Twój dach może być niebezpieczny. Przeczytaj, zanim będzie za późno

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
This image depicts a severe fire damaging a roof, highlighting the urgency of insurance claims for business and property owners affected by fire incidents.
This image depicts a severe fire damaging a roof, highlighting the urgency of insurance claims for business and property owners affected by fire incidents. Dorken
W Polsce dochodzi co roku do ponad 150 tys. pożarów – a jednym z najbardziej newralgicznych elementów zagrożonych ogniem jest dach. Właściwy dobór materiałów budowlanych o odpowiedniej klasie ogniowej może decydować o tym, czy ogień się rozprzestrzeni, czy zostanie zatrzymany w zarodku. Koniecznie przeczytaj, jak zabezpieczyć dom przed ogniem.

Spis treści

Dach – pierwsza linia frontu w walce z ogniem

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że aż co piąty pożar w Polsce wybucha w budynkach mieszkalnych. Jedną z pierwszych części konstrukcji, które padają ofiarą ognia, jest dach. Wynika to z faktu, że unoszące się ku górze gazy pożarowe nagrzewają tę część budynku wyjątkowo szybko, prowadząc do jej zapłonu, zawalenia i rozprzestrzenienia się ognia na kolejne kondygnacje.

Dlatego kluczowe jest, by na etapie projektowania i budowy sięgać po materiały o odpowiedniej odporności ogniowej. W europejskim systemie klasyfikacji stosuje się tzw. Euroklasy, które wskazują na zachowanie się materiałów budowlanych w kontakcie z ogniem.

Klasy ogniowe – co oznaczają i dlaczego mają znaczenie?

Zgodnie z normą EN 13501-1, materiały budowlane klasyfikowane są w siedmiostopniowej skali od A1 (niepalne) do F (łatwopalne). Oprócz tego oznaczenia zawierają dodatkowe informacje:

  • s1, s2, s3 – dotyczą ilości wytwarzanego dymu (s1 oznacza jego znikomą ilość),

  • d0, d1, d2 – informują o obecności płonących kropli (d0 oznacza brak ich emisji).

W praktyce oznacza to, że wybór materiału o klasie np. B-s1, d0 oznacza wysoki poziom ochrony: niską palność, minimalną emisję dymu i brak płonących cząstek.

Membrany spełniają na dachu ważne funkcje ochronne, takie jak ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi czy zapewnienie izolacji, a ich niezapalność to dodatkowa właściwość, którą posiada tylko część produktów. Warto pomyśleć o nich, jeśli budynek jest szczególnie narażony na pożary lub jeśli jego charakterystyka wymaga wyjątkowej ochrony, np. w przypadku obiektów zabytkowych lub drewnianych – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Jakie materiały najlepiej chronią dach przed ogniem?

Na szczególną uwagę zasługują membrany dachowe, które – jako elementy układane na całej powierzchni połaci – mogą skutecznie zatrzymać ogień, zanim ten się rozprzestrzeni. Nie wszystkie produkty tego typu mają jednak właściwości ogniochronne – dlatego warto wybierać takie, które posiadają klasę ogniową minimum B-s1, d0.

Ważny jest także rodzaj konstrukcji dachowej. Choć stal nie pali się bezpośrednio, w wysokich temperaturach traci nośność. Z kolei drewno – zwłaszcza miękkie gatunki jak sosna czy świerk – jest podatne na szybki zapłon. Dlatego właśnie ochrona dachu za pomocą odpowiednich membran i materiałów staje się kluczowa.

Ochrona przed pożarem w dobie zmian klimatycznych

W obliczu coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mogą prowadzić do pożarów – np. wyładowań atmosferycznych – zabezpieczenie budynku przed ogniem nabiera jeszcze większego znaczenia. Dach nie powinien być słabym punktem konstrukcji, ale barierą, która chroni wszystko, co znajduje się pod nim.

Źródło: Dorken Delta

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl