Pozyskiwanie i wykorzystanie deszczówki
Deszczowe dni rzadko nas zachwycają. Jednak warto zmienić swoje nastawienie i zacząć korzystać z darmowej wody, która nam dosłownie spada z nieba. Deszczówka jest wodą miękką i doskonale nadaje się do wielu prac. Można ją wykorzystywać do prania, sprzątania, spłukiwania toalet. W oczywisty sposób jest także doskonała do podlewania ogrodu, czy uzupełniania zasobów w oczkach wodnych. Żeby wykorzystać deszczówkę, musimy ją zmagazynować – do tego służą zbiorniki – nadziemne lub podziemne. Pozyskiwanie i magazynowanie wody deszczowej nie jest skomplikowane, a całość jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga żmudnych konserwacji. Najprostszą metodą pozyskiwania deszczówki jest zamontowanie na rurze spustowej wyłapywacza wody.
- _Zbieracz wyłapuje wodę opadową. Montuje się go bezpośrednio do rury spustowej. Dzięki specjalnemu łączeniu deszczówka przepływa do podstawionego zbiornika. Tam może się pomieścić nawet kilka tysięcy litrów _– dodaje ekspert.
Żeby wykorzystać taką wodę do podlewania ogródka wystarczy pompa i… wąż ogrodowy.
System rozsączający wodę deszczową
Innym sposobem wykorzystania deszczówki do nawodnienia gruntu jest montaż podziemnych skrzynek rozsączających. Gromadzą one wodą, a potem stopniowo „oddają” ją do gleby. W ten sposób nie powstają zalania, a ziemia jest odpowiednio nawodniona.
- _Kiedy woda opadowa z rury spustowej jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji deszczowej należy pamiętać, aby u jej ujścia zamontować osadnik z koszyczkiem. To powstrzyma wszystkie zanieczyszczenia spływające z opadami np. liście czy igliwie _– dodaje Magdalena Gardyła z Galeco.
Pozyskiwanie i wykorzystanie wody deszczowej doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy, a przy tym – pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym.