Jak zostać dekarzem

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Praca dekarza jest wymagająca, dlatego na zdobycie uprawnień potrzeba lat nauki.
Praca dekarza jest wymagająca, dlatego na zdobycie uprawnień potrzeba lat nauki. Antranias - pixabay.com
Istnieje kilka dróg prowadzących do zdobycia zawodu dekarza. Mimo że to fach z przyszłością, który daje gwarancję zatrudnienia i naprawdę dobrych zarobków, to adeptów sztuki dekarskiej zaczyna brakować. Praca to bowiem trudna i niebezpieczna, a zdobycie uprawnień nie należy do łatwych.

Nauka u mistrza dekarskiego lub w szkole

– Tradycją rzemiosła jest to, że współpracują z cechami zrzeszonymi w Izbach Rzemieślniczych. Izby potwierdzają kwalifikacje zawodowe i nadają tytuły czeladnicze i mistrzowskie. Nie inaczej jest z dekarzami czy blacharzami budowlanymi. Dojście do zawodu możliwe jest kilkoma ścieżkami – tłumaczy Aneta Korybalska, specjalista do spraw kwalifikacji zawodowych z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

– Jeśli młody człowiek po ukończeniu gimnazjum wybiera drogę zawodową i decyduje się na zostanie dekarzem, swoje pierwsze kroki może skierować do cechu zrzeszającego pracodawców z tej branży. Tam trafi do mistrza, który ma kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne do tego, by prowadzić szkolenie. W tym momencie jest kilka rozwiązań – może zdecydować się na przykład na podjęcie nauki w zasadniczej szkole zawodowej i pracę jako dekarz. W zależności od szkoły i systemu kształcenia może być tak, że na początku cztery dni w tygodniu spędzał będzie w szkole, a jeden dzień – w firmie. Coraz popularniejszy jest system tygodniowy – tydzień nauki w ZSZ i tydzień pracy. Z pracownikiem młodocianym podpisywana jest umowa o pracę na 36 miesięcy, płacone są za niego składki na ZUS. NA świadectwie – oprócz ocen z przedmiotów szkolnych znajdzie się również ocena wystawiana przez pracodawcę, jeśli ta będzie negatywna – uczeń nie otrzyma promocji do następnej klasy. Po trzech latach uczeń kończy szkołę i ma wykształcenie zawodowe, ale nie ma kalifikacji do wykonywania zawodu dekarza. Musi zdać egzamin i  potwierdzić swoje umiejętności – tłumaczy Aneta Korybalska.

Trzeba zdać egzamin

W zależności od wcześniejszych wyborów zdaje egzamin w Izbie Rzemiosła i jeśli zda otrzymuje tytuł czeladnika. Może też zdawać egzamin przed komisją i otrzymać dyplom potwierdzający jego umiejętności. Dla wielu uczniów ważne jest to, że dokumenty poświadczające tytuł czeladnika honorowane są w Europie Zachodniej i otwierają możliwości podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Nie potrzeba w tym wypadku nostryfikacji dokumentów.

Klasy o profilu dekarskim?

Oczywiście możliwa jest również sytuacja, że szkolenie zawodowe – we własnych warsztatach – zapewnia szkoła. Najczęściej ma to miejsce w zespołach szkół budowlanych. O tym, w jaki sposób uczeń zaznajomi się z zawodem decyduje lokalna specyfika rynku edukacyjnego i propozycje kierunków nauczania. Niestety, dość często okazuje się, że nie udaje się skompletować tylu chętnych uczniów, by otworzyć klasę o profilu dekarskim.

Jak zostać mistrzem dekarskim

– Czeladnik może chcieć się dalej rozwijać zawodowo, wejść na wyższy poziom zawodu i zostać mistrzem. Jest to możliwe po kolejnych trzech latach spędzonych w zawodzie, posiadaniu minimum zawodowego wykształcenia i zdanym egzaminie. Mistrz – jeśli zyska również kwalifikacje pedagogiczne, będzie mógł w przyszłości samemu szkolić w zawodzie dekarza – wyjaśnia specjalistka.

Choć dekarze bardzo często są również blacharzami budowlanymi, to jednak są to dwie różne profesje. Dlatego, by mieć kwalifikacje zawodowe w obu tych specjalizacjach, trzeba zdać osobne egzaminy – czeladnicze czy mistrzowskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl