Montaż okien - nie daj się oszukać

Ewa Kulesza
Montaż okna powinien przebiegać zgodnie z zasadami . Nie jest on skomplikowany, ale wymaga precyzji.
Montaż okna powinien przebiegać zgodnie z zasadami . Nie jest on skomplikowany, ale wymaga precyzji. DmitryKalinovsky - 123RF
Podczas montażu okien warto kontrolować nawet autoryzowane ekipy, bowiem konsekwencją błędów montażowych będzie nieprawidłowa funkcjonalność okna.

Wielu inwestorów dziwi się, że duża część producentów udziela gwarancji na okna jedynie pod warunkiem montażu przez ­autoryzowaną ekipę. Producenci w ten sposób zabezpieczają się przed naprawami gwarancyjnymi nie wynikającymi ze złej jakości produktu, a z błędów montażowych. Szacuje się bowiem, że ­niewłaściwy montaż okien jest przyczyną ponad 90% reklamacji.

I choć to przykład skrajny, w środowisku fachowców znany jest przypadek ­zamontowania okna... bez kotew, co w konsekwencji spowodowało jego ­wypadnięcie z ościeża podczas próby otwierania. ­Właścicielka okna odniosła obrażenia, a sprawa znalazła swój finał na wokandzie.

Umowa na montaż okien

Gotowy druk sprzedawcy nie jest dla nabywcy wiążący. Umowa obowiązuje od momentu jej podpisania. Przed ­złożeniem autografu można kwestionować zapisy i prosić o usunięcie nieodpowiadających nam paragrafów.

Umowa powinna zawierać dane ­przedsiębiorcy, sposób wykonania usługi, warunki odbioru prac i tryb składania reklamacji. Jeśli montaż okien wykonuje ekipa nieautoryzowana przez producenta, aby zachować prawa gwarancji na okna, powinien się w niej znaleźć zapis, że prace zostaną wykonane według instrukcji producenta (która, zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A2:2016-10, powinna zawierać wymagania montażowe i technikę montażu), ewentualnie instrukcji  „Montaż okien i drzwi balkonowych” Instytutu Techniki Budowlanej (Zeszyt 6, 2016).

Patrz ekipie na ręce

Błędy montażowe rzadko wynikają z niewiedzy, a często z zaniedbania reguł montażu – pośpiech nigdy nie sprzyja, dlatego nie warto pospieszać fachowców. Warto natomiast poznać zalecenia dotyczące dobrego montażu okien, gdyż nie ą skomplikowane – błędy rozpozna nawet obserwator bez doświadczenia.

Przygotowanie otworu okiennego

Montaż okien należy poprzedzić sprawdzeniem stanu i wytrzymałości murów okalających ościeża. Materiały mocujące muszą mieć bowiem odpowiednie oparcie. Sposób montażu musi być dobrany tak, by nie było możliwości przenoszenia jakichkolwiek sił z murów na elementy wykończeniowe (widoczne części) okna. Nie może istnieć bezpośrednia styczność pomiędzy murem, a właściwą częścią okna, gdyż naprężenia występujące w ścianach każdego typu szybko spowodowałyby spaczenie okna.

Najczęściej stosuje się montaż przy pomocy kotew lub dybli utrzymujących okno w murze i warstwy rozdzielającej w postaci pianki montażowej. Równie ważne jest wyrównanie i staranne oczyszczenie oraz odpylenie otworu okiennego, co zapewnia prawidłową przyczepność pianki. W ościeżach tynkowanych zalecane jest ponadto przerwanie ciągłości pomiędzy tynkiem zewnętrznym i wewnętrznym za pomocą warstwy izolacyjnej, co pozwala uniknąć powstania mostka termicznego.

Wymiarowanie okna

Prawidłowy montaż okien jest możliwy wówczas, gdy są o ok. 3 cm węższe od ościeży (po 1,5 cm z każdego boku) i 5 cm niższe (1,5 cm od góry i 3,5 cm od dołu). Luz niezbędny jest do odpowiedniego ustawienia, zaklinowania i uszczelnienia okna. Jedynie w przypadku okien PVC o dużej powierzchni luz może być większy, gdyż tworzywo sztuczne silnie pracuje pod wpływem zmian temperatury.

Nie wolno zgadzać się na wypełnianie zbyt dużych luzów jedynie warstwą pianki montażowej! Warstwa pianki o grubości 5 cm oznacza, że okno zostało źle zwymiarowane i jest zbyt małe w stosunku do ościeża. Zbyt wygięte kotwy mogą nie utrzymać okna w prawidłowej pozycji. Już podczas montażu silnie rozprężająca się pianka potrafi w takim przypadku wypchnąć ramę okna. Zbyt duży luz należy zredukować listwą poszerzającą, bądź wypełnić nadmurówką z cegieł lub bloczków z betonu komórkowego.

Prawidłowe ustawienie okna

Głębokość osadzenia powinna być ­określona w projekcie technicznym budynku. Według ogólnych zaleceń, w ścianach jednowarstwowych okna ­należy montować w połowie grubości muru, w ścianach dwuwarstwowych – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi, a w trójwarstwowych w płaszczyźnie ocieplenia. Ma to zapobiegać powstawaniu mostków termicznych i zapewniać izolacyjność cieplną okien.

Okna najlepiej montować od wiosny do jesieni, bowiem podczas montażu temperatura wewnętrznej strony ościeża nie powinna spaść poniżej tzw. punktu rosy, czyli +10ºC, co gwarantuje, że w murze nie dojdzie do kondensacji pary wodnej, a tym samym zawilgocenia. Zgodnie z wymiarowaniem, od dołu okna należy zostawić luz ok. 3,5 cm na podokienniki, a próg ościeżnicy powinien zostać oparty na klockach lub belce węższych od ościeża, co gwarantuje przestrzeń dla warstwy izolacji. W przypadku ościeża z węgarem (występ w murze) należy zostawić ok. 10-milimetrową przerwę między oknem a węgarem na warstwę izolacyjną.

Po ustawieniu i wypoziomowaniu okno jest blokowane klinami. Aby się nie odkształcało, kliny powinny być umieszczone jedynie przy narożach i słupkach, ewentualnie ślemionach (poprzeczkach) – w przypadku okien w stylu retro.

Dla prawidłowego montażu okna ważne jest m.in. dokładne wymierzenie otworu okiennego.
Dla prawidłowego montażu okna ważne jest m.in. dokładne wymierzenie otworu okiennego. OknoPlus

Mocowanie okien

Prawidłowo zamontowane okno jest trwale powiązane ze ścianą za pomocą kotew lub dybli. Zdarzające się – choć rzadko – próby montażu jedynie na piance są błędem, który powinien skłonić nabywcę do natychmiastowego żądania zmiany ekipy wykonawczej lub rezygnacji z usługi.

Podczas prac warto zwrócić ponadto uwagę, czy elementy mocujące okno do muru są zabezpieczone przed korozją (brak powłok antykorozyjnych może skutkować powstawaniem przebarwień na tynku wokół okna). Po ­zakotwieniu okna warto obejrzeć elementy mocujące – nie powinny występować żadne zmiany kształtu kotew, czy dybli w stosunku do ich wersji nieosadzonych w ścianach. Odkształcenie kotew oznacza, że zostały zbyt rozgięte wskutek złego wymiarowania, a efektem będzie wypaczanie okien.

Dla przyszłej funkcjonalności okna istotne jest również położenie punktów montażu mocowań: odległość między kotwami nie powinna być większa niż 80 cm dla okien drewnianych i 70 cm dla okien PVC, a także muszą być odsunięte od naroży, słupków lub ślemion o 10-15 cm. Po zakotwieniu okna, przed nałożeniem pianki montażowej, ościeża powinny zostać spryskane wodą celem lepszego przylegania materiału.

Prawidłowe uszczelnienie okien

Uszczelnienie między oknem a ścianą powinno być trwałe, odporne na wilgoć i zapewniać izolację akustyczną. Niedopuszczalne jest, często praktykowane, wyrównanie warstwy pianki montażowej i pozostawienie jej bez izolacji. Po wycięciu nadmiaru piany szczelina powinna zostać zabezpieczona silikonem lub izolacyjną mieszanką tynkarską. Okna należy uszczelnić od wewnątrz i od zewnątrz. Pianka montażowa musi być zabezpieczona taśmą rozprężną lub taśmą paroizolacyjną (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalną (od zewnątrz). Styk okna z parapetem powinien zostać uszczelniony kitem silikonowym.

Wykończenie tynkarskie wokół nowych okien

Najczęściej popełnianym błędem ­podczas prac wieńczących montaż okien jest stosowanie zwykłych zapraw tynkarskich, które nie dają gwarancji prawidłowej pracy powłoki podczas zmian temperatury. Wykończenia tynkarskie wokół okien należy wykonywać zaprawami elastycznymi, o podwyższonej przyczepności i zwiększonej odporności na wilgoć oraz mróz. Przed tynkowaniem ościeży warto ponadto osłonić okna folią, co zapobiega ich zabrudzeniu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl