Remont komina. Poradnik

Wojciech Lechowski
Zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany paliwa opałowego to główna powód remontów kominów.
Zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany paliwa opałowego to główna powód remontów kominów. Fill - pixabay.com
Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany paliwa opałowego. Podpowiadamy, jak zrobić remont komina.

Jeśli komin uległ zniszczeniu na jego ścianach pojawiają się oznaki, które powinny skłonić nas do jak najszybszego remontu. Są to przede wszystkim czarno-brunatne plamy i postępujące spękania tynku. Zlekceważenie tych symptomów może okazać się niebezpieczne dla życia ludzkiego i spowodować zagrożenie pożarowe.

Ingerencja w instalację kominową jest niezbędne również, kiedy planujemy wymianę kotła lub zastosowanie innego paliwa niż używane dotychczas. System kominowy musi być bowiem odpowiednio dobrany do parametrów instalacji grzewczej.

Dlaczego kominy niszczeją?

Przyczyn, które powodują niszczenie kominów jest wiele. Warto zauważyć, że najszybszej destrukcji ulegają przewody, które zostały umieszczone w chłodniejszych ścianach budynków oraz te części kominów, które wystają ponad dach. Ponadto do niszczenia komina mogą przyczyniać się błędy fachowców, popełnione na etapie wykonawstwa.

Powszechnie występującym błędem jest np. używanie do budowy kominów cegły dziurawki, jak również niewłaściwe wypełnienie spoin w murze kominowym. Poprzez nieszczelności woda opadowa wnika najpierw w sam komin powodując jego zawilgocenie. Kiedy usterka długo nie jest usuwana – zacieki mogą pojawić się także wewnątrz domu.

Dodatkową przyczyną powodującą konieczność remontowania komina może też być zmiana kotła grzewczego. Kotły na gaz oraz olej opałowy wytwarzają spaliny o dużo niższych temperaturach aniżeli kotły na paliwo stałe. Ponadto nie pracują one w sposób ciągły. Oznacza to, że komin nie zostaje odpowiednio nagrzany przez spaliny, a na jego ścianach łatwo osadzają się związki chemiczne, które go niszczą.

Mało kto przestrzega także tak ważnych przeglądów kominiarskich oraz wymaganej częstotliwości czyszczenia kominów, a to również ma wpływ na sprawne funkcjonowanie kanałów. Jeżeli są one eksploatowane, powinny być czyszczone nawet kilka razy w roku. Dla kominów dymowych czyszczenia należy dokonywać cztery razy na rok. Jeśli mamy do czynienia z przewodem spalinowym – kominiarz powinien zajrzeć do niego dwukrotnie w ciągu roku, a w przypadku kanałów wentylacyjnych – wystarczy, że będzie to jeden raz.

Czyszczenie kominów jest tak istotne głównie ze względu na fakt, że ich rzeczywisty stan można oszacować jedynie wówczas, kiedy są czyste.

Najczęściej remontuje się część komina znajdującą się ponad dachem. Ale może też być konieczna naprawa przewodów lub zastąpienie ich nowymi.
Najczęściej remontuje się część komina znajdującą się ponad dachem. Ale może też być konieczna naprawa przewodów lub zastąpienie ich nowymi. Raab

Oględziny komina

Fachowego przeglądu komina może dokonać jedynie osoba uprawniona, czyli kominiarz. Jednak wstępnie szczelność przewodów kominowych możemy też sprawdzić samodzielnie. Jeśli mamy do czynienia z tradycyjnym przewodem dymowym – wystarczy rozpalić drewno w palenisku, a ogień przykryć, np. wilgotnymi liśćmi.

Po zamknięciu drzwiczek paleniska wytworzy się tam duża ilość dymu, która powinna zostać odprowadzona na zewnątrz domu przez wylot komina. Jednak, aby sprawdzić szczelność przewodu, należy chwilowo zakryć ów wylot. Jeżeli przez kratki wentylacyjne oraz z innych kanałów nie zacznie wydobywać się dym – można przyjąć, że komin jest szczelny. Oczywiście próbę taką należy wykonywać przy otwartych oknach.

Aby oszacować stan powierzchni wewnętrznych kanałów – wystarczy oświetlić wnętrze komina. Można to zrobić, np. za pomocą żarówki opuszczonej na sznurze. Uprawniony kominiarz opuszcza w tym celu w głąb komina specjalną kamerkę.

Czas na remont komina!

Jeśli zniszczeniu uległ przewód kominowy na całej swej wysokości, to niestety tradycyjny remont raczej nie wchodzi w grę. W takich sytuacjach najczęściej we wnętrzu komina umieszcza się specjalny wkład kominowy. Taki wkład umożliwia dalszą eksploatację zniszczonego komina. Należy jednak dobrać go tak, aby posiadał odpowiednią średnicę, a do montażu zatrudnić profesjonalną firmę.

W sytuacjach, kiedy chodzi o nasze zdrowie lub nawet życie nie warto oszczędzać na kosztach robocizny. Ekipy, które zajmują się montażem wkładów kominowych dysponują przede wszystkim odpowiednim sprzętem. Ten z kolei pozwala im ustalić przekrój i przebieg przewodu kominowego oraz oszacować, czy nie ma w nim jakichś wystających elementów, które uniemożliwiałyby montaż wkładu. Fachowcy są także w stanie dobrać odpowiedni wkład w sytuacjach, kiedy przewód jest w jakimś sensie kłopotliwy, tzn. załamuje się, wygina lub zmienia kierunek.

W przypadkach, w których montaż wkładu kominowego nie wchodzi w grę, a remont starego komina jest niemożliwy – trzeba pomyśleć o zbudowaniu nowego przewodu. Dodatkowe kominy najczęściej stawia się na zewnątrz budynków, jako elementy wolnostojące lub przylegające do domu. Należy pamiętać o starannym zaizolowaniu komina zewnętrznego, ponieważ bez tego nie będzie on sprawnie funkcjonował.

Na rynku dostępne są też gotowe systemy kominowe wykonywane ze stali lub ceramiki. Takie kominy montuje się bardzo szybko i można nabyć je w wersji dostosowanej do używanego przez nas paliwa. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem finansowym rzędu kilku-, a niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych.

We wnętrzu zniszczonego komina można umieścić nowy wkład. Musi on być dobrany do rodzaju i parametrów kotła.
We wnętrzu zniszczonego komina można umieścić nowy wkład. Musi on być dobrany do rodzaju i parametrów kotła. Raab

Naprawy komina ponad dachem

W praktyce, tradycyjnym naprawom poddaje się tę część komina, która wystaje ponad powierzchnię dachu. Także ona ulega najczęściej i najszybciej niszczeniu. Wpływ ma na to głównie bezpośrednie działanie na komin niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na kominach otynkowanych – tynk bardzo często odparza się i następnie łatwo odpada. Odpadające odłamki mogą uszkodzić pokrycie dachowe, a nieosłonięte tynkiem cegły na kominie zawilgotnieją i wkrótce ulegną degradacji. Dlatego też, jeśli zauważymy, że z naszym kominem dzieje się coś niepokojącego należy możliwie szybko przystąpić do napraw.

Jeżeli planujemy komin tynkować od nowa, można nieco poprawić trwałość zaprawy tynkarskiej. Dokonuje się tego stosując specjalne preparaty zwiększające przyczepność tynku do podłoża oraz substancje poprawiające szczelność i podnoszące mrozoodporność zaprawy. Specyfiki te są dostępne w składach lub marketach budowlanych.

Jednak, aby mieć z kominem spokój przez dłuższy czas – bardziej opłaca się zastosować okładzinę z mrozoodpornych płytek ceramicznych. Trzeba przy tym pamiętać, że w dalszym ciągu trwałość komina nie będzie odpowiednia, jeśli nie przygotujemy pod płytki właściwie podłoża oraz nie użyjemy odpowiednich materiałów do ich klejenia i spoinowania.

Przed przystąpieniem do układania płytek, ścianki komina powinny zostać zagruntowane głęboko penetrującym preparatem gruntującym. Na grunt należy nałożyć izolację przeciwwilgociową, np. folię płynną przystosowaną do użytkowania na zewnątrz.

Zaprawa klejowa powinna charakteryzować się dużą elastycznością, a nakładać należy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie pozostawiać pustych przestrzeni. W tym celu najlepiej jest nakładać zaprawę zarówno poszczególne płytki, jak i podłoże pod nie. Podczas spoinowania warto zwrócić uwagę, aby szczeliny zostały wypełnione na całą swoją głębokość. Materiał do spoinowania także powinien być elastyczny.

Komin - ważne detale

Jeśli po raz kolejny naprawialiśmy już komin, a ten znowu jest uszkodzony warto zastanowić się dogłębniej nad przyczyną powstawania usterek. Być może na naszym kominie nie znalazły się dotychczas różnego rodzaju elementy, których głównym zadaniem jest chronić wystający ponad dach komin.

Nie mniej ważne są obróbki blacharskie wokół zniszczonego komina. Najprawdopodobniej i je trzeba będzie przy okazji naprawić. Przy szerszej krawędzi kominów, które usytuowane są równolegle długością do okapu od strony kalenicy – w obróbce blacharskiej warto ukształtować tzw. kozubek. Wprawieni blacharze znają z pewnością wspomniane określenie, zaś mniej wtajemniczonym warto wyjaśnić, że jest to uwypuklenie w oblachowaniu, które może skutecznie zapobiec zatrzymywaniu się wody i zanieczyszczeń u podstawy komina.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl