Bezpieczne przejście przez dach
Jest kilka akcesoriów, które pomogą nam stworzyć bezpieczną drogę przez dach. Do podstawowych należą stopnie oraz ławy kominiarskie (zamiast stopni, można stosować też specjalne drabiny). Powinny być one tak rozmieszczone na dachu, żeby w wygodny i bezpieczny sposób dotrzeć do komina. To główne zastosowanie. Ale można je także ułożyć tak, by prowadziły np. do anteny, czy newralgicznych miejsc na dachu, takich, jak połączenie połaci, czy lukarna (to przyda się w czasie przeglądów dachu).
Bardzo ważne są stopnie prowadzące do komina, a przy nim – należy zamontować ławę kominiarską. Oczywiście jeśli w naszym domu wyłaz dachowy znajduje się tuż przy kominie, można poprzestać na montażu samej ławy, która zapewni wygodną pracę wokół komina. Pamiętajmy, że komin musi być poddawany regularnym przeglądom, a kominiarz musi mieć zapewnione bezpieczne dotarcie do niego.
Czy komunikacja dachowa jest obowiązkowa
Zgodnie z przepisami komunikacja dachowa jest obowiązkowa w domach o dwu lub więcej kondygnacjach, jeśli pokrycie dachu jest wykonane z materiałów łamliwych lub kąt nachylenia połaci jest większy niż 25% (czyli ok. 14°). Na takich dachach powinny być wykonane stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten. Powinno też być zapewnione wyjście z domu na dach, np. w postaci wyłazu dachowego.
Jeśli jednak nasz dom jest jednokondygnacyjny, to i tak warto zadbać, o to, żeby po dachu można było poruszać się bezpiecznie (uwzględniając bezpieczeństwo pokrycia). Elementy komunikacji dachowej wyglądają estetycznie, można je dopasować do koloru pokrycia, nie musimy się więc obawiać, że „zepsują” wygląd dachu. Najlepiej wybrać akcesoria tego samego producenta, od którego pochodzi pokrycie dachu.
Wybór i montaż elementów komunikacji dachowej
O komunikacji dachowej najlepiej pomyśleć na etapie projektowania lub budowy dachu. Ich montaż jest wprawdzie możliwy również później, ale może być nieco bardziej uciążliwy. Akcesoria mocuje się do konstrukcji więźby, najczęściej za pomocą specjalnych wsporników. W przypadku pokryć z dachówek dostępne też są specjalne dachówki pod stopnie. Stopnie powinny być tak rozmieszczone, żeby tworzyły „schodki”. Odległości zależą od kąta nachylenia dachu, ale powinna to być długość kroku.
Zarówno ławy, jak i stopnie powinny mieć ażurową konstrukcję. Dzięki temu nie będzie zbierać się na nich woda, czy śnieg. Warto wybrać też takie, których powierzchnia jest zabezpieczona przed poślizgiem.