Blachodachówka – kształty i formy pokrycia dachu

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Blachodachówka naśladująca kształt klasycznej dachówki ceramicznej - karpiówki.
Blachodachówka naśladująca kształt klasycznej dachówki ceramicznej - karpiówki. Katarzyna Laszczak
Wykorzystanie blachodachówki to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów krycia dachów. Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że jest to pokrycie bardzo lekkie, dzięki czemu nadaje się na stare albo delikatne więźby dachowe.

Lekkość to jednak tylko jedna z zalet blachodachówki, kolejne polegają na szybkim i łatwym montażu tego pokrycia, co z kolei przekłada się na obniżenie kosztów budowy całego domu. Inwestorzy doceniają fakt, że blachodachówki nie nasiąkają wodą, są trwałe (żywotność najlepszych szacuje się nawet na około 70 lat) i długo zachowują swój kolor.

Blachodachówki sprawdzają się w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Sposób ich montażu nie odbiega znacząco od montażu dachówek ceramicznych, choć jest łatwiejszy i mniej czasochłonny, co docenią zwłaszcza posiadacze dachów o sporych powierzchniach. Tego rodzaju krycie dachu można stosować wszędzie tam, gdzie kąt jego nachylenia nie jest mniejszy niż dwanaście stopni.

Przetłoczenia i wytrzymałość blachodachówki

Wysokość przetłoczeń blachodachówki jest jednym z czynników wpływających na jej sztywność.
Wysokość przetłoczeń blachodachówki jest jednym z czynników wpływających na jej sztywność. Ruukki

Blachodachówki powstają ze stali walcowanej na zimno. Występują w wielu wersjach, mogą być ocynkowane, powleczone poliestrami czy alucynkiem, które wzmacniają materiał i chronią przed korozją.

Najdroższe blachodachówki są pokryte posypką, najczęściej kwarcową. Dzięki temu potrafią imitować dachy ceramiczne czy wykonane z dachówek betonowych. Sama posypka powoduje przy okazji, że pokrycie lepiej tłumi hałas, ale jest przy tym cięższe. Nigdy jednak blachodachówka nie będzie w stanie zbliżyć się kształtem do płaskich dachówek ceramicznych. Wszystko przez przetłoczenia, które muszą nadać blachodachówce odpowiednią wytrzymałość. Zbyt niskie przetłoczenia wpływałyby na niską wytrzymałość blachy, na co żaden szanujący się producent nie może sobie pozwolić.

Przetłoczenie to nic innego jak pionowy uskok, który odpowiada za kształt blachodachówki. Na rynku spotkać można blachodachówki o pojedynczym podwójnym i potrójnym przetłoczeniu, którego wysokość określana jest w milimetrach. Rodzaj przetłoczeń decyduje o tym, w jaki sposób załamuje się światło na dachu, a więc decyduje o ostatecznym jego wizerunku.

Fale mają wpływ nie tylko na wygląd i estetykę dachu, ale również na jego sztywność. Ma to swoje konsekwencje – im większe przetłoczenia, tym dach sztywniejszy, a co za tym idzie – możliwe jest zwiększenie szerokości pomiędzy łatami i kontrłatami, na których rozmieszczana będzie blachodachówka. Przetłoczenia mają jeszcze jedną zaletę – poprawiają znacznie przepływ powietrza pod połacią dachową.

Blachodachówka jak dachówka karpiówka

Z drugiej jednak strony blachodachówki potrafią świetnie naśladować klasykę w postaci ceramicznej dachówki karpiówki. Można ją więc wykorzystywać przy kryciu dachów (o kącie nachylenie nie mniejszym niż trzydzieści stopni) w miejscach, które wymagają nawiązania do tradycyjnego budownictwa (a przypomnijmy – blachodachówki są znacznie lżejsze niż dachówki ceramiczne, która to cecha sprawia, że idealnie pasują do remontów dachów w klasycznie krytych nieruchomościach).

Blachodachówka naśladująca kształt klasycznej dachówki ceramicznej - karpiówki.
Blachodachówka naśladująca kształt klasycznej dachówki ceramicznej - karpiówki. Katarzyna Laszczak

Blachodachówka modułowa na skomplikowane dachy

Blachodachówki kupić można na wymiar oraz – co jest popularniejsze – w modułach (panelach), które tworzyć mogą jeden lub dwa rzędy dachówek. To drugie rozwiązanie warto zastosować wszędzie tam, gdzie dach będzie miał skomplikowaną formę architektoniczną. Dzięki modułom oszczędza się czas i środki – wystarczy podać powierzchnię dachu, by łatwo było obliczyć, ile modułów potrzebnych jest do jego pokrycia. Dzięki temu w czasie robót pozostaje niewiele odpadów, a więc straty materiałowe są ograniczone.

Nieco więcej powstaje ich w wypadku arkuszy ciętych pod wymiar, ponieważ arkusz raz przycięty nie będzie mógł być wykorzystany w innym miejscu dachu. Co innego moduły – w razie, gdy ten jest za duży można go po prostu wsunąć pod już ułożony panel, aby zgadzała się potrzebna liczba fal w danym rzędzie.

Blachodachówka w modułach jest polecana na dachy o skomplikowanych kształtach.
Blachodachówka w modułach jest polecana na dachy o skomplikowanych kształtach. Blachy Pruszyński
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl