Zadbaj o dach nad głową - zrób przegląd dachu na wiosnę

Katarzyna Szulc
Wiosną powinniśmy dokładnie sprawdzić stan dachu oraz orynnowania, a także zadbać o naprawę ewentualnych usterek.
Wiosną powinniśmy dokładnie sprawdzić stan dachu oraz orynnowania, a także zadbać o naprawę ewentualnych usterek. Braas
Wiosną warto zrobić dokładny przegląd dachu i sprawdzić jaki jest jego stan po zimie. Zima, nawet łagodna może spowodować różne usterki elementów dachu i orynnowania.

Dlaczego warto robić przegląd dachu na wiosnę

Śnieg i mróz, nawet jeśli nie było ich zbyt dużo, mogą przyczynić się do powstania różnych uszkodzeń dachu. Dlatego z początkiem wiosny warto pomyśleć o generalnym przeglądzie dachu i wykonaniu niezbędnych napraw - dzięki temu dach bez większych problemów przejdzie przez wiosenne deszcze, intensywne letnie burze oraz następny chłodny sezon. Koszt napraw dekarskich zależeć będzie w znacznej mierze od jakości materiałów, z których został zbudowany nasz dach.

Drobne usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować tak, by nie zdążyły przerodzić się w przyczyny rozszczelnienia dachu, bo to już bardzo poważny problem – może na przykład spowodować zniszczenie elewacji domu i być powodem zawilgocenia poddasza.

Zadbaj również o system rynnowy

Warto jednak zwrócić uwagę, że całościowemu przeglądowi dachu podlega nie tylko jego pokrycie, ale także orynnowanie, obróbka komina, kosze, naroża oraz lukarny. Właśnie te elementy są szczególnie narażone na wnikanie zanieczyszczeń i działanie warunków atmosferycznych, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia pokrycia dachowego.

Przy sprawdzaniu stanu orynnowania możemy natknąć się na piach, liście i gałęzie wewnątrz jego elementów, które będą blokowały przepływ wody. Pozostawienie zatorów w rynnach może grozić zawilgoceniem ścian, trwałym uszkodzeniem elementów orynnowania czy nawet uszkodzeniem konstrukcji dachowej w okapie.

Zdemontuj zabezpieczenia przeciwśnieżne

Na wiosnę należy także zdjąć z połaci belki przeciwśnieżne. Warto je na zimę montować, gdyż zsuwające się z dachu masy śniegu są przyczyną poważnych uszkodzeń orynnowania, a czasem powodują zagrożenie dla pieszych czy samochodów. Należy również pamiętać o systemach antyoblodzeniowych na dachu. System zamontowany w rynnach umożliwia spływanie wody w okresie zimowym, kiedy to w dzień mamy temperatury dodatnie, a nocą mrozy.

Płotki powstrzymują gwałtowne osunięcie się śniegu z połaci, lecz ich nośność jest ograniczona, więc nie są w stanie wytrzymać zwałów śniegu. Z tego powodu zimą należy je również od czasu do czasu odśnieżyć lub zastosować system antyoblodzeniowy.

Kto powinien wykonać przegląd dachu

Okresowy przegląd dachu najlepiej zlecić tej samej ekipie, która dany dach wykonywała, gdyż ona najlepiej zna elementy jego konstrukcji, w tym także te, które wymagają większej uwagi. Z tego powodu już na etapie budowy dachu najlepiej pomyśleć o sprawdzonej ekipie dekarskiej, która będzie w stanie zagwarantować wykonywanie okresowych przeglądów dachu. Jest to tym bardziej ważne, im bardziej skomplikowaną formę będzie miał nasz dach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl