Gotowe obróbki blacharskie dachu

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Obróbki blacharskie są potrzebne w każdym dachu. Gotowe elementy pozwalają przyspieszyć prace dekarskie i wykonać szczelne połączenia elementów dachu.
Obróbki blacharskie są potrzebne w każdym dachu. Gotowe elementy pozwalają przyspieszyć prace dekarskie i wykonać szczelne połączenia elementów dachu. Braas
Gotowe obróbki blacharskie to duże ułatwienie dla dekarzy, pozwalające przyspieszyć ich pracę i zapewniające szczelność połączeń różnych elementów dachu.

Obróbki blacharskie to odpowiednio wyprofilowane odcinki blachy, które montuje się na budynku. Ich głównym zadaniem jest uszczelnienie powierzchni dachu poprzez połączenie różnych jego elementów, co chroni dom przed skutkami niekorzystnych warunków pogodowych. Niezwykle istotny jest też ich walor estetyczny – dach bez obróbek blacharskich nie tylko nie spełniłby swojego zadania, ale po prostu – wyglądał brzydko.

Gdzie stosować gotowe obróbki dachowe?

Obróbki dachowe stosuje się wszędzie tam, gdzie dach wymaga zabezpieczenia przed wnikaniem wody i wilgoci. Miejsca szczególnie zagrożone to miejsca między połaciami (kosze), dolna krawędź połaci (okap), a także wokół kominów, okien dachowych i lukarn oraz wyłazów. Obróbki blacharskiej wymagają również szczytowe krawędzie dachu.

Niekiedy ekipa dekarska przygotowuje na miejscu budowy wszystkie obróbki blacharskie dachu. Ma to swoje plusy i minusy, związane z trudnością wykonania takich elementów. Coraz większa liczba inwestorów uważa jednak, że znacznie lepiej korzystać z gotowych obróbek blacharskich, które mają w swojej ofercie producenci pokryć dachowych. Nie tylko oszczędza się przy tym czas potrzebny na przygotowanie obróbek na budowie, ale również ma się gwarancję, że obróbki będą kompatybilne i spójne kolorystycznie z całością krycia dachowego. Odpada również niebezpieczeństwo, że kluczowe dla szczelności dachu elementy nie zostaną fachowo wykonane.

Gotowe obróbki blacharskie pozwalają szczelnie i estetycznie wykończyć elementy dachu, takie jak pas podrynnowy, czy szczyt połaci.
Gotowe obróbki blacharskie pozwalają szczelnie i estetycznie wykończyć elementy dachu, takie jak pas podrynnowy, czy szczyt połaci. Braas

Z jakich gotowych obróbek można skorzystać?

Wśród gotowych elementów znaleźć można między innymi pasy nadrynnowe i podrynnowe (które pomagają chronić ściany przed spływająca po dachu wodą), rynny koszowe (standardowo wykonane w kształcie litery „V”, którymi woda kierowana jest do rur spustowych i rynien), wiatrownice (zabezpieczające szczyt dachu) czy kalenice (wśród których znaleźć można kalenice proste, baryłkowe i stożkowe), ale poszczególni producenci nie ustają w działaniach, by nawet taki, wydawałoby się klasyczny element, wykonać w sposób oryginalny.

Do obróbki blacharskiej przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także okien połaciowych można wykorzystać specjalne kołnierze z blachy, które zabezpieczą newralgiczne miejsca przed wnikaniem wilgoci. Mają one wyprofilowaną („plisowaną”) powierzchnię, którą łatwo dopasować do kształtu pokrycia dachowego, otaczającego okno lub komin. W przypadku kołnierzy do okien dachowych najwygodniej kupić je wraz z oknem (ważne jest to, żeby uwzględnić wysokość pokrycia dachu, w którym osadzone jest okno).

Szczególną uwagę zwrócić trzeba na montaż wiatrownicy, która decyduje o tym, czy dach będzie odporny na zerwanie przy porywistym wietrze.

Kołnierze do okien dachowych pozwalają odpowiednio połączyć okno z pokryciem dachu.
Kołnierze do okien dachowych pozwalają odpowiednio połączyć okno z pokryciem dachu. Velux

Materiał na obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie często wykonane są z 7-milimetrowej blachy aluminiowej, którą pokrywa się farbą. Popularne są również obróbki ze stali ocynkowanej, zwykle zabezpieczonej dodatkowo materiałami, które chronią ją przed skorodowaniem. Dobrze przygotowana blacha może posłużyć inwestorowi około 40-50 lat. Znacznie trwalsze są obróbki blacharskie wykonane z blachy tytanowo-cynkowej albo cynkowej (ich żywotność sięgać może 100 lat).

Najtrwalsze są jednak obróbki z blachy miedzianej, których żywotność producenci określają nawet na 300 lat (choć z przyczyn oczywistych nikt na razie tego nie sprawdził). Gotowe obróbki blacharskie powinny być wykonane z tego samego materiału, z których wykonany jest dach, albo – pasujących do niego kolorystycznie i materiałowo. Chodzi przede wszystkim o to, by nie doszło do sytuacji, w której obróbki blacharskie będą tracić swoje właściwości i starzeć się szybciej od materiału który pokrywa dach.

Trzeba wziąć również pod uwagę właściwości materiałów, np. miedzi nie można łączyć cynkiem (ani blachą stalową ocynkowaną) oraz aluminium.

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl