Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym, czyli uwaga na komin

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Regularne dbanie o stan i czystość komina jest ważne dla bezpieczeństwa - naszego i naszego domu.
Regularne dbanie o stan i czystość komina jest ważne dla bezpieczeństwa - naszego i naszego domu. Kakaket - pixabay.com
Od stanu komina zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego trzeba go regularnie czyścić i kontrolować jego stan. Do tego potrzebujemy kominiarza.

Z kominem nie ma żartów, szczególnie jeśli ogrzewamy dom paliwami stałymi (ale nie tylko). Warunkiem jest poprawny dobór komina do kotła, ale na tym sprawa nie kończy. O komin trzeba także regularnie dbać. I nie jest kwestia estetyki, czy nawet wydatków na ogrzewanie, warunkowanych wydajnością systemu grzewczego. Stan komina to sprawa naszego zdrowia, a nawet życia, jak również utraty majątku.

Śmiertelne zatrucie czadem, pożar i wybuch sadzy – to nie są zagrożenia, które można lekceważyć. Dlatego regularne przeglądy kominiarskie oraz czyszczenie przewodów kominowych są bardzo ważne.

Na czym polega przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski to kompleksowe sprawdzenie stanu kominów i ich przewodów. Zaczyna się od prac na dachu – kominiarz sprawdza stan komina ponad dachem, a także sprawdza przebieg, drożność i szczelność przewodów.

Pamiętajmy, że do komina musi być dostęp, dlatego budując dom trzeba pomyśleć o takich elementach jak ława, czy stopnie kominiarskie, które zapewniają bezpieczne dojście do komina.
Podczas przeglądu kominiarz sprawdza także prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Jak często trzeba czyścić komin i robić przegląd kominiarski

Przeglądy kominiarskie są obowiązkowe – mówi jasno o tym Prawo budowlane. W domach muszą być wykonywane raz w roku

Obowiązkowe jest również okresowe czyszczenie kominów i udrażnianie przewodów kominowych. W tym przypadku częstotliwość zależy od rodzaju przewodu, i tak:

  • przewody dymowe czyści się 4 razy w roku,
  • przewody spalinowe – 2 razy w roku,
  • przewody wentylacyjne – raz w roku.

Czyszczenie przewodu dymowego polega przede wszystkim na usunięciu sadzy i smoły, które osadzają się na ściankach komina. Natomiast przewody spalinowe i wentylacyjne oczyszcza się z różnych zanieczyszczeń, które blokują przekrój komina. Zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystny.

Dlaczego przeglądy kominiarskie są ważne?

Kontrole kominiarskie są ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa – naszego i naszego domu. Nieczyszczony komin to duże zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem sadzy i smoły, które osadziły się na ściankach. Zły stan techniczny komina i przewodów (również spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną powstawania czadu, który powoduje nawet śmiertelne zatrucia.

– Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary - wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu – tłumaczy ekspert z firmy Jawar.
– W zależności od ilości zanieczyszczeń temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600 stopni Celsjusza i stanowić poważne zagrożenie pożarowe dla całego budynku. Zarówno smoła, jak i sadza w wyniku zapłonu mogą także obciekać w dół, powodując zaślepienie komina, przez co gromadzące się gazy mogą doprowadzić do wybuchu – dodaje.

Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu

Wprawdzie za zaniechanie przeglądów kominiarskich wprawdzie nie ma kar urzędowych, ale konsekwencje tego mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Teoretycznie o czystość i stan komina możemy zadbać sami. Jeżeli właściciel domu potrafi i ma przeznaczone do tego celu specjalne narzędzia, może sam spróbować wyczyścić komin. I może to zrobić skutecznie

Jeśli jednak dom jest ubezpieczony i dojdzie do szkody odkominowej to każdy ubezpieczyciel w Polsce zażąda od właściciela domu zaświadczenia wystawionego przez kominiarza, że komin był prawidłowo czyszczony i kontrolowany. Bez zaświadczenia od kominiarza nie dostaniemy więc odszkodowania.

Kominiarz, czyli fachowiec

Zarówno w przypadku przeglądów, jak i czyszczenia komina warto skorzystać z usług fachowca. W jaki jednak sposób sprawdzić, czy kominiarz, który odwiedza nasz dom, ma odpowiednie kompetencje? Jest na to kilka sposobów.

– Można sprawdzić, czy informacje na temat fachowca znajdują się w rejestrze publikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugim, jednak dużo trudniejszym sposobem jest zażądane od kominiarza dyplomu mistrzowskiego i zwrócenie się do osoby go wystawiającej z pytaniem o autentyczność dokument – mówi przedstawiciel Korporacji Kominiarzy Polskich. – Można również zapytać samego kominiarza o to, czy jest zrzeszony w jakiejś organizacji (cechu, spółdzielni itp.) i tam sprawdzić jego autentyczność_ – _dodaje.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy kominiarz nie jest zrzeszony w żadnej organizacji i jest tak zwanym wolnym strzelcem, a jego dyplom został wystawiony przez odległą od miejsca pracy izbę rzemieślniczą. Jest to przypadek, w którym najtrudniej jest zweryfikować jego wiarygodność.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl