
W nowo budowanych domach, w których dominują otwarte przestrzenie schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca – poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji. Wybór schodów powinien być starannie przemyślany. Muszą być bowiem nie tylko wygodne w użytkowaniu i bezpieczne (zwłaszcza jeśli w domu są dzieci), ale także praktyczne i trwałe. Schody to także bryła architektoniczna. Stanowi integralny i zazwyczaj dominujący element wyposażenia wnętrza, który powinien z nim współgrać stylistycznie.
Na rynku wybór schodów jest ogromny, nawet tych gotowych i przeznaczonych do samodzielnego montażu. Ograniczony tylko pomysłowością i możliwościami konstrukcyjnymi materiałów. Jeśli mamy wątpliwości, co do kształtu schodów, wyboru materiałów, ich zestawienia i kolorystyki, warto poradzić się architekta.
Rodzaje schodów i ich konstrukcje
Schody płytowe (żelbetowe). Wyróżnia je samonośna konstrukcja, opierająca się na dole i górze o stropy i ściany. Sprawiają wrażenie ciężkich i masywnych, dlatego nie są polecane do małych przestrzeni.