Jak układać gont bitumiczny

Ewa Kulesza
Gont bitumiczny mocuje się do sztywnego poszycia. Poszycie musi być starannie wykonane i mieć równą powierzchnię.
Gont bitumiczny mocuje się do sztywnego poszycia. Poszycie musi być starannie wykonane i mieć równą powierzchnię. Paulbr75 - pixabay.com
Gont bitumiczny ma swoich zwolenników. Podpowiadamy, jak układać to pokrycie dachowe.

Układanie pokrycia to ostatni etap prac na dachu. Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże, wykonać wentylację i ułożyć wstępne krycie.

Obecne na rynku systemy pokryć bitumicznych mają szeroką gamę dodatkowych elementów wykończeniowych  w kolorach i fakturach harmonizujących z resztą pokrycia - wśród nich: akcesoria montażowe, masy uszczelniające oraz kompletne systemy wentylacji dachu.

Do montażu gontu bitumicznego potrzebne są jedynie: młotek lub zszywacz, miarka, szczotka dekarska, poziomnica, nóż lub nożyce dekarskie, listwa do docinania, szpachelka, klej albo kociołek do podgrzewania lepiku.

Od czego zacząć układanie gontu bitumicznego

Przed ułożeniem gontu należy wykonać obróbki blacharskie połączeń dachu ze ścianami, nadbudówkami, wzdłuż naroży dachu oraz wokół komina. Obróbkę należy tak wykonać, aby woda w miejscu załamań swobodnie spływała nad połączeniami i nie zaciekała pod pokrycie. Obróbki wykonane z blachy stalowej dodatkowo trzeba zagruntować, aby można było do nich przykleić gont. Należy również zamontować deski okapowe i szczytowe oraz ułożyć papę podkładową. Mocuje się również rynny dachowe, kominki wentylacyjne i wywietrzniki wentylacyjne.

Nie można zapomnieć również o zachowaniu przestrzeni wentylacyjnej między ociepleniem a podłożem. Właściwie wykonana szczelina wentylacyjna zabezpiecza przed zawilgoceniem izolacji cieplnej i utratą jej właściwości cieplnych. Aby szczelina mogła spełniać swoje funkcje musi mieć otwory wlotowe pod okapem i wylotowe w połaci, kalenicy lub w ścianach szczytowych.

Podłoże pod gont bitumiczny

Gont bitumiczny układa się na wytrzymałym i sztywnym podłożu. Dobrym materiałem są deski, wodoodporne płyty wiórowe V-100, płyty OSB lub MFP, albo sklejka wodoodporna.

Powierzchnia poszycia musi być równa i sucha  - wilgotność nie może przekroczyć 21%. Deski poszycia należy zaimpregnować środkiem grzybobójczym i ognioochronnym. Na dachu o połaci nachylonej pod kątem mniejszym niż 18 stopni, na całej powierzchni układa się papę podkładową (z zachowaniem 10 cm zakładu).

Gdy nachylenie jest większe niż 18 stopni wystarczy ułożyć pas papy o szerokości około 1 m wzdłuż wszystkich krawędzi dachu. Podkład z papy jest niezbędny również w koszach.

Wierzchnia warstwa gontu bitumicznego jest pokryta posypką mineralną. Dlatego należy kupować materiał tylko z tej samej serii. Uniknie się w ten sposób łat na dachu w różnych odcieniach. Dobrze jest również przed ułożeniem pokrycia wymieszać gonty z kilku paczek. Wówczas różnice w kolorze są niewidoczne.

Mocowanie gontu bitumicznego

Niektóre gonty bitumiczne są pokryte klejem lub mają paski kleju bitumicznego. Dzięki temu w wyniku nagrzewania przez słońce, po ułożeniu samoistnie się sklejają. Proces ten nazywa się wulkanizacją. Kiedy jest chłodno (poniżej 5°C), paski należy podgrzewać ręczną nagrzewnicą, ponieważ mogą się nie skleić.

W paczkach gonty bitumiczne są zabezpieczone przed sklejeniem folią. Jeżeli spodnia część gontów jest w całości pokryta klejem, folię należy zerwać. Natomiast w przypadku gontów, które mają klej tylko nałożony miejscowo na wierzchniej stronie, folię można pozostawić.

Gonty wymagające użycia kleju należy dodatkowo podklejać lepikiem lub specjalnym cementem do materiałów asfaltowych.
Na połaci i kalenicy gonty bitumiczne można mocować zszywkami nierdzewnymi. Pokrycie mocuje się do podłoża gwoździami papowymi ocynkowanymi 2,8 x 30 mm lub specjalnymi zszywkami, w odległości 2 cm nad nacięciami. Przy kącie nachylenia dachu około 50 stopni i wyżej należy zwiększyć ich liczbę. Dodatkowo na górnej części pasa należy przybić cztery gwoździe.

Układanie gontu bitumicznego

Na powierzchnię 1 m² układa się od 6 do 9 pasów gontów bitumicznych. Rzędy należy układać tak, aby były przesunięte o pół gontu. Na połaci należy wyznaczyć poziome i pionowe linie pomocnicze.

Układanie zaczyna się od okapu, przykrywa się pas okapowy. Sąsiednie pasy układa się na styk i mocuje. Kolejny rząd musi nachodzić na poprzedni tak aby przykrywał mocowania.

Wokół kosza dachowego wykończonego blachą, pasy układ się tak, aby zachodziły na blachę. Zamiast blachy, można w koszu ułożyć papę podkładową o szerokości 1 m. Pasy gontów zachodzące na kosz można układać na przemian lub docinać z obu stron (kosz otwarty) albo z jednej strony. Wokół komina układa się jedną warstwę papy podkładowej, na którą nakłada się obróbkę blacharską.

Kalenicę i grzbiety można wykończyć akcesoriami systemowymi sprzedawanymi razem z pokryciem. Elementy kalenicowe można również dociąć z pasów dachówek i wygiąć je do kształtu dachu.

Gont bitumiczny - na co jeszcze zwrócić uwagę

Sposób montażu gontów bitumicznych powinien być dostosowany do wymogów konkretnego producenta, gdyż od jakości podłoża, staranności wykonania obróbek i samego pokrycia - odpowiednio wentylowanego - w dużej mierze zależy gwarancja jego trwałości.

Ważne jest również przechowywanie gontów bitumicznych przed ich ułożeniem na dachu. Tego rodzaju pokrycia należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, zabezpieczonych przed słońcem i wilgocią. W upalne dni gonty powinny leżeć w zacienionych i chłodnych miejscach. Podłoże musi być twarde i równe. Materiały bitumiczne nie mogą leżeć bezpośrednio na gruncie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl