Orynnowanie domku ogrodowego
Domki ogrodowe różnego rodzaju i o różnym przeznaczeniu, wymagają szczelnego dachu. Ale musimy także pomyśleć o odprowadzeniu wody z niego i zamontować rynny. To, że domek ogrodowy nie jest okazałym budynkiem nie znaczy, że woda ma spływać po jego ścianach – przyczyni się to do ich zawilgotnienia, a w rezultacie – ściany będą słabsze i mniej trwałe. Lepiej zainwestować w orynnowanie, niż narażać się na takie problemy.
Materiał na rynny
Domek ogrodowy możemy wyposażyć w rynny wykonane z różnych materiałów: stali, PVC aluminium. Z przyczyn ekonomicznych, dobrym wyborem są rynny plastikowe – są najtańsze, spośród dostępnych materiałów, a przy tym wytrzymałe i trwałe (trwałość eksperci oceniają nawet na 50 lat).
– Kolejna ważna kwestia to taka, że surowiec PVC jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i tym samym nie wymaga konserwacji. Świetnym rozwiązaniem są także rynny z wywiniętym do wewnątrz brzegiem. Takie orynnowanie skutecznie odprowadza wodę deszczową i jednocześnie zapobiega jej przelewaniu się w najbardziej newralgicznych punktach – mówi Magdalena Gardyła, specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w firmie Galeco.
Jak dobrać wielkość orynnowania
System rynnowy będzie skutecznie odprowadzał wodę opadową, tylko jeśli jego elementy – rynny i rury spustowe – będą miały odpowiednią wielkość. Do obliczania parametrów orynnowania istnieje oczywiście odpowiedni wzór, jednak w przypadku niewielkiego dachu, o powierzchni ok. 50 m² w zupełności nam wystarczą rynny o średnicy 125 mm i rury spustowe – 90 mm.
– System orynnowania musi być tak dopasowany, by podczas ulewy wpadająca do niego woda nie przelewała się przez krawędź rynny, a rura spustowa nie wypełniła się po brzegi deszczówką. Zbyt duże ciśnienie wody płynącej w zbyt wąskich rurach może bowiem rozluźnić złączenia orynnowania – zaznacza specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w firmie Galeco. Dlatego w przypadku małych dachów altanek świetnie sprawdzą się niskie rynny o przekroju półokrągłym.
Montaż rynien
Zwróćmy też uwagę na prawidłowy montaż rynien. W przypadku rynien z PVC trzeba wziąć pod uwagę to, że jest to materiał dość silnie pracujący pod wpływem zmian temperatury – podczas upałów ulega rozszerzeniu, a kurczy się przy spadku temperatury. Producenci systemów rynnowych stosują rozwiązania, które eliminują skutki tego zjawiska – przed montażem rynien wystarczy zapoznać się z instrukcją (i przestrzegać jej). Pamiętajmy także o konieczności zachowania spadku w kierunku odpływu.
Rynny, również te na domku ogrodowym, trzeba regularnie czyścić. Jeśli będą w nich zalegać liście, gałązki itp., rynny nie będą dobrze działać.
Wykorzystaj deszczówkę
Na działce przyda nam się deszczówka. Dlatego warto kupić rurę spustową ze zbierakiem. To specjalnie ukształtowany element, który ułatwia skierowanie wody spływającej rurą – do beczki. Jest to najprostszy sposób pozyskiwania i gromadzenia deszczówki. Możemy też sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązanie i zainwestować w zbiornik w ziemi. Jest to tzw. studnia chłonna, do której doprowadza się wodę z rur spustowych za pomocą rury drenażowej.
Błędy przy aranżacji salonu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?