Budowa i remont dachu – przygotuj się na niespodzianki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Podczas budowy i remontu dachu mogą nas spotkać pewne niespodzianki - wszystkich nie unikniemy, ale warto się na nie przygotować.
Podczas budowy i remontu dachu mogą nas spotkać pewne niespodzianki - wszystkich nie unikniemy, ale warto się na nie przygotować. Braas
Budowa i remont dachu to prace, które mogą nieść ze sobą pewne niespodzianki. Niektórych można uniknąć, oszczędzając sobie nerwów i niepotrzebnych wydatków. Na co trzeba być przygotowanym planując budowę lub remont dachu?

Budowa domu to często największa inwestycja, jaką realizujemy w życiu. Dlatego zaangażowanie w budowę jest w pełni zrozumiałe. Pewna wiedza na temat materiałów i technik pozwala nam świadomie wybierać i nie dać się oszukać. Jednak warto zachować otwarty umysł, bo wiele przykrych niespodzianek, to również nasza wina. Są i takie, których uniknąć się nie da, ale warto mieć świadomość, że mogą się pojawić. Opisujemy najczęstsze błędy inwestorów i podpowiadamy jak ich uniknąć.

Budowa dachu to zadanie dla dekarza

Jak wiadomo, wszyscy Polacy to eksperci od piłki nożnej, medycyny i polityki, a Ci którzy planują budowę domu – również od budownictwa. Jeśli jednak chcemy, żeby nasz dom wyglądał lepiej niż kondycja wymienionych wyżej dziedzin, nie przesadzajmy z naszą samodzielnością. To najczęściej prowadzi do zupełnie niepotrzebnych strat czasu i pieniędzy.

Jeśli zatrudnimy fachową ekipę dekarską – a innych naprawdę nie opłaca się (nawet jeśli są pozornie tańsi), to nie musimy sami ani mierzyć dachu, ani wymyślać rozwiązań konstrukcyjnych, ani kupować samodzielnie materiałów.
– Potem, gdy pojawia się na budowie wykwalifikowana ekipa, okazuje się, że materiałów jest za mało lub są niewłaściwe – mówi dekarz Jerzy Orłowski z Zakładu Ogólnobudowlanego „Orzeł” w Pyrzycach, zwycięzca programu branżowego SUPERDEKARZ.
Pamiętaj: bez porozumienia z dekarzem, który zapoznał się z Twoją budową, nie kupuj materiałów dachowych.

Pamiętaj, że dach to złożona całość

W Polsce ciągle panuje tendencja do tworzenia różnego rodzaju „składaków”. Często wyszukujemy pojedyncze produkty, które są niby tańsze. Jednak zapominamy, że różne produkty, nawet dość podobne, nie zawsze będą do siebie pasować i optymalnie ze sobą współdziałać. A to podstawa ich trwałości i prawidłowego funkcjonowania przez lata. Dlatego właśnie producenci oferują kompletne rozwiązania systemowe, w których wszystkie elementy są przemyślane i dopasowane do siebie.

_–_ Częstym błędem początkujących inwestorów jest opieranie się wyłącznie na opiniach przeczytanych w internecie albo na pojedynczych, wybiórczych informacjach o produktach zdobytych od sprzedawców pracujących w hurtowniach, czy też kierowanie się wyłącznie okazją cenową i wybieranie poszczególnych elementów dachu w promocyjnej cenie. To nie jest dobra droga, ponieważ na dachu najbardziej sprawdzają się profesjonalne, całościowe systemy dachowe, które zostały zaprojektowane tak, by idealnie do siebie przylegać, zapewniając pełną szczelność – podkreśla dekarz, Jerzy Orłowski.
Nawet jeśli rozwiązania systemowe wydają się droższe, to są to rozwiązania trwalsze i pewniejsze niż „autorski miks” – nasz, albo dekarza, któremu nie zależy na jakości.

_–  _Dach to ważna inwestycja. Musi być on maksymalnie zabezpieczony przed działającymi na niego, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tu nie ma miejsca na kompromisy. W naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, jeżeli ktoś będzie nas namawiał na rozwiązania niesystemowe – mówi Jerzy Orłowski.

 

Dach to złożona całość, a poszczególne elementy muszą naprawdę do siebie dobrze pasować. Dlatego lepiej wybrać rozwiązania systemowe.
Dach to złożona całość, a poszczególne elementy muszą naprawdę do siebie dobrze pasować. Dlatego lepiej wybrać rozwiązania systemowe. Braas

Remont dachu to zawsze niespodzianka

Remont dachu zawsze niesie ze sobą element niespodzianki i zaskoczenia. Wynika to z faktu, że najczęściej przed rozpoczęciem prac, trudno ocenić rzeczywisty stan konstrukcji. Dopiero kiedy dach zostanie zdemontowany, będzie można rzetelnie wycenić potrzebne prace i materiały.

W przypadku remontu dachu zawsze musimy być przygotowani na nieco wyższe wydatki i dłuższy okres prowadzenia prac. Przy pracach remontowych dopiero po rozebraniu dachu może okazać się, że zaplanowane prace są niemożliwe do przeprowadzenia lub mocno utrudnione.

– Zdarza się, że np. obróbki blacharskie nie mogą być wykonane ze względu na wysoki stopień spróchnienia desek i belek – podkreśla dekarz, Jerzy Orłowski.

Prace dekarskie a pogoda

Źródłem niespodzianek może być również pogoda – niestety są sytuacje, kiedy prac budowlanych, w tym dekarskich, po prostu prowadzić się nie da. I nie chodzi tylko o to, że dekarz przemoknie lub zmarznie, ale także o właściwości materiałów. Na przykład przy ujemnych temperaturach blacha tytanowo-cynkowa staje się krucha i łamliwa. Z kolei obróbki z blachy stalowej montowane podczas mrozów, prawdopodobnie pofałdują się latem (wynika to z rozszerzalności termicznej stali). Również z uszczelniania komina za pomocą taśm należy zrezygnować już wtedy, gdy temperatura spada poniżej +5 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć, że przy budowie dachu utrudnieniem również mogą być bardzo wysokie temperatury - dachówka i blachodachówka pod wpływem słońca może rozgrzać się nawet do 80 st. Celsjusza! Zdarza się, że w bardzo upalne dni prace dekarskie można wykonywać tylko rano i popołudniu, kiedy słońce nie operuje nieco słabiej.

Prace dekarskie może utrudniać także wiatr – kiedy wieje nie da się układać folii, ani blachy dachowej. Zagrożeniem dla dekarzy jest także rosa – szczególnie przy układaniu pokryć z blachy na silnie nachylonych dachach.

Na pogodę nie mamy wpływu, ale planując czas budowy dachu, uwzględnijmy zapas na opóźnienia wynikające z niej. Poza tym, zanim zaczniemy zarzucać dekarzom lenistwo i niechęć do pracy, zastanówmy się nad panującymi warunkami.

Porozumienie z dekarzem to ważna sprawa

Do pewnych niespodzianek może też dojść w wyniku zwykłych nieporozumień, czy niedogadania pewnych spraw. Dlatego komunikacja z dekarzem jest bardzo ważna. Warto też na bieżąco odbierać etapy prac – wtedy mamy i większą kontrolę, i możliwość doprecyzowania naszych oczekiwań.

Wszystkich niespodzianek przy budowie i remoncie dachu niestety nie unikniemy, ale pamiętając o kilku powyższych zasadach, ograniczymy ich liczbę i dokuczliwość.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl