Jednym z owadobójczych preparatów ochronnych jest Hylotox produkowany przez poznańską firmę Altax. Służy do renowacji starych mebli, ram obrazów, innych elementów drewnianych porażonych przez owady.
Hylotox zwalcza między innymi kołatka (Anobium sp), spuszczela (Hylotrupes Bajulus), borodzieja (Ergates Faber), trzpiennika (Sirex sp) i miazgowca (Lyctus sp). Niszczy je przez bezpośrednie oddziaływanie substancji czynnej na układ pokarmowy. Ma postać głęboko penetrującej cieczy, gotowej do użycia.
Sposób użycia
Owady można zwalczać dwojako, w zależności od tego jak duża jest porażona przez nie powierzchnia oraz czy jest pokryta lakierem lub farbą.
Smarowanie – drewno nie pokryte lakierem ani farbą, o dużej powierzchni, miejsca żerowania larw trudne do zidentyfikowania. Metoda polega na kilkukrotnym nanoszeniu preparatu pędzlem.
Iniekcja – powierzchnia pokryta np. lakierem, miejsca żerowania larw i łatwe do zlokalizowania (jednym z objawów jest wysypująca się z otworów mączka drzewna). Preparat wprowadza się w miejsca spękań i otworów za pomocą strzykawki.
Po wykonaniu zabiegu, miejsca pokryte Hylotoxem należy szczelnie owinąć folią na około 2 tygodnie, co zwiększy skuteczność oddziaływania środka. W razie potrzeby zabieg powtórzyć dwa, trzy razy. Hylotoxu, jako środka łatwopalnego nie należy rozpylać. Pomieszczenia zamknięte starannie wietrzyć do zaniku charakterystycznego zapachu. Okres karencji wynosi dwa tygodnie (środek jest szkodliwy dla zdrowia). Przechowywać w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach z dala od ognia, magazynów spożywczych i pasz. Chronić przed dziećmi i osobami postronnymi.
Uwagi
Wydajność | 0,1 do 0,3 litra preparatu na 1 m² drewna |
Skład chemiczny | alfametryna, benzyna lakowa |
Atesty | Państwowy Zakład Higieny nr 340/B-480/90 |