Rodzaje barier przeciwśnieżnych na dachy. Wybór i montaż

Wojciech Lechowski
Stosowanie barier przeciwśnieżnych na dachach nie jest obowiązkowe, ale ze względu na bezpieczeństwo - warto je zamontować.
Stosowanie barier przeciwśnieżnych na dachach nie jest obowiązkowe, ale ze względu na bezpieczeństwo - warto je zamontować. Brass
Choć montaż barier przeciwśnieżnych nie jest obowiązkowy, to na dodatkowe akcesoria dachowe warto się zdecydować. Podnoszą one bowiem bezpieczeństwo osób przebywających lub przechodzących w okolicy budynku, stanowią ochronę dla zaparkowanych tam samochodów i zabezpieczają konstrukcję oraz pokrycie dachowe.

Dostępne na rynku bariery przeciwśnieżne można montować tak podczas krycia dachu, jak i później – w dowolnym momencie eksploatacji domu. Jednak obecność elementów typu: płotki, bale, śniegołapy, stopery itp. najlepiej jest uwzględniać już na etapie projektowania dachu. Oczywiście przede wszystkim pomyśleć powinni o nich inwestorzy budujący domy w rejonach górskich, ale nie tylko. Szkody wyrządzone przez lawinowo spadający z dachu śnieg mogą być na tyle poważne w skutkach, że w ogóle nie warto narażać się na ich wystąpienie.

Śnieg na dachu – malowniczy i niebezpieczny

Dachy pokryte białym puchem potrafią zachwycać swym romantycznym i niepowtarzalnym wyglądem. Jednak trzeba pamiętać, że zalegający lub gwałtownie osuwający się z dachu śnieg jest bardzo niebezpieczny. Nieprawdą jest, że największe zagrożenie dotyczy dachów o dużym kącie nachylenia połaci. Przy dużym spadku śnieg osuwa się bowiem na bieżąco. Przy mniejszym zaś – gromadzi przez wiele dni i lodowacieje na skutek wielokrotnego topnienia i ponownego zamarzania.

W ten sposób z malowniczej śnieżnej zaspy tworzy się ciężka lodowa bryła, która obsuwając się bez żadnej kontroli i upadając na ziemię jest w stanie spowodować wprost nieoszacowane  szkody. Wystarczy pomyśleć, do jakiej tragedii może dojść, gdy akurat w pobliżu budynku będą znajdować się ludzie. Nie ocaleje też samochód pozostawiony na podjeździe, ani rośliny ogrodowe. Rynny ulegną odkształceniu lub zostaną całkowicie oderwane. Zniszczenia mogą również nie ominąć pokrycia dachowego, a w skrajnych przypadkach – konstrukcji więźby.

Dlatego też pamiętamy, że o ile montaż barier przeciwśnieżnych nie jest jeszcze w naszym kraju obowiązkowy, o tyle bieżące odśnieżanie dachów jak najbardziej. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina o tym fakcie właścicielom nieruchomości praktycznie każdego roku. Jednocześnie informuje również o konieczności usuwania nawisów lodowych i śnieżnych (sopli zwisających z okapów i obrzeży połaci).

Płotki przeciwśnieżne

Płotki przeciwśnieżne są wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, ponieważ produkuje się je ze stali ogniowo ocynkowanej, którą poddaje się dodatkowo proszkowemu lakierowaniu. Występują w wielu kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do barwy pokrycia.

Płotki montuje się na wysokości podparcia krokwi o murłatę. Dzięki temu zalegający śnieg nie obciąża zbytnio i nie powoduje ugięcia konstrukcji. Montaż polega na osadzeniu barier przeciwśniegowych na specjalnych wspornikach i zamocowaniu ich do więźby dachowej. Płotki mogą mieć różną długość (w zależności od wybranego sytemu). Łączy się je za pomocą klamer lub zatrzasków. Uchwyty należy mocować przynajmniej co 75 cm. Omawiany rodzaj zabezpieczenia przeciwśnieżnego nadaje się do tradycyjnych pokryć ceramicznych, cementowych oraz blaszanych (blachodachówki, blachy płaskiej, trapezowej i płyt falistych).

Uwaga! Na dachach o nachyleniu większym niż 40  stopni i długości krokwi ponad 6 m wskazane jest montowanie płotków przeciwśnieżnych w przynajmniej dwóch rzędach. Zapobiega to uszkodzeniu tych elementów przez osuwający się śnieg.

Przeciwśnieżne systemy rurkowe

Przeciwśnieżne systemy rurkowe stosuje się na dachach krytych blachą. W przypadku blach płaskich montuje się za pomocą zacisków przytwierdzanych do rąbków stojących. Jest to rodzaj płotków przeciwśniegowych, składających się ze stalowych rurek o średnicy około 35 mm. Rurki te wykonane są z miedzi, aluminium lub stali ocynkowanej.

Bardzo ważne jest w tym przypadku, aby stosować bariery z tego samego materiału, którym pokryto dach (np. na pokryciach miedzianych stosujemy wyłącznie systemy z miedzi). Równie istotną sprawą jest dobranie sytemu w zależności od natężenia opadów śniegu w rejonie, w którym stoi dom. Tam, gdzie opady są obfite stosuje się na ogół zabezpieczenia podwójne, tj. montowane w dwóch rzędach.

Bale przeciwśniegowe

Bale przeciwśniegowe zatrzymują osuwającą się z połaci czapę śnieżną. Stanowią dobre zabezpieczenie zwłaszcza na dachach, w przypadku których istnieje zagrożenie, iż śnieg mógłby  osunąć się na ciągi komunikacyjne (piesze lub jezdne). Bale mają przekrój kilkunastu centymetrów.
Bale przeciwśniegowe montuje się je na hakach, które należy przytwierdzić do elementów konstrukcyjnych więźby dachowej.

Jeśli bariera ma zostać zastosowana na dachu z wykończonym pokryciem np. w postaci dachówek ceramicznych – wygodniej jest zainwestować w dostępne w składach dachowych dachówki systemowe. Wówczas wystarczy zamienić tradycyjny element pokrycia na dachówkę z zamocowanym już hakiem i w ten sposób zamontować barierę przeciwśniegową.

Śniegołapy

Śniegołapy nie bez powodu nazywane bywają również rozpruwaczami śniegu. Ich rolą jest bowiem rozdzielenie dużej masy śnieżnej opadającej z dachu na mniejsze i jednocześnie lżejsze części. Stosuje się je zwłaszcza w celu uzupełnienia systemu przeciwśnieżnego z płotków.

Śniegołapy stanowią ochronę dla tych elementów i zapobiegają ich wyginaniu się. Warto o nich pomyśleć szczególnie wówczas, gdy połać dachowa jest dłuższa niż 3 m. Wtedy rozpruwacze montuje się najczęściej naprzemiennie w dwóch rządach, przytwierdzając je bezpośrednio do konstrukcji dachowej. Odległość pomiędzy poszczególnymi elementami tego zabezpieczenia przeciwśnieżnego wynosi przeciętnie 0,5 m, zaś pomiędzy rzędami tworzonej bariery – 1 m.

Stopery do pokryć z gontów bitumicznych

Na dachach krytych gontami bitumicznymi stosuje się specjalne stopery przeciwśnieżne. Pełnią one podobną funkcję, co  systemy płotkowe na pokryciach z dachówek. Elementy te przybijane są do sztywnego poszycia dachu i następnie częściowo pokrywane pasami pokrycia. Ponad połać wystaje tylko ta część stopera, która ma zatrzymywać osuwający się z dachu śnieg.

Przeczytaj też: Czym i jak skutecznie odśnieżać chodnik i podjazd

Dachówki systemowe do montażu zabezpieczeń przeciwśnieżnych

Dachówki systemowe dedykowane ochronie przeciwśnieżnej dachu są oferowane przez większość producentów. Ułatwia to znacznie montaż barier na pokryciach istniejących. W składach dachowych bez trudu nabędziemy dachówki z fabrycznie wbudowanymi zaczepami, do których montuje się uchwyty płotków. Są też dachówki z hakami służącymi do montażu bali. Niektórzy producenci oferują również modele pokryć ze stoperami przeciwśnieżnymi.

Uwaga: nie są to elementy przeznaczone do komunikacji dachowej i nie należy traktować ich jak stopni kominiarskich. Liczba takich detali  zabezpieczających na 1 m² dachu zależna jest od kąta nachylenia połaci oraz strefy klimatycznej, w której usytuowany jest budynek.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl