Konserwacja drewnianej podbitki dachowej

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Drewnianą podbitkę dachową należy regularnie konserwować. Dzięki temu nie będzie problemu z jej trwałością i wyglądem.
Drewnianą podbitkę dachową należy regularnie konserwować. Dzięki temu nie będzie problemu z jej trwałością i wyglądem. Katarzyna Laszczak
Drewniana podbitka dachowa wymaga konserwacji. Umieszczona wysoko i trudno dostępna przysparza niekiedy problemów przy malowaniu.

Konserwacja podbitki - prace wstępne

Do konserwacji podbitki dachowej warto zastosować produkt niekapiący. Podbitkę dachową powinniśmy malować co 4-5 lat. Dzięki temu zachowamy jej ładny wygląd, a przede wszystkim skutecznie unikniemy problemów związanych z atakującymi drewno pleśnią, grzybami, czy owadami. Kilkuletnia podbitka dachowa wymaga zazwyczaj delikatnego przeszlifowania, dzięki któremu pozbędziemy się złuszczonej powłoki lakieru. Powierzchnię drewna należy następnie odpylić i odtłuścić.

Malowanie renowacyjne podbitki dachowej

Do malowania renowacyjnego możemy zastosować np. niekapiącą lakierobejcę o konsystencji żelu. Lakierobejce żelowe renomowanych producentów pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną zarazem. Nadają drewnu satynowy połysk, uwydatniają jego rysunek. Cechują się przy tym wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępne są w kilku  wariantach kolorystycznych. Ponieważ preparat jest niekapiący, jego aplikacja na podbitkę dachową jest szczególnie wygodna.

Naprawa zniszczonej podbitki dachowej

Jeżeli stan drewna jest bardzo zły, zaleca się zeszlifowanie pozostałości lakieru aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Najlepiej oczywiście w ogóle nie doprowadzić stolarki do tego stanu. Kiedy jednak mamy już do czynienia z mocno zniszczoną podbitką, warto sięgnąć po dodatkowe środki ochronne.

Przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię drewna zabezpieczamy najpierw dwiema warstwami bezbawnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna impregnatu. Niestety, ten preparat będzie kapać. Zaopatrzmy się zatem w odzież ochronną, w tym gogle lub maskę osłaniającą oczy. By nie zachlapać elewacji, warto zabezpieczyć ją folią, a prace prowadzić w bezwietrzny dzień (folia nie będzie łopotać).

Wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie powinna przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić jest po kilku słonecznych dniach, podczas których drewno w naturalny sposób odda zgromadzoną wilgoć. Zaimpregnowaną podbitkę zabezpieczyć należy zawierającą pigment i filtry UV powłoką dekoracyjno-ochronną. Chronić będzie ona drewno przed szarzeniem i rozkładem celulozy pod wpływem promieni słonecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl