Rynna dachowa musi gwarantować odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu poprzez właściwie dobraną wielkość oraz odpowiednie pochylenie, tzw. spadek w stronę spustu wody. Spadek ten powinien wynosić minimum 0,3 % czyli 3 mm na każdym metrze bieżącym rynny. Odpowiedni spadek rynny dachowej regulowany jest sposobem przygotowania i zamocowania haka rynnowego.
Odpowiednio przygotowane i przycięte odcinki rynny dachowej łączymy przy pomocy lutu miękkiego spoiwem cynowo-ołowiowym najlepiej LC 50, LC 60 lub lutu twardego spoiwem miedziano-srebrnym. Zakładka w miejscu łączenia odcinków rynny powinna wynosić nie mniej niż 30% jej średnicy, a więc dla rynny o średnicy 150 mm powinno to być nie mniej niż 50 mm. Połączenie odcinków rynien musi być wykonane ze spadkiem, tzn. jej montaż prowadzimy od miejsca spustu wody do najwyższego jej punktu. Rynna dachowa musi być zamontowana tak, by pokrycie dachowe wchodziło w rynnę na głębokość nie mniejszą niż jej 1/3 szerokości. Ułożenie rynny dachowej w haku rynnowym musi być z kolei takie, by jej tylna część przewyższała część przednią. Zachowanie tych reguł zabezpieczy podczas silnego wiatru rozwiewanie wody poza rynnę i uniemożliwi ewentualne przelewanie się wody na ściany podczas bardzo obfitych opadów.
Wykonawstwo elementów do odwodnienia dachów reguluje norma PN EN 612.
Jak dobrać rynny
Do odpowiedniej średnicy rynny dachowej należy właściwie dobrać rurę spustową. Jej średnica musi uwzględniać maksymalną przepustowość wody, zamontowanej nad nią rynny dachowej.
Jak dobrać rynny pokazuje zamieszczony wykres przyporządkowujący powierzchni dachowej odpowiednie średnice rynien i rur spustowych.
Znając te parametry można zdecydować się na rynny i rury o przekroju okrągłym (najczęściej stosowane) lub o przekroju prostokątnym. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, iż oferta dotycząca akcesoriów i osprzętu do rynien i rur okrągłych jest zdecydowanie bogatsza niż dotycząca przekrojów prostokątnych. Z doborem średnic rynien i rur wiąże się dobór pozostałych elementów orynnowania: haków rynnowych, uchwytów do rur, naczyń zbiorczych i wszystkich innych elementów przejściowych i montażowych.
Aby system orynnowania prawidłowo funkcjonował, spełniał swoje zadania i był przy tym elementem estetycznym budynku, stosuje się cały szereg elementów uzupełniających, do których należą naczynia zbiorcze i sztucery, kolana, uskoki, denka rynien, wyczystki i inne elementy.