Nauka u mistrza dekarskiego lub w szkole
– Tradycją rzemiosła jest to, że współpracują z cechami zrzeszonymi w Izbach Rzemieślniczych. Izby potwierdzają kwalifikacje zawodowe i nadają tytuły czeladnicze i mistrzowskie. Nie inaczej jest z dekarzami czy blacharzami budowlanymi. Dojście do zawodu możliwe jest kilkoma ścieżkami – tłumaczy Aneta Korybalska, specjalista do spraw kwalifikacji zawodowych z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.
– Jeśli młody człowiek po ukończeniu gimnazjum wybiera drogę zawodową i decyduje się na zostanie dekarzem, swoje pierwsze kroki może skierować do cechu zrzeszającego pracodawców z tej branży. Tam trafi do mistrza, który ma kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne do tego, by prowadzić szkolenie. W tym momencie jest kilka rozwiązań – może zdecydować się na przykład na podjęcie nauki w zasadniczej szkole zawodowej i pracę jako dekarz. W zależności od szkoły i systemu kształcenia może być tak, że na początku cztery dni w tygodniu spędzał będzie w szkole, a jeden dzień – w firmie. Coraz popularniejszy jest system tygodniowy – tydzień nauki w ZSZ i tydzień pracy. Z pracownikiem młodocianym podpisywana jest umowa o pracę na 36 miesięcy, płacone są za niego składki na ZUS. NA świadectwie – oprócz ocen z przedmiotów szkolnych znajdzie się również ocena wystawiana przez pracodawcę, jeśli ta będzie negatywna – uczeń nie otrzyma promocji do następnej klasy. Po trzech latach uczeń kończy szkołę i ma wykształcenie zawodowe, ale nie ma kalifikacji do wykonywania zawodu dekarza. Musi zdać egzamin i potwierdzić swoje umiejętności – tłumaczy Aneta Korybalska.
Trzeba zdać egzamin
W zależności od wcześniejszych wyborów zdaje egzamin w Izbie Rzemiosła i jeśli zda otrzymuje tytuł czeladnika. Może też zdawać egzamin przed komisją i otrzymać dyplom potwierdzający jego umiejętności. Dla wielu uczniów ważne jest to, że dokumenty poświadczające tytuł czeladnika honorowane są w Europie Zachodniej i otwierają możliwości podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Nie potrzeba w tym wypadku nostryfikacji dokumentów.
Klasy o profilu dekarskim?
Oczywiście możliwa jest również sytuacja, że szkolenie zawodowe – we własnych warsztatach – zapewnia szkoła. Najczęściej ma to miejsce w zespołach szkół budowlanych. O tym, w jaki sposób uczeń zaznajomi się z zawodem decyduje lokalna specyfika rynku edukacyjnego i propozycje kierunków nauczania. Niestety, dość często okazuje się, że nie udaje się skompletować tylu chętnych uczniów, by otworzyć klasę o profilu dekarskim.
Jak zostać mistrzem dekarskim
– Czeladnik może chcieć się dalej rozwijać zawodowo, wejść na wyższy poziom zawodu i zostać mistrzem. Jest to możliwe po kolejnych trzech latach spędzonych w zawodzie, posiadaniu minimum zawodowego wykształcenia i zdanym egzaminie. Mistrz – jeśli zyska również kwalifikacje pedagogiczne, będzie mógł w przyszłości samemu szkolić w zawodzie dekarza – wyjaśnia specjalistka.
Choć dekarze bardzo często są również blacharzami budowlanymi, to jednak są to dwie różne profesje. Dlatego, by mieć kwalifikacje zawodowe w obu tych specjalizacjach, trzeba zdać osobne egzaminy – czeladnicze czy mistrzowskie.