Spis treści
Decyzję o rodzaju pokrycia dachowego warto podjąć już na etapie projektu domu. Zmiana konstrukcji dachu w trakcie budowy jest możliwa, jednak często wiąże się to z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu pracy. Każde pokrycie dachowe ma swoje wady i zalety. Trudno zatem jednoznacznie ocenić, które z nich jest najlepsze, a które najgorsze. Blachodachówka choć przegrywa w rankingach z dachówką ceramiczną, skrywa sporo zalet, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego.
Blachodachówka – z czego jest wykonana?
Blachdachówka przypomina tradycyjną dachówkę ze względu na specjalne tłoczenie wykonane z blachy stalowej. Jest ona ocynkowana z dwóch stron i powleczona kilkoma warstwami lakieru. Na trwałość blachodachówki ma wpływ grubość rdzenia stalowego, a także rodzaj powłoki, np. poliester. Dzięki niej pokrycie dachowe jest odporne na korozję i promieniowanie UV.
Blachodachówka – jakie ma zalety?
Tego typu pokrycie dachowe jest znacznie lżejsze niż to wykonane z dachówek ceramicznych. Oznacza to tyle, że dach nie musi posiadać bardzo masywnej więźby, jak ma to miejsce w przypadku pokrycia cięższą dachówką ceramiczną. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w starych domach, w których konstrukcja więźby może być ze względu na upływ czasu naruszona. Wart odnotowania jest również fakt, że blachodachówka odznacza się niską nasiąkliwością, czyli nie zmienia ona swojej wagi po intensywnych opadach atmosferycznych.
Jak wygląda montaż blachodachówki?
Blachodachówkę sprzedawaną w postaci arkuszy przygotowuje się specjalnie pod wymiary dachu. Dzięki temu ewentualne docinki będą naprawdę niewielkie. Tego typu pokrycie najłatwiej dopasować do długości połaci dachu dwuspadowego. Blachodachówka w postaci paneli (modułów) jest jeszcze łatwiejsza w montażu niż ta w arkuszach. Odbywa się on zwykle poprzez przykręcenie paneli specjalnymi wkrętami do drewnianego rusztu złożonego z łat i kontrłat.
Blachodachówka z posypką
Można powiedzieć, że to klasa premium wśród blachodachówek. Dzięki warstwie posypki mineralnej lub ceramicznej lepiej tłumi hałas i jest bardziej odporna na uszkodzenia. Posypka nadaje jej też ciekawszy wygląd. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest duży wybór kolorów i sposobów wykończenia. Minusem, który trzeba wziąć pod uwagę – jest cięższa od zwykłej blachodachówki i z pewnością droższa.
Blachodachówka – jakie ma wady?
Mimo wielu zalet blachodachówek, istnieją również pewne minusy, które również warto wziąć pod uwagę. Są to na przykład:
- hałas - blacha generuje dźwięki pod wpływem opadów atmosferycznych, takich jak deszcz czy grad. Choć wielu producentów stara się ograniczyć ten problem poprzez zastosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych, to wciąż może być odczuwalna różnica,
- nagrzewanie się – jeżeli blachodachówka nie ma powłoki, która odbijałaby promienie UV, jest ryzyko, że dach będzie mocno się nagrzewał w czasie gorących dni,
- estetyka - mimo że blachodachówki dostępne są w różnych kolorach i wzorach, niektórym osobom może brakować naturalnego wyglądu i uroku tradycyjnych dachówek ceramicznych czy betonowych.
Przeczytaj: Blachodachówka: na jakim dachu ją układać. Poradnik