Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym, czyli uwaga na komin

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Regularne dbanie o stan i czystość komina jest ważne dla bezpieczeństwa - naszego i naszego domu.
Regularne dbanie o stan i czystość komina jest ważne dla bezpieczeństwa - naszego i naszego domu. Kakaket - pixabay.com
Od stanu komina zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego trzeba go regularnie czyścić i kontrolować jego stan. Do tego potrzebujemy kominiarza.

Z kominem nie ma żartów, szczególnie jeśli ogrzewamy dom paliwami stałymi (ale nie tylko). Warunkiem jest poprawny dobór komina do kotła, ale na tym sprawa nie kończy. O komin trzeba także regularnie dbać. I nie jest kwestia estetyki, czy nawet wydatków na ogrzewanie, warunkowanych wydajnością systemu grzewczego. Stan komina to sprawa naszego zdrowia, a nawet życia, jak również utraty majątku.

Śmiertelne zatrucie czadem, pożar i wybuch sadzy – to nie są zagrożenia, które można lekceważyć. Dlatego regularne przeglądy kominiarskie oraz czyszczenie przewodów kominowych są bardzo ważne.

Na czym polega przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski to kompleksowe sprawdzenie stanu kominów i ich przewodów. Zaczyna się od prac na dachu – kominiarz sprawdza stan komina ponad dachem, a także sprawdza przebieg, drożność i szczelność przewodów.

Pamiętajmy, że do komina musi być dostęp, dlatego budując dom trzeba pomyśleć o takich elementach jak ława, czy stopnie kominiarskie, które zapewniają bezpieczne dojście do komina.
Podczas przeglądu kominiarz sprawdza także prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Jak często trzeba czyścić komin i robić przegląd kominiarski

Przeglądy kominiarskie są obowiązkowe – mówi jasno o tym Prawo budowlane. W domach muszą być wykonywane raz w roku

Obowiązkowe jest również okresowe czyszczenie kominów i udrażnianie przewodów kominowych. W tym przypadku częstotliwość zależy od rodzaju przewodu, i tak:

  • przewody dymowe czyści się 4 razy w roku,
  • przewody spalinowe – 2 razy w roku,
  • przewody wentylacyjne – raz w roku.

Czyszczenie przewodu dymowego polega przede wszystkim na usunięciu sadzy i smoły, które osadzają się na ściankach komina. Natomiast przewody spalinowe i wentylacyjne oczyszcza się z różnych zanieczyszczeń, które blokują przekrój komina. Zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystny.

Dlaczego przeglądy kominiarskie są ważne?

Kontrole kominiarskie są ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa – naszego i naszego domu. Nieczyszczony komin to duże zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem sadzy i smoły, które osadziły się na ściankach. Zły stan techniczny komina i przewodów (również spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną powstawania czadu, który powoduje nawet śmiertelne zatrucia.

– Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary - wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu – tłumaczy ekspert z firmy Jawar.
– W zależności od ilości zanieczyszczeń temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600 stopni Celsjusza i stanowić poważne zagrożenie pożarowe dla całego budynku. Zarówno smoła, jak i sadza w wyniku zapłonu mogą także obciekać w dół, powodując zaślepienie komina, przez co gromadzące się gazy mogą doprowadzić do wybuchu – dodaje.

Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu

Wprawdzie za zaniechanie przeglądów kominiarskich wprawdzie nie ma kar urzędowych, ale konsekwencje tego mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Teoretycznie o czystość i stan komina możemy zadbać sami. Jeżeli właściciel domu potrafi i ma przeznaczone do tego celu specjalne narzędzia, może sam spróbować wyczyścić komin. I może to zrobić skutecznie

Jeśli jednak dom jest ubezpieczony i dojdzie do szkody odkominowej to każdy ubezpieczyciel w Polsce zażąda od właściciela domu zaświadczenia wystawionego przez kominiarza, że komin był prawidłowo czyszczony i kontrolowany. Bez zaświadczenia od kominiarza nie dostaniemy więc odszkodowania.

Kominiarz, czyli fachowiec

Zarówno w przypadku przeglądów, jak i czyszczenia komina warto skorzystać z usług fachowca. W jaki jednak sposób sprawdzić, czy kominiarz, który odwiedza nasz dom, ma odpowiednie kompetencje? Jest na to kilka sposobów.

– Można sprawdzić, czy informacje na temat fachowca znajdują się w rejestrze publikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugim, jednak dużo trudniejszym sposobem jest zażądane od kominiarza dyplomu mistrzowskiego i zwrócenie się do osoby go wystawiającej z pytaniem o autentyczność dokument – mówi przedstawiciel Korporacji Kominiarzy Polskich. – Można również zapytać samego kominiarza o to, czy jest zrzeszony w jakiejś organizacji (cechu, spółdzielni itp.) i tam sprawdzić jego autentyczność_ – _dodaje.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy kominiarz nie jest zrzeszony w żadnej organizacji i jest tak zwanym wolnym strzelcem, a jego dyplom został wystawiony przez odległą od miejsca pracy izbę rzemieślniczą. Jest to przypadek, w którym najtrudniej jest zweryfikować jego wiarygodność.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl