Czym wykończyć okap? Czyli jaką podbitkę dachową wybrać

Ewa Staszczyk
Okap powinien być wykończony podbitką dachową. Może być ona wykonana z różnych materiałów.
Okap powinien być wykończony podbitką dachową. Może być ona wykonana z różnych materiałów. Wienerberger
Podbitka dachowa zabezpiecza okap domu, pełni też funkcję dekoracyjną. Do wyboru mamy kilka rozwiązań - od tradycyjnych podbitek drewnianych, przez tworzywo sztuczne, do metali.

Okap to spodnia część dachu wystająca poza obrys domu. Należy go obudować ze względów estetycznych. Dodatkowo wykończony okap zabezpiecza dach przed zagnieżdżaniem się w nim ptaków.

Drewniana podbitka dachowa

Najstarszym sposobem zabezpieczania okapu są deski. Zamawia się je w zakładach stolarskich. Na podbitkę dachową nadaje się wysuszone i zaimpregnowane drewno sosnowe, świerkowe i modrzewiowe. Podbitka drewniana musi mieć grubość 17-22 mm. Szerokość i długość desek nie jest normowana, dobiera się według potrzeb.
Podbitka dachowa z desek może mieć krawędzie proste lub wyprofilowane. Każdą deskę trzeba mocować z dwóch stron. Długie elementy, ale nie dłuższe niż 6 metrów muszą być mocowane dodatkowo w odstępach około metra. Deski przed ułożeniem należy zabezpieczyć wodoodpornym środkiem (lakierem lub specjalna farba do drewna). Zabieg konserwacyjny należy powtarzać co kilka lat.

Przy okapie znajduje się otwór wlotowy niezbędny do wentylacji dachu. Przekrój otworów przy okapie to 1/600–1/400 wentylowanej powierzchni dachu. Przy prawidłowo wykonanej wentylacji, powietrze jest nawiewane przez otwory właśnie w okapie poddasza, a wywiewane przez kalenicę budynku. Dlatego podbitka musi być tak zbudowana, aby umożliwić przepływ powietrza. Mogą to być kratki, listwy wentylacyjne lub specjalne panele z otworkami. Otwory powinny być osłonięte siatkami metalowymi, które chronią przed dostaniem się ptaków i owadów.

Podbitki dachowe drewnopochodne

Podbitki dachowe drewnopochodne wykonane są ze świeżych wiórów drzewnych i żywic. Wierzchnia warstwa jest pokryta zabezpieczającą i nadającą kolor farbą akrylową. Panele drewnopochodne mają jednorodną strukturę, dzięki czemu są odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Łączy się je na pióro-wpust i mocuje do listew drewnianych co metr. Należy pamiętać, że przycinane krawędzie trzeba pomalować farbą akrylową, aby przedłużyć żywotność drewna. Zabieg konserwacyjny paneli drewnopochodnych należy wykonywać mniej więcej co 10 lat, a polega on na położeniu kolejnej warstwy farby akrylowej.

Podbitki dachowe stalowe

Podbitki dachowe stalowe wykonane są z płaskiej blachy stalowej ocynkowanej, takiej samej jakiej się używa na obróbki blacharskie (grubość 0,6–0,8 mm). Na blaszaną podbitkę dachową nadaje się również blacha trapezowa o wysokości fal nie większej niż 20 mm. Blachę na podbitkę przycina się odpowiednimi maszynami do cięcia, dlatego lepiej zlecić te prace blacharzowi. Miejsca cięcia zabezpiecza się farbą podkładową i nawierzchniową.

Podbitki dachowe aluminiowe

Podbitki dachowe aluminiowe wykonane są z blachy aluminiowej pokrytej powłoką ochronną, na przykład poliestrową. Mają długą żywotność i nie wymagają konserwacji, są odporne na każde warunki atmosferyczne. Panele mogą mieć powierzchnię gładką lub perforowaną, grubość 0,6 mm; szerokość 10, 15, 20 lub 30 cm oraz dowolną (do 6 m) długość. Podbitki aluminiowe mocuje się na zatrzask, na wyprofilowanych szynach montażowych. Producenci proponują również akcesoria wykończeniowe na przykład narożniki i kątowniki.

PODBITKI DACHOWE Z PVC


[polecane]23052437;1[/polecane]

[b]Podbitki sidingowe

Podbitki sidingowe są lekkie i bardzo proste w obróbce, elementy można przycinać, wiercić i łatwo formować, za pomocą narzędzi do drewna. Należy tylko pamiętać o tym, że docinane elementy muszą być o kilka milimetrów krótsze, aby mogły swobodnie odkształcać się pod wpływem temperatury. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji oraz malowania podczas eksploatacji. Możliwe jest ewentualne mycie wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Do podbitki można dokupić elementy wykończeniowe narożników i krawędzi dachu. W ofercie są panele wyprofilowane w kształcie jednej, dwóch lub trzech listew o grubości zaledwie 1 mm. Powierzchnia może być gładka albo wyprofilowana.

Montaż nie jest skomplikowany. Do ściany i deski okapowej mocuje się drewniane listwy, a do nich listwy typu „J” lub „F”, między które wsuwa się panele sidingowe. Każdy panel powinien być mocowany w zależności od zaleceń producenta. Zazwyczaj co 30-50 cm.

Podbitki dachowe komorowe

Podobne do paneli sidingowych, jednak są od nich twardsze oraz sztywniejsze i jednocześnie lżejsze, dzięki komorowej budowie. Wyglądem przypominają panele boażeryjne, mają grubość około 10 mm, szerokość 10 i 30 cm. Ich konserwacja również ogranicza się do umycia. Podobny jest także sposób montażu.

Podbitki dachowe pełne

Podbitki dachowe pełne wykonywane są z profili ze spienionego PVC w technologii dwuwarstwowej, metodą współwytłaczania. Zewnętrzna warstwa jest wykonana z twardego PVC, które zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i wytrzymałość mechaniczną, zaś wewnętrzna jest wypełniona spienionym PVC przez co zapewniona jest elastyczność oraz obniżony ciężar. Grubość paneli to około 9 mm, szerokość to od 5 do 40 cm a długość do 6 m. W ofercie producentów można znaleźć szeroki asortyment: desek podstawowych (różne szerokości) oraz listew wykończeniowych (listwa cokołowa, ćwierćwałek, kątowniki, łączniki). Podbitki pełne mogą być stosowane jako deski czołowe osłaniające krokwie od strony rynny.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl