Gont blaszany – blachodachówka, jak gonty drewniane

Wojciech Lechowski
Blachodachówka naśladująca wyglądem gont drewniany szczególnie dobrze pasuje do domów drewnianych i nawiązujących do stylu góralskiego.
Blachodachówka naśladująca wyglądem gont drewniany szczególnie dobrze pasuje do domów drewnianych i nawiązujących do stylu góralskiego. Blachy Pruszyński
Gont blaszany to swego rodzaju nowość pośród dostępnych na polskim rynku pokryć dachowych i jednocześnie doskonała alternatywa dla tradycyjnego gontu drewnianego. Niewygórowane koszty zakupu, wygodna eksploatacja i oryginalny design mogą zachęcać do stosowania tego materiału. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Tradycyjnie - gont drewniany

Gont drewniany to pokrycie od wieków wpisane w tradycyjną architekturę podhalańską (choć można spotkać je również w innych miejscach Polski). Jest wyróżnikiem domów w stylu zakopiańskim, wpisując je znakomicie w górskie krajobrazy. Naturalny i oryginalny wygląd gontu drewnianego to jego niezaprzeczalne zalety.

Trzeba jednak pamiętać, że jego układanie jest czasochłonne i wymaga doświadczenia od ekipy wyspecjalizowanej w montażu tego rodzaju pokrycia (co też wpływa na koszt usługi). Trwałość gontu drewnianego jest dość zróżnicowana i zależy od gatunku drewna, sposobu przygotowania poszczególnych elementów, a także tego, czy drewno jest impregnowane (to zabieg, który trzeba powtarzać).

Gont blaszany – oryginalne i ekonomiczne pokrycie dachowe

Dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych udało się stworzyć blachodachówkę, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina wzór i naśladuje strukturę drewna. Ułożona na dachu, daje niepowtarzalny efekt wizualny (podobny do tego, który dotychczas osiągano poprzez stosowanie gontów drewnianych).

Gont blaszany jest przeznaczony głównie na dachy domów w stylu góralskim, ale oprócz tego równie dobrze odnajduje się w założeniach architektury nowoczesnej. Pokrycie jest estetyczne i doskonale wpisuje budynki w otaczający je krajobraz. Ma bowiem kształt i teksturę wiernie odzwierciedlającą naturalne drewno.

Oprócz specyficznego wyglądu gontu blaszanego, cechuje go jeszcze jedna istotna zaleta. Za jego stosowaniem przemawiają względy ekonomiczne. Pokrycie jest dużo tańsze niż gont drewniany, jego montaż mniej skomplikowany, nie wymaga też dodatkowych kosztów podczas użytkowania.

Gont blaszany jest ekonomiczną alternatywą dla gontów drewnianych.
Gont blaszany jest ekonomiczną alternatywą dla gontów drewnianych. Katarzyna Laszczak

Właściwości blachy stosowanej do produkcji gontu

Do produkcji gontu blaszanego wykorzystuje się wysokiej jakości stal. Rdzeń stalowy zabezpiecza się mieszanką cynku i magnezu, dzięki czemu blacha zyskuje większą trwałość i dłuższą żywotność. Efekt estetyczny jest osiągany poprzez uszlachetnienie materiału teksturą i odpowiednimi powłokami lakierniczymi.

Te powłoki zabezpieczają jednocześnie blachę przed korozją, skutkami promieniowania słonecznego oraz przez ścieraniem i utrzymywaniem się zabrudzeń na jej powierzchni. Wszystko to sprawia, że pokrycie jest wysoce odporne na trudne warunki zewnętrzne, jakim nieustannie poddawany jest dach (opady, wiatr, napór śniegu itp.). Gont blaszany jest dostępny także w wersji z posypką mineralną.

Montaż i użytkowanie drewnopodobnej blachodachówki

Gont blaszany charakteryzuje się łatwością w układaniu oraz brakiem późniejszych kłopotów użytkowych. Oferowany jest w postaci paneli modułowych, o stosunkowo niewielkich wymiarach. Ułatwia to krycie dachów także o bardziej skomplikowanej formie (z lukarnami, wykuszami, wielopołaciowych), przy niewielkiej ilości powstających odpadów.

Gont blaszany można stosować na dachach o nachyleniu połaci od 15°, na sztywnym poszyciu lub membranie dachowej. W obydwu przypadkach stosuje się ruszt z kontrłat i łat, do których mocowane jest czoło paneli. Panele charakteryzują się szeroką tzw. efektywną powierzchnią krycia, co jest korzystne pod względem finansowym.

Oszczędności widoczne są również na etapie użytkowania dachu. Materiał jest funkcjonalny i wymaga standardowych zabiegów konserwacyjnych (w przeciwieństwie do gontu drewnianego, który trzeba regularnie impregnować). Producenci na tego typu pokrycie udzielają ok. 30 letniej gwarancji.

Gont blaszany – zalety i wady

Jak każde pokrycie dachowe, tak i gont blaszany ma swoje zalety i wady. Do zalet należy przede wszystkim zaliczyć:

  • unikalny wygląd zewnętrzny materiału i wierne odwzorowanie struktury naturalnego drewna;
  • odporność na działanie warunków zewnętrznych;
  • łatwość i szybkość montażu;
  • lekkość i nieobciążanie konstrukcji dachowej (1 m² waży ok. 4,5-4,7 kg);
  • dostępność pokrycia w kompletnym systemie dachowym.

Najistotniejszą wadą (właściwą dla wszystkich blaszanych pokryć dachowych) jest kiepska izolacyjność akustyczna tego materiału. Znajdując się w pomieszczeniach poddasza, usłyszeć można każdą odbijającą się o dach kroplę deszczu. Blacha wydaje również dźwięki występujące na skutek jej kurczenia i rozkurczania się, które jest zjawiskiem nieuniknionym wobec działania na dach promieniowania słonecznego. Tego typu negatywne zjawiska zmniejsza ocieplenie poddasza wełną mineralną, która zapewnia nie tylko izolację termiczną, ale też akustyczną.

Gonty blaszane są zabezpieczone powłokami lakierniczymi, które zapewniają ich trwałość i walory estetyczne. Dostępne są także w wersji z posypką min
Gonty blaszane są zabezpieczone powłokami lakierniczymi, które zapewniają ich trwałość i walory estetyczne. Dostępne są także w wersji z posypką mineralną. Icopal
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl