Gwarancja na różne pokrycia dachowe. Na co zwracać uwagę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Okres gwarancji na pokrycia dachowe zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego pokrycie jest wykonane.
Okres gwarancji na pokrycia dachowe zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego pokrycie jest wykonane. Barni1 - pixabay.com
Gwarancja na pokrycie dachowe, jak i na jakość wykonanych prac dekarskich jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze oferty przez klientów. Ci są w stanie zapłacić więcej za towar i usługę wiedząc, że w razie problemów mogą liczyć na bezpłatną interwencję producenta, sprzedawcy czy ekipy dekarskiej. Solidna, zapewniona na długi czas, możliwie szeroka gwarancja buduje zaufanie do producenta i jego produktów.

Gwarancja – dobrowolne zobowiązanie producenta

Jednak gwarancja jest dobrowolnym zobowiązaniem producenta, sprzedawcy czy firmy dekarskiej. Jeśli jednak pojawia się w zapisach umownych, jej warunki muszą być respektowane. Dobrze napisana gwarancja musi mieć kilka elementów. Przede wszystkim jasno określać zobowiązania producenta (czyli na przykład – w jakim czasie zobowiązuje się do wymiany towaru).

W karcie gwarancyjnej powinny zostać określone ewentualne wyłączenia z gwarancji, ale także jej zasięg terytorialny, czas obowiązywania, a także dane kontaktowe sprzedawcy czy producenta pokryć dachowych.

Warto też wiedzieć, że gwarancja nie obejmuje zniszczeń na dachu wywołanych działaniami sił przyrody. Jej zapisy będą również nieważne, gdy wady pokrycia dachowego ujawnią się w wyniku wadliwego wykonania robót dekarskich albo niewłaściwego jego użytkowania lub konserwacji.

Gwarancja na różne typy pokryć dachowych

Gwarancja na blachodachówkę

Popularna blachodachówka, jeden z najlżejszych materiałów dekarskich, nie wymaga zastosowania więźby o ciężkiej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że jest rozwiązaniem cieszącym się spory zainteresowaniem inwestorów. Dla poprawienia trwałości blachodachówki jej producenci powlekają ją kilkoma warstwami lakieru. Dzięki temu żywotność blachodachówki z blachy ocynkowanej wynosi około 25 lat, a blachy warstwowe z powłoką poliuretanową „dożyć” mogą nawet do 50 lat. Żaden producent nie da jednak na blachodachówkę tak długiej gwarancji. W zależności od wytwórcy gwarancja na blachodachówkę sięga najczęściej 10, maksymalnie 15 lat.

Gwarancja na płytki włókno-cementowe

Płytki włókno-cementowe stają się coraz popularniejsze na polskich dachach. Podobnie jak w przypadku blachodachówki płytki cechują się lekkością, przez co nie potrzebują potężnej więźby dachowej by z powodzeniem móc je stosować. Płytki przypominają nieco łupek, pokryte są najczęściej podwójną warstwą farb z żywic akrylowych i składnikami, które utrudniają mchom porastanie dachu. Producenci płytek dają 30 lat gwarancji na jakość materiału, 15 lat na to, że płytki utrzymają swój kolor i 10 lat na to, że nie zazielenią się od mchów i porostów.

Gwarancja na papę termozgrzewalną

Jeszcze krótszy okres gwarancyjny zapewniają producenci papy termozgrzewalnej, ciągle bardzo popularnego pokrycia dachowego. W skrajnych przypadkach to zaledwie 3 lata, choć zdarzają się przypadki udzielania ponad 40-letniej gwarancji.

Warto jednak spojrzeć na listę wyłączeń z gwarancji, która potrafi być bardzo długa. Producent może wyłączyć swoją odpowiedzialność za produkt na przykład wtedy, gdy właściciel domu zacznie naprawy na dachu na własną rękę, będzie chciał po ułożeniu papy wstawiać okna dachowe czy zainstaluje na dachu antenę satelitarną. Przykładowe wyłączenia z gwarancji mogą wyglądać tak jak u wiodącego jej producenta (gwarancja nie obejmuje szkód powstałych w wyniku niewłaściwego składowania i przechowywania produktu, niewłaściwego montażu, klęsk żywiołowych takich jak huragan, gradobicie, pożar, powódź, prowadzenia prac na dachu niemających związku z montażem wyrobu (anteny, świetliki itp.), złej wentylacji dachu, osiadania, zniekształcenia, pękania konstrukcji dachu, ścian, fundamentów lub innych elementów konstrukcji dachu). I nie jest to lista zamknięta.

Gwarancja na dachówki ceramiczne i cementowe

Kilkudziesięciu lat gwarancji na swoje produkty udzielają producenci dachówek ceramicznych i betonowych, przy czym za standardowy okres uważa się 30 lat. Niektórzy wytwórcy zaczęli na swoje wyroby udzielać nawet półwiecznej gwarancji podkreślając w ten sposób trwałość tego pokrycia dachowego, która szacowana jest na około 100 lat. Jak zawsze przed podjęciem decyzji o zakupie dachówek u danego producenta lepiej zajrzeć w zasady udzielanej gwarancji by nie okazało się, że lista wyłączeń jest tak długa, że uniemożliwia w praktyce zgłoszenie potencjalnych roszczeń.

Gwarancja na pokrycia z miedzi i tytancynku

Niezwykle ciekawie wyglądają gwarancje producentów płytek dachowych produkowanych z blach nierdzewnych – miedzianych i tytancynk. Nie wahają się oni dać nawet stuletniej gwarancji na swoje produkty. W tym wypadku ewentualne roszczenia zgłosić mogą nawet potomkowie kupującego, o ile firma przetrwa tyle, ile jej produkty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl