Jak zamontować okno w dachu płaskim. Czynności krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Montując okno w dachu płaskim trzeba szczególnie zadbać o szczelność połączenia ramy okna z pokryciem.
Montując okno w dachu płaskim trzeba szczególnie zadbać o szczelność połączenia ramy okna z pokryciem. Okpol
Montaż okna w dachu płaskim musi być wykonany szczególnie starannie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Montaż okna w dachu musi być wykonany bardzo dokładnie. Inaczej wokół okna może dochodzić do przecieków, powstaną też niekorzystne mostki termiczne. Szczelność montażu jest szczególnie ważna przy małym kącie nachylenia dachu. Poza standardowymi kwestiami związanymi z odprowadzeniem wody, dochodzi problem zalegającego na dachu śniegu, który w ciągu sezonu wielokrotnie rozmarza i zamarza. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne dla hydroizolacji. Wszelkie szczeliny i niedokładnie wykonane obróbki z czasem mogą stać się miejscem poważnych przecieków.

Przygotowanie otworu pod okno

Prace zaczyna się od przygotowania otworu pod okno dachowe. Musi mieć on wymiar odpowiedni do wymiarów wybranego okna. Okna do dachów płaskich najczęściej mają rozmiary od 60x60 cm do 150x150 cm. Niektórzy producenci oferują także większe modele.

Ponieważ okna w dachach płaskich często montuje się w miejscu dawnych świetlików, producenci oferują je w rozmiarach dopasowanych do ich rozmiarów.

Okno w dachu płaskim można zamontować bezpośrednio na pokryciu, albo na drewnianej podkładce (np. z OSB). W każdym z tych przypadków miejsce wokół otworu trzeba przykryć papą samoprzylepną. Jej zadaniem jest doszczelnienie połączenia okna z dachem.

Powierzchnię wokół otworu (na pokryciu lub ramie z OSB) należy najpierw zagruntować na szerokość ok. 30 cm. Kolejny krok to nałożenie papy podkładowej „na styk” z krawędziami otworu. Następnie aktywuje się warstwę samoprzylepną papy, tak żeby przykleiła się (trzeba lekko dogrzać stronę wewnętrzną, a potem nagrzewa stronę wierzchnią).

Okno w dachu płaskim można montować bezpośrednio do konstrukcji dachu lub ramy z OSB.
Okno w dachu płaskim można montować bezpośrednio do konstrukcji dachu lub ramy z OSB. Okpol

Ułożenie i mocowanie mechaniczne okna

Po przygotowaniu otworu, czas na mocowanie okna. Należy je umieścić bezpośrednio nad otworem i oprzeć na roztopionej warstwie bitumu papy podkładowej. Następnie trzeba się upewnić, czy boki ościeżnicy są ułożone równolegle do krawędzi otworu. Jeśli tak jest – okno mocuje się mechanicznie za pomocą wkrętów do konstrukcji dachu.

Niekiedy otwory montażowe trzeba wywiercić samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta.

Obróbka pokrycia wokół okna

Kolejny etap to obróbka okna, która ma zapewnić szczelne połączenie ościeżnicy i pokrycia. Robi się to za pomocą papy termozgrzewalnej. Pasy papy docina się tak, żeby sięgały do połowy wysokości ramy okiennej. Górną część wywija się na ościeżnicę, dolną – przykleja się do pokrycia. Należy dokładnie uformować narożniki. Po przyklejeniu papy mocuje się wierzchnią warstwę pokrycia – górny pas materiału pokryciowego układamy tak, aby przylegał na całej długości do górnej krawędzi ościeżnicy.

Montaż listew dociskowych

Dokładne dociśnięcie pokrycia do ramy okna umożliwiają specjalne listwy montażowe, w które są wyposażone niektóre modele okien. Montuje się je wzdłuż górnej, wierzchniej krawędzi papy. Można także dokupić profile przeznaczone do pokryć innych niż papa.

Wykończenie wnęki okiennej od środka

Okno w dachu płaskim trzeba opracować także od strony wnętrza. Ościeżnice okna mają wyprofilowane wpusty. Wsuwa się w nie odpowiednio przycięte płyty gipsowo-kartonowe. Po przymocowaniu płyt, wnęka będzie wyglądać estetycznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl