Co wpływa na trwałość pokrycia dachowego z blachy
Stan dachu należy regularnie kontrolować (przynajmniej raz w roku). Szczególną uwagę trzeba zwrócić na drobne usterki, które nie naprawione zawczasu, mogą przekształcić się w poważniejsze uszkodzenia. Przyjrzymy się, czy na pokryciu nie pojawiły się zadrapania, pęknięcia, przebarwienia, albo czy nie odpadają fragmenty powłoki. Takie uszkodzenia kwalifikują się do jak najszybszej naprawy (a niekiedy – reklamacji).
Sprawdźmy również, czy nasz dach nie jest zabrudzony. Wprawdzie większość zanieczyszczeń spływa po prostu z deszczem, ale wiele zależy od kąta nachylenia połaci, powłoki pokrycia, czy okolicy, w której znajduje się nasz dom. Na intensywniejsze gromadzenie się zanieczyszczeń narażone są szczególnie domy znajdujące się na terenach uprzemysłowionych – a związki siarki, chloru i azotu oraz sadza i pył wpływają bardzo niekorzystnie na stan blachodachówki. Poza tym, brudny dach wygląda po prostu nieestetycznie.
Czyszczenie dachu z blachy
Jeśli stwierdzimy, że na naszym dachu nagromadziły się zanieczyszczenia i brud, trzeba je zmyć. Pamiętajmy jednak, aby nie używać agresywnych detergentów i środków chemicznych, ani twardych i ostrych szczotek. Blachę powlekaną należy czyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem, można też zastosować detergent przeznaczony do powierzchni powlekanych. Aby woda nie wnikała pod pokrycie, dach należy myć od kalenicy w dół i na boki. Uważajmy też z doborem ciśnienia.
Naprawa usterek blachy dachowej
Wszelkie uszkodzenia powierzchni blachy powinny być szybko naprawione. Zadrapania powłoki, czy drobne odpryski należy pokryć specjalną farbą (jeżeli uszkodzenie jest głębsze, zalecane jest położenie drugiej warstwy farby, po wyschnięciu pierwszej). Przed malowaniem, naprawiany obszar należy dokładnie oczyścić. Jeśli powłoka uległa przebarwieniu na dużej powierzchni, może być konieczne pomalowanie całego dachu. Takie zjawisko nie powinno mieć miejsca w ciągu kilkunastu lat użytkowania blachy powlekanej, ale wiele zależy od jakości pokrycia i lokalnych warunków.
UWAGA: Przeprowadzenie poważniejszych napraw to już zadanie dla firm dekarskich. Również i te drobniejsze prace nie zawsze warto wykonywać na własną rękę – przegląd, czyszczenie i konserwację dachu także można zlecić fachowcom. Pamiętajmy, że wszelkie prace wykonywane na dachu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, jak również pewnej wprawy i nakładu czasu, dlatego zastanówmy się, czy zdołamy je wykonać samodzielnie.