Wycena dachu. Na co trzeba zwrócić uwagę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Każdy dach ma swoją specyfikę i składa się na niego wiele elementów. Dlatego kosztorys dachu powinien być precyzyjnie przygotowany.
Każdy dach ma swoją specyfikę i składa się na niego wiele elementów. Dlatego kosztorys dachu powinien być precyzyjnie przygotowany. Braas
Wybierając projekt domu dużą uwagę zwracamy na koszty budowy, z których niebagatelną część stanowi dach. Jednak orientacyjny koszt budowy dachu może być bardzo mylący. Podpowiadamy, jak nie wpaść w pułapkę.

Koszt budowy dachu zależy od bardzo wielu czynników. Niekiedy zmiana, która wydaje nam się drobna, może dramatycznie podnieść cenę. Łatwo też nie doszacować poszczególnych elementów. Pomimo istnienia różnych „kalkulatorów dachów”, ułatwiających wycenę, dadzą one tylko przybliżony koszt budowy.

Trzeba mieć świadomość, że każdy dach można skalkulować taniej lub drożej i różnica nie będzie wynikała tylko z ceny materiału pokryciowego.
Przygotowanie kosztorysu dachu warto zlecić w składzie dachowym, czy hurtowni materiałów budowlanych, oferujących pokrycia. Ale i w takim przypadku należy zachować czujność poszukując optymalnej oferty.

Wycena dachu - jak porównywać oferty

Do błędów najczęściej popełnianych przez przyszłych inwestorów należy porównywanie „średniego dachu” w różnych firmach. Warto zdać sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego, jak „średni dach”, a poza pokryciem trzeba wziąć pod uwagę cały szereg elementów dodatkowych. Nawet jeśli rozpatrujemy to samo pokrycie, musimy pamiętać o uwzględnieniu takich elementów jak gąsiory, czy dachówki boczne (tego rodzaju elementy są droższe niż np. dachówki podstawowe). Ale to nie wszystko.

Trzeba też doliczyć osprzęt, taki jak: uszczelki pod gąsiory, kosze, elementy wentylacyjne, blachę do obróbek. Ceny każdego z tych materiałów różnią się, a pomnożone przez powierzchnię dachu, dają istotne różnice w ostatecznej cenie. Dlatego ważne jest, aby porównując oferty trzymać się pewnych założeń, czyli:

  • porównywać dokładnie ten sam dach,
  • uwzględnić dokładne obliczenia powierzchni dachu, ale też kalenic, koszy itp.,
  • porównywać „podobne z podobnym” czyli np. dachówkę ceramiczną różnych producentów, ale o zbliżonym kształcie i wielkości,
  • uwzględnić identyczny osprzęt i akcesoria.

Wycena różnych technologii

W przypadku, kiedy zastanawiamy się, w jakiej technologii ma być nasz dach i chcemy porównać koszt różnych pokryć, najbardziej miarodajna będzie wycena wykonana w jednym składzie dachowym, przez tę samą osobę. Wtedy możemy zakładać, że wyceny zostały wykonane zgodnie z tymi samymi parametrami i porównanie ich będzie najbardziej wiarygodne.

Koszt prac dekarskich

Sporych rozbieżności możemy spodziewać się także w wycenie prac dekarskich. Niestety tutaj kuszące, niskie oferty mogą nam przysporzyć sporo problemów. Na rynku usług dekarskich, podobnie jak w innych dziedzinach życia, istnieje szara strefa. Wykonawca, który nie ma zarejestrowanej firmy i nie ponosi kosztów jej utrzymania, może zaproponować niższą cenę swoich prac. Ale nie zapewni nam umowy, ani gwarancji. I przypadku problemów z dachem, będziemy mieli znacznie utrudnioną drogę dochodzenia swoich praw – uzyskania odszkodowania, czy naprawy usterek.

Profesjonalni działający dekarze często oferują gwarancje na wykonane prace, a dodatkowo – firmują je swoim nazwiskiem (czy nazwą firmy). Dlatego nie zaproponują najniższej ceny, ale taką, która odpowiada rzeczywistości i potrzebnemu nakładowi prac.

Skonsultuj się z dekarzem

Fachowy dekarz to też wielka pomoc właśnie na etapie rzetelnej wyceny kosztów budowy dachu. Uwzględni on wszystkie niezbędne akcesoria i dokona precyzyjnych obliczeń zapotrzebowania na dany materiał. W oparciu o projekt może zaproponować również korzystne dla nas rozwiązania, uwzględniające nasze oczekiwania dotyczące np. sposobu użytkowania poddasza, estetyki wykończenia, czy specyfiki okolicy, w której powstanie nasz dom.

Wybór dekarza

Jak wybrać dekarza, który będzie profesjonalny i pomocny? Warto kierować się takimi kryteriami, jak:

  • doświadczenie dekarza, odbyte kursy i szkolenia,
  • specjalizacja w wybranym przez nas pokryciu dachowym,
  • rekomendacje i opinie poprzednich klientów,
  • udzielanie gwarancji na wykonane prace,
  • czas istnienia firmy.

Możliwe rozbieżności

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nawet dokładnie dokonana wycena, z uwzględnieniem wszystkich elementów, nie uchroni nas w pełni od „niespodzianek” na budowie. Pewne rozbieżności mogą wynikać z praktyki budowlanej, czy specyfiki danej technologii (np. układanie dachówki zakładkowej z mniejszym lub większym przesunięciem). Im lepszy kosztorys, tym będą one mniejsze, ale pozostawmy sobie pewien margines finansowy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl