Jak impregnować drewno?

Ewa Kulesza
Zarówno firmy trudniące się impregnacją drewna, jak i inwestorzy, którzy we własnym zakresie zabezpieczają materiał np. przez natrysk lub smarowanie, powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów impregnatów co do stężenia i temperatury roztworu impregnującego, sposobu nakładania środka itp.
Jak impregnować drewno?

Jak impregnować
Konsekwencje niewłaściwego obchodzenia się z impregnatem bywają trudne do przewidzenia. Na przykład zbyt mała ilość impregnatu może spowodować gorsze skutki (szybszy rozkład lub przyspieszony zapłon drewna) niż jego brak. Szczegółowe zalecenia podawane są na opakowaniach i instrukcjach dołączanych do preparatów, jest jednak kilka zasad, które dotyczą wszystkich lub większości środków impregnujących.

Czas utrwalania
W wyniku impregnacji zachodzą procesy chemiczne polegające na wnikaniu i utrwalaniu się środka w drewnie. Pełne utrwalenie może trwać około dwóch, trzech tygodni. Przyjmijmy, że w ciągu 48 godzin stopień utrwalenia wynosi 85%. Nie jest to jeszcze trwałe związanie impregnatu z drewnem, dlatego po zabiegu należy przez kilka dni przechowywać drewno w przewiewnym pomieszczeniu, chroniąc je przed opadami deszczu.

Temperatura
Dzisiaj już nie stosuje się środków olejowych, które należało podgrzewać nawet do 90°C. Jednak należy przestrzegać zaleceń producentów dotyczących efektywnych temperatur każdego impregnatu. Najniższa temperatura, w jakiej powinno się prowadzić proces impregnacji nie może spaść poniżej 5-7°C.

Impregnacja wgłębna
Surowiec przeznaczony do impregnacji metodami ciśnieniowo-próżniowymi (impregnacja wgłębna) nie może być porażony czynnikami infekcyjnymi, na przykład sinizną. Wiele impregnatów nie zawiera nośnika przeciwsinicowego i mimo impregnacji – jeżeli drewno jest zainfekowane - proces sinienia będzie postępował. Ponadto drewno zsiniałe i zapleśniałe, wprowadzone do autoklawu może przekazywać do roztworu impregnacyjnego zarodniki grzybów, przez co impregnat stanie się ich nośnikiem.
Drewno do impregnacji wgłębnej powinno mieć wilgotność do 25%, ponieważ większa ilość wody uniemożliwia wchłanianie impregnatu. Zwiększanie ciśnienia wtłaczania impregnatu czy zmiany parametrów impregnacji nie wpływają na nasycanie drewna bardzo mokrego. Istnieją wprawdzie instalacje do impregnacji drewna mokrego, ale są bardzo drogie, a sam proces mniej efektywny, dlatego lepiej jest impregnować drewno sezonowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl