Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sprawdzianem jakości systemu rynnowego są silne opady deszczu. Żeby nie czekać nerwowo na wyniki tego sprawdzianu, warto zdecydować się na sprawdzony i pewny system odprowadzenia wody, np. jeden z oferowanych przez firmę Marley.

Wszyscy inwestorzy i właściciele domów muszą pamiętać o wielu kwestiach, które gwarantują bezproblemowe użytkowanie domu i zapewniają przyjemność komfortowego mieszkania. Jedną z tych istotnych kwestii jest system odprowadzenia wody. Warto pomyśleć o nim zawczasu, zanim problem uświadomi nam jakaś awaria. By do niej nie dopuścić, należy wybrać odpowiedni system odprowadzania wody. Najlepiej sprawdzają się systemy kompleksowe.

System odprowadzania wody – sprawdzone rozwiązania

Wybierając system odwodnień, warto zdecydować się na pewne i wypróbowane rozwiązania. Należą do nich produkty firmy Marley, producenta, który jest dostawcą odwodnień przeznaczonych dla budownictwa. Od początku swej działalności Marley wprowadza na rynek wyroby najwyższej jakości, produkowane z tworzyw sztucznych, przeznaczone dla budownictwa. Produkty Marley spełniają  oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Firma Marley oferuje szeroki wybór produktów produktów i akcesoriów do systemu odwodnień domu, zapewnia także sprawny serwis techniczny i posprzedażny. Marley dysponuje długoletnim doświadczeniem w produkcji systemów odwodnieniowych i należy do międzynarodowej grupy Aliaxis S.A.

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Wszystkie rozwiązania dla domu, ogrodu i budynków można zobaczyć na stronie www.nakazdydeszcz.marleypolska.pl.

Jednym z podstawowych, a przy tym najbardziej widocznym elementem systemu odprowadzenia wody z domu są rynny. Do najpopularniejszych i powszechnie stosowanych materiałów do ich wyrobu należą aluminium i PVC. W systemach tych specjalizuje się również Marley, warto więc zastanowić się nad wyborem rozwiązań oferowanych przez tego producenta.

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Jakie rynny z PVC wybrać

Prawidłowe odprowadzenie wody z dachu to podstawowe zadanie systemu rynnowego. Rozmiar rynien powinien być odpowiednio dobrany do wielkości dachu, dlatego ważne jest, aby dany producent zapewniał rynny różnych rozmiarów. W ofercie firmy Marley znajdują się rynny małych rozmiarów przeznaczone na małe budynki, rynny średnich rozmiarów nadające się na większość budynków mieszkalnych oraz rynny o dużej szerokości na bardzo duże dachy.

Systemy rynnowe Marley cieszą się uznaniem fachowców i wykonawców. O ich jakości świadczą nagrody w kategoriach "Najlepsza marka" i "Najpopularniejsza marka" w Polsce, przyznane od 7 lat na podstawie niezależnych badań wykonanych przez firmę ASM Centrum Badań i Analiz Rynku. Rynny Marley były wyróżniane prestiżowym tytułem „Budowana Marka Roku” nieprzerwanie w latach 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010. Jest to jedyny profesjonalny ranking marek w Polsce, a niekwestionowana dominacja Marleya od pierwszej edycji konkursu zasługuje na podkreślenie.
Rynny Marley spełniają normy PN EN 607, 12200, 1462 i produkowane są zgodnie z systemami zarządzania środowiskowego EN ISO 14001 i zarządzania jakością EN ISO 9001.

Trwałość rynien z PVC

Rynny z PVC wykonane są z nieplastyfikowanego, wysokoudarowego polichlorku winylu. Jest to materiał charakteryzujący się doskonałymi parametrami, co sprawia, że rynny z niego wykonane doskonale nadają się do odprowadzania wody. Rynny z PVC nie ulegają korozji i są zaprojektowane z myślą o długiej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Ponadto wyróżniają się trwałością koloru (dzięki zastosowaniu do produkcji m.in. akrylu PMMA) i nie wymagają malowania.
Dodatkowo rynny z PVC charakteryzują się odpornością na szkodniki oraz bakterie, a także, co szczególnie ważne w przypadku elementów dachu – na substancje agresywne chemicznie, występujące w kwaśnych deszczach i odchodach ptaków. Kolejną zaletą rynien z PVC jest elastyczność materiału. Dzięki temu są one odporne na uderzenia i odkształcenia, radzą sobie także z obciążeniami spowodowanymi zaleganiem śniegu.

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Rynny aluminiowe – 50 lat gwarancji od Marley

Równie popularnym materiałem do produkcji rynien jest aluminium. Wykonuje się z niego rynny i akcesoria systemu Marley Alutec. Do zalet tego systemu należy trwałość, wynikająca ze specyfiki materiału, czyli aluminium ciągnionego o grubości 1,5 mm. Materiał ten sprawia, że przewidywany okres bezusterkowej eksploatacji rynien Alutec jest znacznie dłuższy od innych metalowych rozwiązań dostępnych na rynku.
Aluminium jest metalem lekkim – o ok. 65% lżejszym od stali, stosowanej często w budownictwie. Ta zaleta ułatwia i przyspiesza pracę z wyrobami aluminiowymi. Dodatkowo aluminium odznacza się wysoką wytrzymałością. Materiał ten nie ulega korozji – jej powstawaniu zapobiega warstwa utleniająca się powierzchniowo, która powstaje w naturalny sposób na elementach aluminiowych. Nawet jeśli dana powierzchnia ulegnie zarysowaniu, powstanie na niej nowa warstwa ochronna.

Trwałość rynien aluminiowych

Grubość aluminium, z którego są wykonywane rynny Alutec wynosi 1,5 mm, czyli ponad dwa razy więcej niż innych rynien metalowych. Połączenia rynien z kształtkami gwarantują szczelność i stabilność. Dzięki temu przewidywany okres bezusterkowego użytkowania rynien jest znacznie dłuższy niż innych systemów metalowych, dostępnych na rynku.

Recykling aluminium

Aluminium oraz technologia jego produkcji są przyjazne środowisku. Wynika to m.in. z faktu, że aluminium jest bardzo łatwe do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Ocenia się, że w ciągłym użyciu na świecie jest 75% aluminium wyprodukowanego po 1888 r. Podczas recyklingu aluminium zachowuje swoją jakość. W dodatku ilość energii potrzebna do jego przetworzenia jest o 95% niższa niż do wytworzenia metalu z rudy.

Kolory rynien aluminiowych

Rynny Marley Alutec standardowo są oferowane w kolorze brązowym oraz Antyczna Czerń. Dodatkowo do wyboru jest 18 innych kolorów ze standardowej palety RAL. Rynnom aluminiowym nadaje się kolory dzięki poliestrowemu malowaniu proszkowemu. Uzyskane w ten sposób barwy są wyjątkowo trwałe, a rynny nie wymagają malowania przez cały okres użytkowania.

Montaż rynien aluminiowych

Montaż systemów rynnowych Marley Alutec jest łatwy, porównywalny do montażu produktów z PVC lub stali powlekanej. Elementów systemu nie trzeba kleić, ani lutować – są one łączone za pomocą złączek z uszczelkami. Montując rynny Alutec, tak jak wszystkie inne systemy rynnowe, należy uwzględnić warunki panujące w danym regionie. Ponadto obowiązują ogólne zasady montażu:

 • rynny powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i nie powinny wystawać powyżej płaszczyzny będącej przedłużeniem dachu,
 • wszystkie elementy systemu muszą być czyste, równo docięte i nieuszkodzone,
 • rynna zamontowana na hakach powinna mieć możliwość przesuwania się,
 • uszczelki na połączeniu rynien z innymi elementami systemu powinny pozostać na swoich miejscach.

W przypadku systemów aluminiowych należy unikać bezpośredniego kontaktu z niektórymi metalami (np. miedź, cynk) oraz roztworami soli. Zetknięcie z tymi materiałami może  powodować korozję surowego, niepomalowanego aluminium.

Użytkowanie rynien

Woda spływająca z dachu, wiatr, a nawet zwierzęta powodują, że do rynien dostają się różne zanieczyszczenia, które powodują ich niedrożność. Dlatego rynny trzeba czyścić – przynajmniej raz w roku, a w razie potrzeby – nawet częściej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zanieczyszczenia gromadzące się w łukach, łącznikach oraz w rejonach wylotu rynien i regularnie je usuwać.

Szczelność aluminiowych  rynien Marley

Złączki do rynien Marley Alutec są wykonane z odlewanego aluminium, malowanego proszkowo. Są wyposażone w uszczelki wykonane z najwyższej jakości EPDM. Szczelność połączeń zwiększa szczeliwo pogodoodporne, które nakładane jest w rowek uszczelki przed połączeniem złączki z rynną. Ten sposób łączenia nosi nazwę Jura Joint i jest zgłoszony przez producenta do opatentowania.
Zastosowane elementy (EPDM, szczeliwo, dokładne dopasowanie rynien i złączek) sprawia, że gwarantowana szczelność wynosi co najmniej 20 lat. Zostało to potwierdzone podczas odpowiednich testów. Ewentualne rozszczelnienia są łatwe do wyeliminowania – wystarczy zastosować szczeliwo albo wymienić uszczelki.
Zaleca się, aby montaż rynien przy użyciu szczeliwa odbywał się przy temperaturze otoczenia wynoszącej od -5 do + 40°C. W czasie użytkowania, szczeliwo pogodoodporne wytrzymuje temperatury w zakresie od -50 do +150°C.

Odprowadzenie wody z dachów płaskich

Do odprowadzenia wody z dachów płaskich są przeznaczone wpusty Marley Alutec, w całości wykonane z materiałów nie ulegających korozji, czyli aluminium oraz stali nierdzewnej. Wpusty przeznaczone są do wszystkich rodzajów membran stosowanych na dachach płaskich, zarówno bitumicznych, jak i wykonanych z tworzywa. Szczelność jest zapewniona dzięki ułożeniu membrany dachowej pomiędzy pierścieniem dociskającym a korpusem wpustu i skręceniu śrubami. Przestrzeń pomiędzy membraną a korpusem należy uszczelnić, co zapewni szczelność nawet w przypadku zapchania się instalacji poniżej wpustu.
Godny polecenia jest również system Akatherm, czyli system podciśnieniowego odwadniania dachów płaskich. To kompletne rozwiązanie zawierające oprogramowanie do obliczeń, wpusty dachowe, system mocowań oraz kształtki i rury z polietylenu wysokiej gęstości (PE-HD).

**

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Dalsze odprowadzenie wody – systemy odwodnień

Odprowadzenie wody z dachu nie ogranicza się do samego systemu rynnowego. Równie ważne jest dalsze odprowadzenie wody, o czym powinien pamiętać każdy inwestor. Marley oferuje również systemy odwadniające do domu. Wśród rozwiązań dla domu można znaleźć m.in.:

 • Odwodnienia liniowe
  Systemy odwodnień liniowych firmy Marley Polska charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowań począwszy od zbierania wody wokół basenów, czy na tarasach, skończywszy na odwodnieniu dróg i placów manewrowych.
 • Osadniki do rur spustowych
  Osadniki są elementami łączącymi rury spustowe, odprowadzające wodę z rynien, z rurami kanalizacji deszczowej średnicy 110 mm.
 • Studzienki kanalizacyjne
  Studzienki służą do zbierania wody deszczowej z terenu wokół budynku. W ofercie Marley są studzienki w trzech rozmiarach z dnem oraz w trzech rozmiarach bez dna. Studzienka bez dna umożliwia modułową budowę zbiornika wodnego o dowolnej głębokości.
 • Zasuwy burzowe
  Są to elementy kanalizacji zewnętrznej. Dzięki klapie zwrotnej woda nie ma możliwości cofania się do budynku nawet w przypadku bardzo silnych deszczy. Klapy zwrotne blokują również przedostawanie się gryzoni do budynków.
 • Wpusty z kratką plastikową i ze stali nierdzewnej
  Odpływy przeznaczone są do punktowego zbierania wody. Są stosowane najczęściej w suszarniach, pralniach, garażach, łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach prysznicowych, a także na zewnątrz budynku: na balkonach, tarasach oraz chodnikach.
Odprowadzenie wody – poradnik inwestora
Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Co zrobić z deszczówką? Wykorzystać!

System odprowadzania wody może również uwzględniać wykorzystanie deszczówki. O projekcie instalacji i systemu odprowadzania trzeba pomyśleć przed budową domu i zaplanować odpowiedni system. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ułatwiają produkty tworzące system zagospodarowania deszczówki. Należą do nich:

 • moduły rozsączające wodę do gruntu (skrzynki, tunele)
 • filtry do układów rozsączających
 • zbiorniki podziemne na wodę deszczową
 • zbiorniki naziemne na wodę deszczową
 • kompletne zestawy do wykorzystania wody deszczowej w ogrodzie
 • kompletne zestawy do wykorzystania wody deszczowej w domu.

Odprowadzenie wody – poradnik inwestora

Marley to nie tylko rynny

Oferta firmy Marley nie ogranicza się tylko do orynnowania czy systemów zagospodarowania deszczówki. W ofercie znajduje się wiele rozwiązań dla domu i ogrodu, związanych nie tylko z odwodnieniami.

Rozwiązania dla ogrodu

 • kompostowniki i wiadra ogrodowe
 • zbiorniki ogrodowe naziemne na deszczówkę
 • akcesoria ogrodowe
 • zbieracze wody deszczowej
 • systemy wykorzystania wody deszczowej

Rozwiązania dla domu

 • drzwi harmonijkowe

Technika sanitarna

 • systemy podtynkowe
 • systemy do montażu przyborów podtynkowych
 • syfony (wannowe, brodzikowe, umywalkowe, umywalkowe z serii „Delux”, brodzikowe, bidetowe,
 • zlewozmywakowe)
 • systemy C.O. I C.W.U.
 • kanalizacja (rury i kształtki)

Systemy wentylacyjne

 • wentylatory dekoracyjne
 • wentylatory kanałowe oraz ścienno-sufitowe
 • kratki wentylacyjne
 • kanały wentylacyjne
 • rekuperator (wymiennik ciepła z przepływem świeżego powietrza)
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl