Rynny - zakończenia

Agnieszka Jaros
Rura spustowa, często zakończona kolankiem, to rozwiązanie wszystkim znane i powszechnie stosowane. Są jednak inne możliwości – oryginalne i dekoracyjne.

Łańcuchy

Dostępne są w większości sklepów żelaznych lub ogrodniczych. Mogą być stalowe (koniecznie ocynkowane lub w inny sposób zabezpieczone przed korozją) lub z tworzywa sztucznego (nie rdzewieją, są lekkie i można dobrać go do koloru rynien). Dostępne są również łańcuchy kielichowe – składają się one z małych zbiorniczków (w przeróżnych kształtach). Podczas opadów woda przelewa się z jednego kielicha do drugiego, nie rozpryskując się na boki. Wykonuje się je z litej, czystej miedzi.  
Łańcuchy mocuje się do specjalnych wypustów w rynnie. Można też w rynnie wykonać otwór, przepleść przez niego łańcuch i zamocować go do jednej ze ścianek rynny. Dobrze jest łańcuch napiąć i tak zakotwiczony, aby podczas silnych wiatrów nie obijał się o ściany i nie brudził ich. Jego dolny koniec powinien być utwierdzony np. w stopce betonowej, w takim miejscu, by woda swobodnie mogła z niego spływać, nie zalewając ścian fundamentowych i nie wymywając ziemi. Woda spływająca po łańcuchach powinna docierać do studzienek chłonnych.  Znane są też inne rozwiązania – wkopuje się pod łańcuchem np. zbiornik (beczkę) z tworzywa, z którego wycina się dno i całość wypełnia kamieniami. Efektownie wygląda miedziana misa umieszczona bezpośrednio pod łańcuchem. Można też wyłożyć podłoże drobnymi kamieniami.

Uwaga! Łańcuch powinien być odsunięty minimum 1 m od ściany budynki, aby przy bardzo obfitych deszczach woda nie pryskała na ścianę i jej nie zawilgacała ściany.  

Rzygacze

Rzygacze są to zdobne wylewki mocowane na zakończeniu rynien. Często nadaje się im wygląd głowy smoka lub krokodyla. Płynąca rynną woda wylewa się (na bezpieczną odległość od ścian) przez pysk takiego gargulca – i stąd bierze się nazwa owego urządzenia odprowadzającego deszczówkę. Woda z rzygacza powinna spływać wprost do betonowej lub kamiennej misy zakończonej kanalikiem odprowadzającym ją dalej do studzienki kanalizacyjnej lub oczka wodnego. Rzygacze wciąż są dosyć drogie, ponieważ są wykonywane ręcznie Sprzedają je niektórzy producenci blach dachowych lub rynien i nieliczni rzemieślnicy.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl