Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dobrze dobrany system rynnowy stanowi dopełnienie wizerunku domu i sprawia, że staje się on w pełni "ukończony". Dobry system to system z wysokiej jakości materiałów, z ciekawymi i ekonomicznymi rozwiązaniami, optymalnymi parametrami technicznymi. Jednak dobry system to również, a może przede wszystkim – dobrze zamontowany system.*
Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Należy pamiętać o tym, że system rynnowy nie jest stworzony do tego, by magazynować odbieraną z dachu wodę, ale by ją odprowadzać z połaci dachowej. Dlatego nie ma specjalnego znaczenia, czy rynna jest bardziej, czy mniej głęboka, czy rura spustowa ma większą, czy mniejszą średnicę. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Warto więc zwrócić uwagę na kilka drobnych elementów, które sprawiają, że system spełnia swoją rolę prawidłowo.

Wymiarowanie i projektowanie systemu rynnowego
O wymiarach i średnicy użytych rynien decyduje wielkość całkowitej powierzchni dachu. Warto
o tym pamiętać, bo im dach większy, tym więcej wody będzie musiał odprowadzić zainstalowany system rynnowy. Należy więc skrupulatnie obliczyć powierzchnię dachu, aby właściwie dopasować system zarówno pod kątem średnicy użytych rynien i rur, jak również ilości dodatkowych akcesoriów. Każdy z producentów w swoich zaleceniach podaje pewne sztywne założenia dotyczące maksymalnej powierzchni odwadniania dachu i wskazanej średnicy rynien i rur. Warto je stosować, aby zainstalowany system jak najlepiej sprawdził się w praktyce.

Jeśli powierzchnia jest mniejsza niż 50 m², stosuje się rynny o średnicy 100 mm i rury o średnicy
75 mm, jeśli powierzchnia połaci zawiera się w przedziale 50–100 m², stosujemy odpowiednio średnice 125 mm i 87 mm, jeśli zaś powierzchnia przekracza 100 m², odpowiednie będą rynny
150 mm lub 190 mm i rury 111/120 mm.

Przy obliczaniu cech koniecznego systemu należy również obliczyć liczbę haków do mocowania rynien. Haki rynnowe powinny być mocowane w odległości minimum 600 mm od siebie. Ostatni hak zwyczajowo montuje się 100 mm od krawędzi dachu. Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5 mm/m. Liczbę potrzebnych haków należy skalkulować
z uwzględnieniem tych założeń.

Montaż, obsługa i użytkowanie systemu
System rynnowy Lindab Rainline jest niezwykle prosty
w montażu i nie wymaga używania skomplikowanych narzędzi. Zazwyczaj wystarczą: poziomica, nożyce do cięcia stali, wkrętarka i gumowy młotek.

Do cięcia stalowych rynien i rur wolno używać jedynie nożyc ręcznych lub nibblera. Nie należy używać narzędzi wysokoobrotowych.

W zależności od projektu połaci dachowej i stopnia jej skomplikowania, aby system spełniał swoją funkcję należycie, konieczne jest zastosowanie wielu różnorodnych rozwiązań technicznych i akcesoriów. Lindab Rainline posiada wiele elementów dodatkowych, czasami niezbędnych przy montażu, a pozwalających na uniknięcie np. docinania rur albo spasowywania poszczególnych elementów. Takie elementy jak: narożniki rynien (zewn. i wewn.), łączniki rur spustowych, mufy, końcówki do odpływu, przejścia i redukcje (do łączenia rur o różnych średnicach), klamry do łączenia rynien (wyposażone w specjalną uszczelkę), kolanka, trójniki ułatwiają dopasowanie systemu rynnowego do nawet bardzo skomplikowanego projektu dachu.

Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Najczęściej popełniane błędy przy montażu systemu rynnowego czyli czego nie powinno się robić!

 1. Zbyt duży odstęp pomiędzy hakami
  Zalecany odstęp to maksymalnie 60 cm, większe odstępy między hakami powodują, że nie podparte fragmenty rynien będą zbyt intensywnie pracować, a to z kolei może powodować odkształcenia rynny przy zbyt dużej ilości odbieranej wody lub spadającego śniegu.
 2. Niewłaściwy dobór kierunku spadku rynien
  Błędy w obraniu właściwego kierunku spadku skutkują niewłaściwym zamontowaniem rynien i rur spustowych przez co system nie odprowadza wody z całej połaci dachu i część wody zamiast spływać rurami gromadzi się w rynnie.
 3. Brak właściwych obróbek blacharskich
  Brak np. blachy okapowej powoduje, że woda z połaci dachowej nie spływa do rynny tylko po ścianach budynku.
 4. Montowanie i demontowanie wielokrotne zamknięcia rynny
  Wielokrotne montowanie i demontowanie zamknięcia rynny powoduje wykrzywienie zacisków, co może prowadzić do rozszczelnienia zamknięcia.
 5. Nieuformowanie nacięcia rynny pod wpustem
  Ponieważ wpust jest montowany na zatrzask i nie wymaga uszczelniania, ważne jest aby krawędzie wyciętego w rynnie otworu wyprofilować delikatnie od wewnątrz tak aby woda nie spływała w krawędź pomiędzy rynnę a wpust , tylko wpływała bez przeszkód wprost do wpustu.
 6. Niewłaściwy demontaż rurhaka
  W razie potrzeby przesunięcia uchwytu rury już zamontowanego, demontujemy go odginając delikatnie śrubokrętem złączki zamka. Rozginanie na siłę może spowodować ułamanie zamka rurhaka.
 7. Używanie uszczelniaczy
  Lindab Rainline jest systemem bezklejowym, łączenie poszczególnych elementów odbywa się na zatrzask  (wpust, rurhak) lub na wcisk (rura, zamknięcie rynny). Elementy systemu zostały wyposażone w specjalne uszczelki z gumy EPDM, co powoduje, że miejsca te są już uszczelnione (zamknięcia rynny, klamry do rynien). Stosowanie uszczelniaczy jest zatem niewskazane.
 8. Łączenie elementów różnych systemów rynnowych
  Lindab Rainline jest systemem kompletnym, zaprojektowanym przez profesjonalistów, dzięki czemu poszczególne elementy systemu są do siebie perfekcyjnie dopasowane. Tylko zastosowanie oryginalnych elementów daje gwarancję szczelności systemu.

 Kilka prostych zasad o których trzeba pamiętać.

 1. Nachylenie rynny w stosunku do rury spustowej nie powinno być mniejsze niż 2,5 mm/m.
 2. Pojedyncza rura spustowa odprowadza wodę z maksymalnie 10 m rynny (długość dachu).
 3. Chcąc zachować elegancki wygląd i wydłużyć trwałość systemu rynnowego należy minimum 2 razy w roku oczyścić rynny i rury spustowe z liści, żołędzi, kamyków itp. zanieczyszczeń.
Stalowy system rynnowy Lindab Rainline

Lindab Rainline to również szereg akcesoriów, które sprawiają, że zamontowany system spełnia swoje zadanie bez zarzutu a dodatkowo wygląda niezwykle estetycznie, są to: osłony haków, osłony przeciwprzelewowe rynien (proste i narożne), czyszczaki, wyłapywacz deszczówki, podciąg rynny.

Lindab Rainline to stal galwanizowana powlekana dodatkowo specjalnie utwardzaną powłoką polimerową Elite. Zastosowanie takiej technologii produkcji sprawia, że system jest bardzo wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne, dlatego na kompletny, oryginalny system (zamontowany ze wszystkimi oryginalnymi akcesoriami) udzielana jest pisemna 30- letnia gwarancja. Dodatkowo Lindab Rainline posiada stosowne atesty i normy budowlane, które warunkują bezpieczne stosowanie go nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również w dużych inwestycjach.

Stal nie oznacza wcale ograniczenia w kolorach. Linda Rainline to 10 kolorów! Biały, czarny, brązowy, czerwony, ceglasty, grafitowy, srebrny i miedziany metalic, a teraz dodatkowo antracyt metalic i zielony. Tak szeroka gama sprawia, że właściwie można go dopasować do każdego pokrycia dachowego i koloru elewacji.

Wysoka jakość stali, nowatorskie rozwiązania techniczne, prosty montaż, bogata gama kolorystyczna, estetyka to cechy, na które warto postawić wybierając system rynnowy dla swojego domu.

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl