Konserwacja podbitki - prace wstępne
Do konserwacji podbitki dachowej warto zastosować produkt niekapiący. Podbitkę dachową powinniśmy malować co 4-5 lat. Dzięki temu zachowamy jej ładny wygląd, a przede wszystkim skutecznie unikniemy problemów związanych z atakującymi drewno pleśnią, grzybami, czy owadami. Kilkuletnia podbitka dachowa wymaga zazwyczaj delikatnego przeszlifowania, dzięki któremu pozbędziemy się złuszczonej powłoki lakieru. Powierzchnię drewna należy następnie odpylić i odtłuścić.
Malowanie renowacyjne podbitki dachowej
Do malowania renowacyjnego możemy zastosować np. niekapiącą lakierobejcę o konsystencji żelu. Lakierobejce żelowe renomowanych producentów pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną zarazem. Nadają drewnu satynowy połysk, uwydatniają jego rysunek. Cechują się przy tym wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Ponieważ preparat jest niekapiący, jego aplikacja na podbitkę dachową jest szczególnie wygodna.
Naprawa zniszczonej podbitki dachowej
Jeżeli stan drewna jest bardzo zły, zaleca się zeszlifowanie pozostałości lakieru aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Najlepiej oczywiście w ogóle nie doprowadzić stolarki do tego stanu. Kiedy jednak mamy już do czynienia z mocno zniszczoną podbitką, warto sięgnąć po dodatkowe środki ochronne.
Przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię drewna zabezpieczamy najpierw dwiema warstwami bezbawnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna impregnatu. Niestety, ten preparat będzie kapać. Zaopatrzmy się zatem w odzież ochronną, w tym gogle lub maskę osłaniającą oczy. By nie zachlapać elewacji, warto zabezpieczyć ją folią, a prace prowadzić w bezwietrzny dzień (folia nie będzie łopotać).
Wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie powinna przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić jest po kilku słonecznych dniach, podczas których drewno w naturalny sposób odda zgromadzoną wilgoć. Zaimpregnowaną podbitkę zabezpieczyć należy zawierającą pigment i filtry UV powłoką dekoracyjno-ochronną. Chronić będzie ona drewno przed szarzeniem i rozkładem celulozy pod wpływem promieni słonecznych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?