Antresola - pożyteczne półpiętro

Marta Balcerowska
Uzyskaną dzięki antresoli powierzchnię, możemy wykorzystać w dowolny sposób, np. urządzić na piętrze kącik telewizyjny, sypialnię, pokój do pracy, bibliotekę czy garderobę.
Uzyskaną dzięki antresoli powierzchnię, możemy wykorzystać w dowolny sposób, np. urządzić na piętrze kącik telewizyjny, sypialnię, pokój do pracy, bibliotekę czy garderobę. VELUX
Antresola powiększa pomieszczenie, w którym się znajduje, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową pod dachem.

Antresola ma także inne zalety – daje ciekawe możliwości aranżacyjne we wnętrzu, uatrakcyjniając jego architekturę. Uzyskaną dzięki antresoli powierzchnię, możemy wykorzystać w dowolny sposób, np. urządzić na piętrze kącik telewizyjny, sypialnię, pokój do pracy, bibliotekę czy garderobę. Ważną zaletą antresoli jest również to, że mimo wydzielenia dodatkowej powierzchni na wyższym poziomie, przestrzeń pozostaje otwarta, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Antresola sprzyja również życiu rodzinnemu i integracji domowników. Umożliwia bowiem obserwację tego, co dzieje się na dwóch poziomach. Do jej budowy możemy użyć różnych materiałów, pamiętając jednak, aby pasowały stylistycznie do innych elementów wyposażenia całego pomieszczenia.

Antresola - warunki i przeznaczenie
Antresola jest rodzajem półpiętra, czasem też galerii. Ten dodatkowy poziom można wygospodarować np. z górnej przestrzeni poddasza – w przypadku domu z poddaszem użytkowym, lub parteru – w domu parterowym z niezabudowanym stropem, otwartym na konstrukcję dachu. W obu przypadkach musi być spełniony jeden warunek – aby zbudować antresolę, kondygnacja powinna mieć odpowiednią wysokość. Od tego też zależy, czy na antresoli uzyskamy wygodną przestrzeń, w której będziemy mogli się swobodnie poruszać, czy też będzie to pomieszczenie niższe i mniej funkcjonalne.

Antresola może być wykorzystana na wiele sposobów, możemy tam np urządzić biuro
Antresola może być wykorzystana na wiele sposobów, możemy tam np urządzić biuro

Kondygnacja, z której można wydzielić dodatkowy poziom powinna mieć co najmniej 4,60 m wysokości. Pozwala to na budowę nad wybranym fragmentem parteru wygodnej w użytkowaniu antresoli o wysokości około 2 metrów. Jej przeznaczenie będzie wtedy dowolne. W zależności od możliwości przestrzennych oraz technicznych, a także samej powierzchni antresoli, może ona stanowić jedno pomieszczenie lub też pełnić funkcję dodatkowego, pełnowartościowego piętra z kilkoma pokojami, łazienką czy toaletą. Plan antresoli powinien jednak powstać już na etapie projektu czy budowy domu – trzeba bowiem w tym przypadku właściwie rozmieścić okna połaciowe, a także instalacje – elektryczną, wodno-kanalizacyjną, jak również ogrzewanie i wentylację.

Jeśli antresola ma być niewielka, można ją zbudować właściwie w dowolnym momencie – na etapie wykańczania budynku czy w domu już zamieszkanym.

Konstrukcja antresoli
Antresole wykonuje się z drewna, gatunków rodzimych lub egzotycznych. Składa się ona zazwyczaj z legarów (zakotwiczonych w ścianach nośnych) oraz podtrzymujących je słupów. Poszczególne elementy konstrukcji łączone są najczęściej metalowymi łącznikami. Poszycie podłogi może stanowić np. płyta OSB (z odpowiednio zaizolowana termicznie i akustycznie), wykończona od spodu płytami kartonowo-gipsowymi. Wierzchnią warstwę podłogi mogą stanowić różne materiały, w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić powstała na antresoli powierzchnia użytkowa. Ważne jest, aby podłoga na górze pasowała kolorystycznie i stylistycznie do tej na dole.

Plan antresoli powinien powstać już na etapie projektu czy budowy domu.
Plan antresoli powinien powstać już na etapie projektu czy budowy domu.
Warto wykorzystać przestrzeń pod dachem np. na antresolę.
Warto wykorzystać przestrzeń pod dachem np. na antresolę.

Konstrukcja antresoli może być także stalowa. Taka antresola wydaje się lżejsza, zajmuje również mniej miejsca. Stalowa konstrukcja antresoli jest dobrym rozwiązaniem, gdy do nowoczesnego wnętrza chcemy wprowadzić element industrialny.

Duże, rozbudowane antresole, które powstają na etapie projektu czy budowy domu, mogą mieć natomiast konstrukcję wykonaną z żelbetonu.

Antresola nie jest zazwyczaj obudowana ścianami, odizolowana od wnętrza. Pomieszczenia na antresoli ogrodzone są najczęściej jedynie  balustradą (z drewna, stali lub szkła), która zapewnia bezpieczne korzystanie z piętra. Budując antresolę, należy również pamiętać o prowadzących na piętro schodach. Powinny być one wygodne, stabilne i pasować stylistycznie do wnętrza. Najczęściej na antresolę prowadzą schody o konstrukcji lekkiej, samonośnej, zajmujące niewiele miejsca i przybierające różnego rodzaju formy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl