Spis treści
Dach zielony – jakie ma zalety?
W dachu zielonym wykorzystuje się jego powierzchnię do przygotowania na niej systemu hydroizolacji umożliwiającej sadzenie i uprawę roślinności. System ten jeszcze do niedawna można było zastosować tylko na dachach płaskich lub z niewielkim kątem nachylenia. Obecnie można je montować na dachach stromych – nawet do 35 stopni. W jakim celu montuje się dachy zielone? Stanowią one element termomodernizacji budynku – latem chronią je przed nagrzewaniem, a zimą przed nadmiernym wychłodzeniem.
Zielona roślinność na dachu ogranicza przenikanie promieniowania UV, a w okresie jesienno-zimowym chroni dach przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Ekodachy można wyposażyć w instalację magazynującą i oczyszczającą deszczówkę, dzięki czemu można ją przeznaczyć np. do podlewania roślinności. Ponadto tego typu zadaszenie bardzo dobrze redukuje hałas – izolacyjność akustyczna może poprawić się nawet o 40 dB.
Rodzaje dachów zielonych
Dachy zielone dzieli się zwykle na dwie kategorie:
- Dach ekstensywny – jego powierzchnia pokryta jest niską roślinnością, taką jak trawy, mchy oraz małe krzewy. Warstwa podłoża na dachu ekstensywnym jest stosunkowo cienka (zazwyczaj od 2 do 15 cm), co sprawia, że jest lżejsza i łatwiejsza w utrzymaniu. Wymaga minimalnej pielęgnacji, rzadko wymaga nawożenia i podlewania.
- Dach intensywny – pozwala na uprawę różnorodnych roślin, włączając w to drzewa, krzewy, kwiaty, a nawet warzywa. Mogą one tworzyć prawdziwe ogrody na dachu. Warstwa podłoża na dachu intensywnym jest znacznie grubsza niż na dachu ekstensywnym (zazwyczaj powyżej 20 cm), co umożliwia rozwój większych roślin. Wymaga on więcej uwagi i pielęgnacji, w tym regularnego podlewania, nawożenia i czasami przycinania roślin.
Systemy dachów zielonych
Systemy dachów ekstensywnych – zwykle opierają się na drenażu, warstwie wegetacyjnej oraz warstwie roślinnej. Warstwa drenażowa konieczna jest w przypadku dachów o nachyleniu do 5 stopni. Przy większych spadkach stosuje się geowłókniny retencyjno-drenażowe lub higroskopijną wełnę skalną. Warstwa wegetacyjna musi być stabilna pod względem struktury, gromadzić wsiąkającą wodę, a jej nadmiar odprowadzać do warstwy drenażowej. Warstwa roślinna to maty z gotową wyhodowaną roślinnością. Systemy te różnią się między sobą w zależności od producenta. Niektóre firmy oferują pełne pakiety – od bariery przeciwkorzennej po system drenażowy chroniący przed wzrostem ciśnienia hydrostatycznego i obciążeniami mechanicznymi, zarówno w trakcie, jak i po montażu.
Przykładowy wariant wykonania takiego dachu:
- roślinność typu intensywnego
- substrat ziemny intensywny
- włóknina filtracyjna
- mata akumulacyjno-drenażowa
- papa antykorzenna – Jarplast ZIELONY DACH PYE PV250 S52
- papa podkładowa – Jarplast MONO PYE PV250 S40
- termoizolacja – płyty z EPS, PIR, XPS, wełny mineralnej
- paroizolacja – papa podkładowa Jarbit PLUS G200 S40
- gruntowanie – roztwór asfaltowy JARLEP G
- podłoże betonowe
Systemy dachów intensywnych – tego typu dach charakteryzuje się znacznym ciężarem, który może przekraczać nawet 300kg/mkw dachu. Wynika to z rodzaju roślin (na dachach intensywnych można spotkać nawet małe drzewa) oraz grubej warstwy wegetacyjnej. Jak może wyglądać przykładowy wariant wykonania takiego dachu? Spójrzmy:
- roślinność typu intensywnego
- substrat ziemny intensywny
- włóknina filtracyjna
- mata akumulacyjno-drenażowa
- papa antykorzenna nawierzchniowa – ZIELONY DACH PYE PV250 S52 SBS
- papa podkładowa – Jarplast MONO PYE PV250 S40
- termoizolacja – płyty z EPS, PIR, XPS, wełny mineralnej
- paroizolacja – papa podkładowa Jarbit PLUS G200 S40 Podłoże betonowe
- gruntowanie – masa dyspersyjna DYSPERBIT
- podłoże betonowe
Jakie parametry są najlepsze dla zieleni na dachu?
Do wykonania dachu zielonego, oprócz wyspecjalizowanej ekipy, na pewno niezbędna jest odpowiednia konstrukcja więźby dachowej. Musi być ona dostosowana do znacznych obciążeń. Niekiedy trzeba będzie wzmocnić strop lub – w przypadku nowych inwestycji – dostosować projekt do dachu zielonego. Do istotnych kwestii, których nie wolno pominąć, planując dach zielony, należą:
- Ochrona dachu przed przerastaniem korzeni.
- Uwzględnienie możliwych obciążeń dachu, np. ciężar śniegu.
- Nachylenie dachu.
- Nawodnienie.
Optymalne nachylenie dachu zielonego mieści się w przedziale od 0 do 30 stopni. Projekty uwzględniające większe nachylenie są już dość skomplikowane w realizacji i wymagają zatrudnienia fachowej ekipy. Optymalny spadek to 1-3 stopnie. Przy nachyleniu mniejszym niż 2 stopnie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na hydroizolację. Pamiętajmy, że ciężar dachu też ma ogromne znaczenie. Zależy on od grubości warstwy substratu glebowego oraz tego, ile wody zatrzymuje dach. Przeważnie waga mieści się w przedziale od 40 kg/m2 do 80 kg/m2, dlatego tak ważne jest regulowanie poziomu wody przez wpusty.
Źródła:
https://izolacja-jarocin.pl/
https://www.greenflor.pl/
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?