Ubezpieczenia dla dekarzy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Praca dekarza wiąże się zarówno z ryzykiem wypadku, jak i uszkodzenia mienia. Dlatego ubezpieczenia są konieczne.
Praca dekarza wiąże się zarówno z ryzykiem wypadku, jak i uszkodzenia mienia. Dlatego ubezpieczenia są konieczne. Antranias - pixabay.com
Praca na dachu wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlatego nie można lekceważyć kwestii ubezpieczeń dla dekarzy.

Każda firma dekarska powinna być ubezpieczona

Dekarze mogą – i zdecydowanie – powinni korzystać z ubezpieczeń. Niestety przy pracy na wysokości ryzyko wypadku przy pracy jest duże. I nie zależy od liczby pracowników zatrudnionych przez firmę.

– Każda firm dekarska powinna być ubezpieczona. Osobiście irytuje mnie, gdy słyszę od niektórych właścicieli zakładów, że skoro zatrudniają dwie, trzy osoby to ubezpieczenie nie ma sensu. Jak to nie ma sensu? Po prostu trzeba je wykupić dla swojego i pracowników bezpieczeństwa – uważa Ryszard Piwowski, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Polisy dla branży budowlanej

Praca na dachach wiąże się jednak ze sporym ryzykiem i znacznie większym prawdopodobieństwem występowania wypadków przy pracy. Nie jest więc zaskoczeniem, że wykonywanie zawodu dekarza wiąże się z koniecznością opłacania wyższych składek, które muszą odzwierciedlać ryzyko ubezpieczyciela. Dekarze jednak jako grupa zawodowa są zbyt nieliczni, by specjalnie dla nich tworzono ofertę ubezpieczeniową, mogą jednak skorzystać z polis oferowanych ogólnie branży budowlanej.

– Z naszej perspektywy jest to wąska specjalizacja w branży budowlanej, która jest wyżej wyceniana od np. wznoszenia budynków. Nie mamy dedykowanej oferty dla dekarzy/firm dekarskich, natomiast ubezpieczenie dla firm wykonujących takie usługi jest wyceniane ze zwyżką ze względu na większe ryzyko – potwierdza  Arkadiusz Bruliński, rzecznik prasowy STU ERGO Hestia. – Z jednej strony jest to spowodowane wypadkami przy pracy, z drugiej ze względu na fakt, że prowadzenie prac dekarskich powoduje częste zalania mienia wskutek wadliwie zabezpieczonych prac lub (już po ich wykonaniu) wadliwego ich wykonania. Wyższa składka dla firm dekarskich będzie również efektem wyższego niż średnia ryzyka pożaru ze względu prace wymagające użycia palników acetylenowych.

Ubezpieczenie OC dla dekarzy

– Ubezpieczenie OC wykonywanego zawodu lub prowadzonej działalności gospodarczej, tak jak w przypadku innych rodzajów polis OC, polega na tym, że w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej przez ubezpieczonego, świadczenie wypłaca za niego ubezpieczyciel. Choć dekarz jest zawodem wysokiego ryzyka, nie należy do zawodów objętych ustawowym obowiązkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – podkreśla Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia. – Przedstawiciele tej profesji jednak stosunkowo często sięgają po dobrowolne ubezpieczenie, zdając sobie sprawę z tego, że podczas wykonywania prac budowlanych nierzadko dochodzi do wypadku, nawet pomimo zachowania należytej staranności.

Rodzaje polis ubezpieczeniowych dla dekarzy

– Rodzaj polisy proponowanej dekarzom będzie zależał przede wszystkim od tego, czy są zatrudnieni w firmie budowlanej, czy prowadzą działalność na własną rękę. W przypadku dekarzy, którzy wykonują stosunek pracy (czy to w oparciu o umowę o pracę, czy umowę cywilnoprawną) zakup własnej polisy jest w gruncie rzeczy bezzasadny, ponieważ odpowiednie ubezpieczenie powinien zapewnić pracodawca – podkreśla Maciej Kuczwalski.
– Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą. Takie osoby powinny same zadbać o odpowiednią polisę dla siebie. Ubezpieczenie OC działalności gospodarczej będzie z jednej strony chronić dekarza przed finansowymi konsekwencjami odpowiedzialności deliktowej – przykładowo jeśli z budowy spadnie fragment dachu i uszkodzi mienie należące do osób trzecich. Z drugiej strony polisa dla osób prowadzących działalność gospodarczą chroni także przed odpowiedzialnością kontraktową, czyli wynikającą z nienależytego wywiązania się z umowy. Posiadanie OC zwiększa zatem wiarygodność dekarza wobec jego kontrahentów i gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa finansowego. Wraz z ubezpieczeniem OC, przedsiębiorca na jednej polisie może również ubezpieczyć mienie swojej firmy – maszyny, urządzenia i inny sprzęt.

– Zdajemy sobie sprawę, że ubezpieczenie OC jest drogie, dlatego jako PSD co roku występujemy do ubezpieczycieli wspólnie. W ten sposób tworzymy efekt skali – ubezpieczane są wszystkie firmy zrzeszone w PSD co powoduje, że koszty składki nie są tak wysokie – zdradza Ryszard Piwowski.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl