Promienie słoneczne to oczywiście światło i ciepło – jedno i drugie bywa równie pożądane, co może być uciążliwe. Pomieszczenia na poddaszu latem są szczególnie narażone na nadmierne nagrzewanie. Jeśli połać naszego dachu ma południową ekspozycję i jest zaopatrzona w okna dachowe, to w słoneczne, letnie dni możemy mieć na poddaszu prawdziwą saunę.
Czy to znaczy, że trzeba zrezygnować z okien dachowych, albo nie planować ich od południa? Nic podobnego. Bardzo łatwo sprawić, że przez okna będzie trafiało do wnętrza tylko tyle ciepła i światła, ile chcemy.
Rolety wewnętrzne: dekoracja i zaciemnienie
Rolety wewnętrzne, tak jak rolety tradycyjne, to pas materiału nawinięty na wałek. Może on być odsłonięty lub ukryty w kasecie – to rozwiązanie jest bardziej estetyczne. Rolety powinny być wyposażone w boczne prowadnice, które sprawiają, że rozwinięta roleta pozostaje na swoim miejscu, kiedy otwieramy okno. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, len, poliester, czy bambus, jednak najlepiej sprawdzają się wykonane z poliestru, który nie kurczy się, ani nie rozciąga pod wpływem temperatury.
Wszystkie rolety wewnętrzne zapewniają ochronę przed światłem słonecznym, jednak stopień zaciemnienia zależy od ich rodzaju i powinien być dobrany w zależności od charakteru pomieszczenia.
Rodzaje rolet wewnętrznych
- Rolety standardowe – delikatnie zaciemniają pomieszczenie, a jednocześnie zapewniają prywatność. Są dostępne w dużym wyborze kolorów i wzorów, więc łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Doskonale nadają się np. do pokojów dziennych, czy kuchni.
- Rolety zaciemniające – całkowicie zaciemnieją pomieszczenie. Tkanina takiej rolety jest najczęściej powleczona dodatkową warstwą, która odbija światło i promieniowanie cieplne. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni, czy pokojów dziecinnych. Ponieważ właściwości zaciemniające wynikają z rodzaju zastosowanego materiału, a nie jego koloru, wybór barw (również jasnych) oraz wzorów jest również szeroki.
- Rolety plisowane – mogą być wykonane z tkaniny redukującej dopływ światła. Ich zaletą jest to, że mogą zasłaniać fragment okna – np. dolną, środkową lub górną część. Możemy też zdecydować się na rolety dodatkowo pokryte specjalnym tworzywem, ograniczającym nagrzewanie pomieszczenia w lecie i straty ciepła w chłodne dni.
Żaluzje do okien dachowych
Dopływ światła możemy także regulować dzięki żaluzjom. Tak jak w przypadku żaluzji do okien pionowych, możemy różnie ustawiać kąt nachylenia lamelek i płynnie sterować zaciemnieniem pomieszczenia – od lekkiego do pełnego.
Owadom stop, czyli moskitiery
Do osłon wewnętrznych możemy zaliczyć też moskitiery. Docenimy je szczególnie latem. Wprawdzie nie osłonią nas przed słońcem, ale zablokują wstęp owadom. Moskitiery są wykonane z cienkiej siateczki, osadzonej na prowadnicach. W górnej części znajduje się kaseta, do której jest zwijana siateczka, w czasie kiedy nie chcemy z niej korzystać. Ponieważ moskitiera jest montowana najczęściej na krawędzi wnęki okiennej, a nie na samym oknie, można ją stosować razem z roletami. Zarówno montaż, jak i obsługa moskitier jest łatwa i wygodna, a brak uciążliwych owadów – bezcenny.
Ochrona przed nagrzewaniem czyli osłony zewnętrzne
Jeśli zależy nam na skutecznej ochronie nie tylko przed światłem słonecznym, ale też ciepłem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, powinniśmy zaopatrzyć się w akcesoria zewnętrzne – rolety lub markizy. Dlaczego? Otóż sprawiają one, że ciepło słoneczne jest zatrzymywane i odbijane od ich powierzchni jeszcze zanim wniknie przez szybę do wnętrza. Ocenia się, że zatrzymują one ciepło nawet osiem razy skuteczniej, niż osłony wewnętrzne. Dlatego jeśli zależy nam na tym, żeby pomieszczenia nie nagrzewały się, warto wybrać osłony okien montowane po zewnętrznej stronie szyb.
Rolety zewnętrzne do okien dachowych
Rolety zewnętrzne zapewniają skuteczną izolację termiczną. Latem nie dopuszczają do nagrzania pomieszczenia, ale równie przydatne są zimą, kiedy chronią przez „ucieczką” ciepła z domu. Bez względu na porę roku zapewniają więc korzystną temperaturę i odpowiedni bilans energetyczny.
Rolety zewnętrzne mają także inne zalety – chronią nas przed hałasem z zewnątrz i zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe. A zabezpieczona przez nie szyba w mniejszym stopniu jest narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Rolety zewnętrzne mają solidną konstrukcję – ich pancerz wykonywany jest z aluminiowych lamelek. Dlatego też roleta zapewnia całkowite zaciemnienie poddasza.
Markizy do okien dachowych
Markizy do okien dachowych to rozwiązanie, które zapewnia dopływ naturalnego światła oraz widok na zewnątrz. Jednocześnie światło, które przepuszczają jest równomiernie rozproszone i przyjazne dla oczu. Nie musimy się także obawiać promieniowania UV, a jeśli zaciągniemy markizę podczas opadów deszczu – odgłos padających kropel będzie znacznie wyciszony. Te właściwości zapewnia gęsta siateczka, z której wykonywane są markizy. Tworzące ją wytrzymałe włókna szklane zapewniają jej trwałość i łatwość pielęgnacji.
Rolety i markizy – sterowanie
Ponieważ rolety i markizy są instalowane na zewnątrz okna, mogłoby się wydawać, że ich obsługa jest uciążliwa. Ale to mylne wrażenie. Obydwa typy akcesoriów można obsługiwać ręcznie, ale są także dostępne bardziej komfortowe rozwiązania, takie jak markiza solarna, która jest całkowicie zautomatyzowana, i w dodatku nie wymaga zasilania elektrycznego.
Markiza taka jest wyposażona w panel fotowoltaiczny, który wykorzystuje energię słoneczną do ładowania wewnętrznego akumulatorka, napędzającego markizę. Panel służy jednocześnie jako czujnik światła – dzięki niemu przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozwija się, przy mniejszym – zwija, zapewniając dopływ światła.
Godnym polecenia rozwiązaniem są także markizy elektryczne. Do sterowania nimi służy pilot lub naścienny przełącznik, działający za pośrednictwem systemu bezprzewodowego.
Osłony do okien pionowych
Nie zapominajmy też o osłonach okien pionowych. Również w ich przypadku warto zainwestować w osłony zewnętrzne. Podobnie jak w przypadku okien dachowych, skuteczną ochronę przed słońcem zapewnią nowoczesne markizy. Choć tradycyjnie to określenie jest stosowane do płóciennych „daszków” nad oknami, czy tarasami, nowoczesne markizy są produkowane także w takiej formie, jak osłony okien dachowych. Gęsta siateczka rozciągnięta po zewnętrznej stronie szyby skutecznie chroni przed słońcem i nie ogranicza widoku.
Również w ich przypadku możemy się zdecydować na markizy solarne (działające automatycznie), sterowane pilotem lub obsługiwane ręcznie.
Interesującym rozwiązaniem są także markizolety. Charakteryzują się one podobnymi cechami jak markizy, ale różnią się od nich budową. Markizolety są wyposażone w ruchomą belkę, która po odchyleniu tworzy mały daszek w dolnej części okna. Pozwala to na lepsze doświetlenie pomieszczenia i umożliwia dostęp do parapetu.