Okna dachowe nie wymagają specjalnych zabiegów przygotowawczych do okresu zimowego. Regularne mycie oraz okresowa konserwacja to główne zabiegi. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Mycie okien dachowych
Mycie okien dachowych przebiega oczywiście analogicznie do mycia okien fasadowych i nie jest od niego bardziej skomplikowane. Większość okien jest wyposażonych w okucia, które umożliwiają obrócenie skrzydła o 180º (warto to sprawdzić przed zakupem okna). Dzięki temu mamy wygodny dostęp do zewnętrznej części okna.
Do mycia okien dachowych używajmy odpowiednich środków (choć bardzo dobrze sprawdza się również tradycyjny ocet). Ważne jest to, żeby nie używać ostrych szmatek, drapaków itp. mycia do żadnych elementów, bo je porysujemy. Nie stosujmy też środków wybielających ani preparatów zawierających różne substancje ścierne do mycia ram, bo możemy spowodować uszkodzenie powłoki i na dłuższą metę - osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego.
Konserwacja okien dachowych
Konserwacja okien dachowych sprowadza się do zadbania o uszczelki oraz okucia. Uszczelki są elementem okien szczególnie narażonym na uszkodzenia podczas zimy dlatego też należy je konserwować przed zimą. Dzięki temu będą one elastyczne przez cały czas eksploatowania okien. Do konserwacji uszczelek warto użyć smarów silikonowych lub wazeliny technicznej.
Zawiasy w oknach dachowych należy co kilka lat smarować smarem stałym
Porządki wokół okna
Zaleca się usuwanie z kołnierza uszczelniającego zalegających tam liści i ewentualnych innych zanieczyszczeń. Warto to uczynić zwłaszcza przed zimą. Późną jesienią, gdy słoneczna pogoda jest już rzadkością należy również zwinąć markizy zewnętrzne. Będą one potrzebne dopiero na wiosnę, aby chronić pomieszczenie przed nagrzewaniem w czasie upałów.
Na obszarach z dużymi opadami śniegu, zalegający przez długi czas śnieg również należy usuwać. Zmniejsza to zagrożenie zamarzania topniejącego śniegu na dolnym elemencie okna (a tym samym niweluje możliwość wystąpienia ewentualnych przecieków).
Czy śnieg i lód może być groźny dla okienOkna dachowe są doskonale przystosowane do wszystkich warunków pogodowych. Oblachowanie zewnętrzne oraz szyba hartowana chronią okno również przed śniegiem i lodem. Zalegająca na oknach warstwa śnieżna uniemożliwia ich otwieranie. Nie stwarza to jednak zagrożenia dla okna oraz użytkowników.W przypadku długotrwałego zalegania na oknie czapy śnieżnej nie zaleca się otwierania okna, gdyż istnieje ryzyko przymarznięcia uszczelek i próba otwarcia okna może zakończyć się ich uszkodzeniem.
Malowanie okien dachowych
Kupując okna drewniane należy liczyć się z tym, że co kilka lat będzie trzeba odświeżyć i powłokę, czyli po prostu pomalować. Nie trzeba tego robić co roku. Przykładowo standardowo okna dachowe FAKRO malowane są ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze naturalnym. Ponowne malowanie okna należy wykonać lakierem akrylowym co 2-5 lat w zależności od warunków jego eksploatacji. Jest to zadanie, z którym bez problemu możemy poradzić sobie sami.