Wybieramy dachówkę ceramiczną

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dachówki ceramiczne mają różne kształty i kolory, a także - różnie wykończoną powierzchnię. Tworzą trwałe, piękne i szczelne pokrycie dachu.
Dachówki ceramiczne mają różne kształty i kolory, a także - różnie wykończoną powierzchnię. Tworzą trwałe, piękne i szczelne pokrycie dachu. Braas
Dachówki ceramiczne mają wiele zalet. To trwałe i piękne pokrycie dachu. Przedstawiamy ich rodzaje i zastosowanie.

Dachówki ceramiczne – trwałość na lata i od tysiącleci

Dachówki ceramiczne to jedne z najstarszych materiałów budowlanych. Były znane już ponad 2500 lat p.n.e. (najstarsze znalezione do tej pory pochodzą z terenu Grecji – pomimo upływu 4500 tysiąca lat są zachowane w bardzo dobrym stanie). Przez ten czas surowce i podstawowe zasady ich produkcji niewiele się zmieniły, chociaż obecnie nad procesem ich produkcji czuwa komputer, a dachówki są wytwarzane seryjnie, a nie – ręcznie (choć i takie można spotkać).

Dachówki ceramiczne wytwarzane z naturalnych surowców, takich jak iły, glina i woda. Po uformowaniu są suszone, a następnie wypalane w temperaturze ok. 1000°C. Po takim zabiegu dachówki (i inne materiały ceramiczne) mają charakterystyczny ceglastoczerwony kolor i lekko chropowatą powierzchnię. Jednak można im nadać również inną barwę oraz sprawić, że będą gładsze. W tym celu dachówki przed wypaleniem pokrywa się dodatkową warstwą szlachetniej glinki, zwanej angobą. Zawarte w niej związki mineralne nadają dachówkom odpowiedni kolor i zapewnią gładszą, ale matową powierzchnię. Dachówki mogą być jednak również błyszczące. W tym celu powleka się je glazurą (glinką bogatą w krzemionkę), która podczas wypału zeszkli się. W ren sposób powstaną dachówki glazurowane w wybranym kolorze, o bardzo gładkiej i błyszczącej powierzchni.

Gładka powierzchnia, czy to matowa, czy błyszcząca ma walory nie tylko estetyczne, ale też praktyczne – takie dachówki są bardziej odporne na zabrudzenia, czy np. porastanie mchem.

Dlaczego warto wybrać dachówkę ceramiczną

Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe i praktycznie nie wymagają konserwacji. Zapewniają skuteczne odprowadzenie wody opadowej, przy zachowaniu wysokiej wentylacji połaci dachu. Bardzo dobrze też tłumią hałas (skuteczniejsze pod tym względem są tylko dachówki betonowe). To ważne, jeśli planujemy wykorzystać poddasze jako mieszkalne. Odgłos padającego deszczu, wiatru, czy inne hałasy z zewnątrz będą skutecznie ograniczone.

Trzeba jednak pamiętać, że dachówki ceramiczne należą do ciężkich pokryć, co trzeba uwzględnić przy projektowaniu i wykonaniu więźby dachowej.

Podstawowe typy dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne mają zróżnicowane kształty, mogą się także różnić sposobem montażu. Obecnie większość dachówek to tzw. dachówki zakładkowe, wyposażone w specjalne zamki, które ułatwiają ich układanie.

Dachówki karpiówki

Dachówki zwane karpiówkami to jedna z najstarszych form dachówki, ale i obecnie cieszą się dużą popularnością. Ich podstawowy kształt przypomina rybią łuskę, stąd nazwa. Ale karpiówki mogą mieć różny wykrój (np. zakończenie łukowate lub spiczaste), występują też w różnych wersjach kolorystycznych, a ich powierzchnia może być gładka lub żłobkowana (ten ostatni wariant jest charakterystyczny dla budownictwa niemieckiego). Karpiówkę układa się w dwóch warstwach, a można to zrobić na dwa sposoby – uzyskując efekt łuski lub koronki.

Dachówki nowoczesne - zakładkowe płaskie

Niejako na drugim biegunie znajdują się nowoczesne płaskie dachówki zakładkowe. Mają one równą powierzchnię i kształt prostokąta lub rombu. Na dachu tworzą jednolitą, gładką powierzchnię. Doskonale pasują do współczesnych budynków, o prostej architekturze. Szczególnie popularne są dachówki płaskie w ciemnych kolorach, np. grafitowym, czy antracytowym. Dają one efekt pokrycia dachu łupkiem. Ale i inne kolory pięknie się prezentują. Decydując się na takie dachówki, zwróćmy uwagę na modele o dużej tolerancji nasuwania, co ułatwi prace dekarskie.

Dachówki holenderskie i rzymskie

Dachówki holenderskie zwane są również „esówkami”. Wynika to z ich kształtu – w poprzecznym przekroju wyglądają jak leżąca litera „S”. Na dachu tworzą pokrycie o pięknym, harmonijnym rysunku.
Holenderki są też dostępne w wersji ze spłaszczoną częścią środkową. To tzw. dachówki rzymskie. Tego typu dachówki są bardzo popularne na polskim rynku i tworzą dachy o klasycznej formie.

Dachówki marsylskie i romańskie

Dachówki marsylskie (marsylianki, falsowe) mają charakterystyczne podwójne wyżłobienie. Szczególnie dobrze pasują do stylizowanych domów, stosuje się je także przy renowacji zabytków.
Podobne zastosowanie mają też dachówki romańskie (zwane też śródziemnomorskimi, greckimi, toskańskimi). Wyróżniają się one stosunkowo wąską i płaską częścią środkową oraz wyraźnym i dość wysokim profil fali.

Układanie dachówki ceramicznej

Pod dachówki ceramiczne nie jest wymagane sztywne poszycie. Układa się je na lekkim ruszcie z łat i kontrłat oraz membrany. Wyjątkiem są tylko sytuacje, kiedy dachówkami chcemy pokryć dach o nachyleniu mniejszym, niż zalecane przez producenta dachówek (najczęściej mniej niż 12°) – wtedy trzeba wykonać sztywne poszycie dachu.

Podczas układania dachówki (ale i każdego innego pokrycia), bardzo ważne jest dokładne wykonanie prac. Od przygotowania podłoża i rozmierzenia połaci, do ułożenia materiału. Dlatego wybierajmy renomowanych dekarzy, którzy mają doświadczenie w pracy z dachówkami ceramicznymi. Warto skorzystać z list rekomendowanych dekarzy, polecanych przez producentów danych pokryć dachowych.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl