Spis treści
Strefy wiatrowe w Polsce, czyli jakich wiatrów się spodziewać
W Polsce średnia roczna prędkość wiatrów waha się od 2,8 do 3,5 metrów na sekundę. W niektórych sytuacjach może przekraczać 30 metrów, a więc ponad 100 kilometrów na godzinę, co w praktyce oznacza huragan.
Nasz kraj podzielony jest na trzy strefy obciążenia wiatrami. Większość jego powierzchni należy do strefy pierwszej, z umiarkowanym ich nasileniem. Do strefy drugiej zaliczono część województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego z szerokim pasem nadmorskim. Strefa trzecia to Pogórze Karpackie i Przedgórze Sudeckie. W niej spodziewać się można najsilniejszych wiatrów, gdzie żywioł może pokazać swą niszczycielską siłę. To także na tych terenach zabezpieczenia dachów powinny być najbardziej zaawansowane, gdyż często będą wystawiane na ciężką próbę.
Wiedza dotycząca strefy, w której zbudowana ma być dom, pozwoli zaplanować wykonanie solidnego dachu, odpowiedniego dla określonych warunków pogodowych. Strefa wiatrowa powinna być uwzględniona w projekcie domu (m.in. przy dobieraniu parametrów więźby). Warto jednak wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę, żeby dach naszego domu był jak najbardziej wytrzymały na działanie wiatru, a ewentualne szkody – były jak najmniejsze.