Rynny zimą – uwaga na śnieg i lód

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zimą system rynnowy jest narażony na dodatkowe obciążenia. Dlatego powinniśmy o niego zadbać.
Zimą system rynnowy jest narażony na dodatkowe obciążenia. Dlatego powinniśmy o niego zadbać. Galeco
Zimą nasze rynny może uszkodzić lód oraz zsuwający się z dachu śnieg. Podpowiadamy, co robić, żeby rynny przetrwały zimę w dobrym stanie.

Jeśli rynny są dobrze dobrane i zamontowane, a okap prawidłowo wykończony, powinny poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi o każdej porze roku. Jednak zimą pojawiają się nowe wyzwania dla systemu rynnowego, szczególnie jeśli jesienią zaniedbaliśmy czyszczenia rynien (jeśli jest lepsza pogoda, to nawet zimą możemy sprawdzić, czy w rynnach nie zalegają jakieś zanieczyszczenia i w razie czego – usunąć je).

Lodowe zatory i sople

Jeśli rynny nie są w pełni drożne (bo np. zalegają w nich liście, czy inne zanieczyszczenia), albo mają zbyt mały spadek i w rynnach stoi woda, grozi to powstaniem zatorów lodowych i sopli. Zamarzająca woda może spowodować, że poszczególne elementy orynnowania popękają. Lód i zwisające z rynien sople to też znaczny ciężar – pod wpływem takiego obciążenia rynny mogą się odkształcać lub zrywać. Bardzo skutecznym sposobem na poradzenie sobie z lodem w elementach orynnowania jest montaż kabli grzewczych.
_– To system, który skutecznie zapobiega zaleganiu śniegu i lodu w systemach rynnowych. Podstawę stanowią przewody ocynkowanych drutów miedzianych, otoczonych samoregulującym polimerem przewodzącym i osłoniętych trzema rodzajami specjalnie zaprojektowanych ekranów izolacyjnych. Gwarantuje to niezawodność działania i odporność na promieniowanie UV _– mówi Magdalena Gardyła, ekspert firmy Galeco.

Kable grzewcze montowane w rynnach i rurach spustowych skutecznie poradzą sobie ze śniegiem i lodem.
Kable grzewcze montowane w rynnach i rurach spustowych skutecznie poradzą sobie ze śniegiem i lodem. Galeco

Uwaga na śnieg

Różnego rodzaju bariery przeciwśnieżne zminimalizują zagrożenia spowodowane przez masy śniegu, spadające z dachu.
Różnego rodzaju bariery przeciwśnieżne zminimalizują zagrożenia spowodowane przez masy śniegu, spadające z dachu. Galeco

Padający śnieg rzadko kojarzy się ze znacznym ciężarem. Ale na dachu może nazbierać się warstwa, która waży kilkadziesiąt kilogramów na 1 m² – weźmy pod uwagę to, że pod część śniegu zamieni się w lód (na skutek częstych zmian temperatur), a padający „puch” ubije się. Kiedy taka masa śniegu zsunie się z połaci dachu w czasie odwilży, może spowodować znaczne szkody. Jest też dużym zagrożeniem dla ludzi.
Jeśli chodzi o rynny, to śnieg zsuwający się dachu, może je oberwać. Żeby temu zapobiec, wystarczy zamontować bariery przeciwścieżne na połaci dachu. Mogą to być specjalne płotki lub bale montowane na połaci dachu. Znacznie spowolnią one „lawinę” schodzącą z dachu. Jako uzupełnienie warto zamontować też śniegołapy, które rozbijają masę śniegu na mniejsze kawałki.
Bariery przeciwśnieżne można – i warto – zamontować na gotowym już dachu, więc jeśli pominęliśmy je na etapie budowy, to nic straconego.

Sprawdź osadnik i odpływ

Zimą trzeba też zwrócić uwagę na jest stan osadnika, czyli czyszczaka oraz odpływu. Jeśli się zapchają i będzie się w nich gromadzić woda, to będziemy mieć kłopoty. Dlatego trzeba dbać o ich czystość.
UWAGA: jeśli te elementy zamarzną, nie posypujmy ich solą! Nie stosujmy też soli do rozpuszczania lodu w innych częściach systemu rynnowego. Sól może uszkodzić powierzchnię rynien metalowych, a na plastikowych – tworzyć nieestetyczne zmiany, które osłabią też rynny.
Lodu i sopli nie skuwajmy też za pomocą ostrych narzędzi – do tego celu możemy użyć narzędzi drewnianych. Zadanie to można również zlecić wykwalifikowanej ekipie.

Zimą pamiętaj o tarasie

Jeżeli w naszym domu jest taras nad pomieszczeniem, nie zapominajmy o nim zimą. Pomimo że pewnie nie będziemy z niego korzystać, musimy pamiętać o systematycznym odśnieżaniu tarasu. Tak, jak w przypadku dachu płaskiego. Z nich śnieg sam się nie zsunie, za to podczas śnieżnej zimy, może zgromadzić się pokaźna i bardzo ciężka warstwa. Powinno się też zwrócić uwagę na rynny, odprowadzające wodę z tarasu.
W przypadku braku rynien nie można zapominać o sprawdzeniu wpustów dachowych, przelewów awaryjnych i rzygaczy. _To one zapewniają sprawne odwodnienie dachów płaskich _– informuje Magdalena Gardyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl