Spis treści
Mech na dachu dla niektórych może mieć swój urok, jednak jeśli pojawia się go zbyt dużo, nie jest korzystny dla dachu. Przede wszystkim sprawia, że woda gorzej spływa, utrzymuje też wilgoć, co może źle wpływać na pokrycie. Poza tym mech wrastający w różne szczeliny może nawet je uszkodzić. Dlatego, jeśli na dachu pojawia się mech, warto go usuwać.
Skąd się bierze mech na dachu i gdzie rośnie najczęściej?
Mchy to prymitywne rośliny, które do rozwoju potrzebują bardzo niewiele. Mogą rosnąć na powierzchniach pozbawionych gleby, wystarczy, że wiatr przeniesie ich zarodniki w odpowiednie miejsce. Czyli takie, które jest wilgotne, zacienione i na tyle chropowate, że mchy będą mogły tam wrosnąć. W naturze występują nawet na skałach, więc nie można się dziwić, że rosną i na dachach.
Mech najczęściej pojawia się po północnej stronie dachu, ale nie tylko. Bo jeśli dach jest zacieniony przez drzewa, to mech może pojawić się na połaciach o różnej ekspozycji. Poza tym rozwojowi mchu sprzyjają pokrycia o chropowatej powierzchni, takie jak dachówki ceramiczne bez polewy czy gont bitumiczny. Ale w sprzyjających dla siebie warunkach, mchy mogą się pojawić na niemal wszystkich pokryciach (wyjątkiem jest np. blacha miedziana).
Dodatkowo rozwojowi mchu sprzyja to, że połać dachu jest źle wentylowana i elementy pokrycia długo utrzymują wilgoć – dotyczy to szczególnie dachówek.
Jak usunąć mech z dachu?
Na usunięcie mchu z dachu jest kilka sposobów.
Zmycie dachu pod ciśnieniem
To jest skuteczne w przypadku w miarę gładkich pokryć, jak blachodachówka z gładką powłoką, dachówka ceramiczna angobowana lub glazurowana czy malowana dachówka cementowa. Natomiast nie zaleca się takiego mycia dachów z gontów bitumicznych, bo może dojść do uszkodzenia pokrycia.
Usunięcie ręczne mchu
To po prostu szorowanie dachu – to pracochłonne, poza tym trzeba uważać, żeby nie porysować powłoki, jaką jest powleczone pokrycie (to szczególnie niebezpieczne w przypadku pokryć blaszanych), nie można do tego używać ostrych szczotek, np. drucianych. Szorowanie może się sprawdzić, jeśli mech pojawia się w niewielkich ilościach i na małej powierzchni.
Domowe sposoby na mech na dachu
Tu poleca się zmoczenie powierzchni porośniętej mchem wodą z octem lub solą. Mech powinien zamrzeć, a kiedy zbrązowieje, należy go usunąć. Jednak te metody mogą się okazać nieskuteczne, a w przypadku prac na dachu – które są uciążliwe – warto się zastanowić, czy chcemy męczyć się z czymś, co niekoniecznie da rezultat.
Środki chemiczne na mech na dachu
Są także dostępne środki chemiczne, przeznaczone do zwalczania mchu na dachu. Niektóre jednocześnie tworzą powłokę, która ogranicza rozwój mchów w przyszłości.
Wybierając produkt typu „anty mech” na dach, zawsze sprawdź, czy można go stosować na ten rodzaj pokrycia, który masz na dachu. Źle dobrany środek może zrobić więcej szkód niż sam mech. Dlatego zawsze dopasuj go do podłoża i stosuj zgodnie z instrukcją producenta (więcej nie znaczy lepiej).
Taki środek na mech najczęściej rozpuszcza się w wodzie i nanosi w formie oprysku. Możesz do tego użyć dużego opryskiwacza ogrodowego z dodatkową lancą, która może mieć kilka metrów długości (stosuje się je np. do oprysków drzew). Dzięki temu nawet niekoniecznie będziesz musiał wchodzić na dach. Środki chemiczne powodują, że w ciągu kilku dni mech zamiera i brązowieje. Może sam odpadać z dachu, ale można go także zmyć pod ciśnieniem.
Stosując środki chemiczne, pamiętaj o zabezpieczeniu oczu, ewentualnie innych elementach ochronnych – zgodnie z zaleceniami producenta.
Co robić, żeby mech nie pojawiał się na dachu?
Po oczyszczeniu dachu można go pokryć dodatkowym impregnatem – dobierz go do rodzaju pokrycia (niektóre środki chemiczne od razu tworzą ochronną powłokę). Jeśli to możliwe, ogranicz zacienienie dachu, np. przycinając gałęzie drzew.
Warto wiedzieć, że rozwój mchu ograniczają również związki miedzi. Są specjalne taśmy miedziane, które przykleja się pod kalenicą. Są przeznaczone na pokrycia ceramiczne i cementowe, ale nie wolno ich stosować w przypadku dachów z blachy, trzeba też zwrócić uwagę na rynny oraz obróbki dachu, wykonane z blachy stalowej, bo miedź spowoduje ich korozję.
Pamiętaj! Przy wszelkich pracach na dachu pamiętaj o bezpieczeństwie. Jeśli nie czujesz się pewnie w pracach na wysokości, wynajmij ekipę, która oczyści dach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?