Wybieramy kształt dachu - zalety i wady dachu dwuspadowego

Tomasz Dąbrowski
Dach dwuspadowy ma wiele zalet, do podstawowych należą niskiego koszty budowy i uniwersalność formy.
Dach dwuspadowy ma wiele zalet, do podstawowych należą niskiego koszty budowy i uniwersalność formy. Braas
Dach dwuspadowy to jedna z najprostszych konstrukcji dachu. Ale w tej prostocie tkwi siła - estetyczna, funkcjonalna i ekonomiczna.

Forma dachu a styl domu

Nic tak mocno nie wpływa na styl budynku jak dach. To on decyduje o tym, czy budynek będzie sprawiał wrażenie ciepłego i rodzinnego, zimnego i sterylnego biura, czy nas zwyczajnie ośmieszy. Dach podkreśli walory elewacji i ukryje jej ewentualne wady, jednocześnie może stać się przyczyną geometrycznego bałaganu i kompletnie zaburzyć proporcje budynku. Może świadczyć także o wyczuciu estetyki i dobrym smaku właściciela, lub kompletnym ich braku. Jak więc uniknąć potknięcia? Dobrym wyborem jest dach dwuspadowy.

Oszczędna geometria domu krytego dwoma połaciami wpisuje się idealnie w każde niemal otoczenie. Dom taki wygląda tak samo dobrze, jeśli na działce ustawimy go w stronę drogi kalenicą czy szczytem. Nie ma także znaczenia, czy w bezpośrednim sąsiedztwie budynku parterowego powstaje budynek z wysokim poddaszem użytkowym - jeśli obydwa pokryte będą dwoma połaciami, nawet ustawionymi inaczej w stosunku do stron świata, w odmiennych kolorach i przełamane lukarnami, otoczenie będzie sprawiało wrażenie zharmonizowanego i spokojnego.

Nie musimy obawiać się także tego, że dom nasz wyglądać będzie zbyt skromnie. Na temat dachu dwuspadowego istnieje wiele wariacji. Dzięki kilku niewielkim modernizacjom podstawowego modelu można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne efekty, które dodatkowo poprawią walory użytkowe domu. Z drugiej strony - mówi się, że nic nie robi takiego wrażenia, jak odpowiednio dobrane dodatki. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie więc dom niewielki, na pierwszy rzut oka skromny, jednak nowoczesny i komfortowy, otoczony pomysłowo zaprojektowanym, pięknym ogrodem?

ZOBACZ wybrane przykłady domów z dachami dwuspadowymi

Dom kryty dachem dwuspadowym może być jednocześnie bardzo ciekawy, nowoczesny i niepowtarzalny oraz funkcjonalny. Skromne z pozoru dwie połacie kryją w sobie bardzo duży potencjał.

Zalety dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy wrósł w Polska tradycję i mocno się w niej zakorzenił. Kiedyś ten styl narzucała rzeczywistość - prosta forma oznaczała oszczędność środków i solidną realizację - w myśl zasady, że im coś jest bardziej skomplikowane, tym szybciej się zepsuje. Dwie dosyć strome połacie były receptą na niewielki wybór materiałów pokryciowych i nie najlepszą ich jakość. Dziś na szczęście problemów z materiałami nie ma, ale i tak warto docenić zalety dachu dwuspadowego, takie jak:

  • dach dwuspadowy dach jest stosunkowo tani w budowie - jego powierzchnia jest stosunkowo mała, a prosta forma ogranicza konieczność stosowania licznych (i drogich) akcesoriów dodatkowych, niezbędnych do prawidłowego wykonania pokrycia,
  • forma dachu dwuspadowego ogranicza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych,
  • dach dwuspadowy ma klasyczny i uniwersalny kształt, pasujący do różnego rodzaju otoczenia i charakteru domu,
  • pod dachem dwuspadowym powstaje przestrzeń, którą można funkcjonalnie wykorzystać,
  • duży kąt nachylenia oznacza skuteczne odprowadzanie wody i bezproblemowe zsuwanie się śniegu,
  • płaszczyzna dachu bez załamań jest także dodatkowym plusem - na dachu nie ma słabych punktów (nie licząc komina), które szybciej mogły zacząć przeciekać.

Dach dwuspadowy, ale nie do końca

Dach dwuspadowy w wersji podstawowej to dwie prostokątne płaszczyzny łączące się w kalenicy. Urozmaicić je możemy na kilka sposobów. Jeśli dom ma stosunkowo dużą płaszczyznę dachu i chcemy rozbić jej monotonię, możemy zamontować w niej okna połaciowe. Inny sposób, dzięki któremu dodatkowo doświetlimy poddasze to budowa lukarny.

Wykusz w elewacji równoległej do kalenicy to kolejny sprytny zabieg, który zwiększy powierzchnię użytkową domu. Jego ściany możemy podnieść na tyle wysoko, żeby przenieść go także na poddasze i przykryć małym daszkiem ustawionym prostopadle do połaci głównej. Wykusz w ścianie szczytowej także zupełnie zmieni oblicze domu. Dach wykusza możemy przeznaczyć na balkon, a nad nim zbudować jednospadowy lub dwuspadowy dach, który uchroni go przed deszczem i śniegiem. Zamiast wykusza w tym samym miejscu może zostać zaprojektowany garaż lub wiata na samochód.

Inne praktyczne rozwiązanie urozmaicające wygląd dachu dwuspadowego, to daszek nad głównym wejściem do budynku - sposobów na jego wykonanie jest wiele. Charakter domu kształtować możemy samą już tylko długością okapów.

Dom energooszczędny z dwuspadowym dachem

Jeśli zależy nam tym, żeby dom był jak najbardziej energooszczędny, warto się zdecydować na dach dwuspadowy bez okapów. W ten sposób powstaje zwarta bryła budynku, którą łatwiej jest skutecznie ocieplić, a do jej ogrzania - potrzeba mniej energii. Mniejsza powierzchnia dachu niż w przypadku dachów wielospadowych sprawia, ze następują mniejsze starty ciepła przez dach. Poza tym połacie dachu dwuspadowego to idealne miejsce na montaż kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych (tu warto uwzględnić orientację połaci dachu względem stron świata).

Dach dwuspadowy - niski koszt budowy
Z ekonomicznego punktu widzenia dach dwupołaciowy jest rozwiązaniem idealnym, bez względu na to, jakiego materiału pokryciowego chcielibyśmy użyć. Za rozwiązaniem takim przemawiają takie fakty jak: łatwość i szybkość wykonania więźby i pokrycia, znikoma ilość odpadów podczas budowy, brak wrażliwych miejsc, które najprędzej ulęgają uszkodzeniom (załamania połaci), niewielka ilość obróbek blacharskich, bezproblemowa adaptacja poddasza na cele mieszkalne i większa przestrzeń pod dachem do wykorzystania, niż w przypadku innych typów konstrukcji

Pomieszczenia pod takim dachem łatwiej doświetlić niż pod jakimkolwiek innym. Wystarczy ściany szczytowe zaopatrzyć w klasyczne okna elewacyjne. Bez "przebijania" płaszczyzny dachu wpuścimy słońce do pokoi pod skosami, a w razie potrzeby możemy jeszcze zastosować doświetlenie lukarną. W szczycie możemy także zażyczyć sobie balkon, który otworzy dom na otoczenie i zwiększy powierzchnię użytkową poddasza.

Jak widać, dach dwuspadowy wcale nie musi oznaczać budynku nudnego, monotonnego i "takiego jak tysiące innych", z pewnością za to będzie tańszy w budowie, poddasze komfortowe w użytkowaniu, a sam obiekt doskonale wpisze się w otoczenie, stając się dobrą wizytówką swojego właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl