Jak zostać dekarzem

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Praca dekarza jest wymagająca, dlatego na zdobycie uprawnień potrzeba lat nauki.
Praca dekarza jest wymagająca, dlatego na zdobycie uprawnień potrzeba lat nauki. Antranias - pixabay.com
Istnieje kilka dróg prowadzących do zdobycia zawodu dekarza. Mimo że to fach z przyszłością, który daje gwarancję zatrudnienia i naprawdę dobrych zarobków, to adeptów sztuki dekarskiej zaczyna brakować. Praca to bowiem trudna i niebezpieczna, a zdobycie uprawnień nie należy do łatwych.

Nauka u mistrza dekarskiego lub w szkole

– Tradycją rzemiosła jest to, że współpracują z cechami zrzeszonymi w Izbach Rzemieślniczych. Izby potwierdzają kwalifikacje zawodowe i nadają tytuły czeladnicze i mistrzowskie. Nie inaczej jest z dekarzami czy blacharzami budowlanymi. Dojście do zawodu możliwe jest kilkoma ścieżkami – tłumaczy Aneta Korybalska, specjalista do spraw kwalifikacji zawodowych z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

– Jeśli młody człowiek po ukończeniu gimnazjum wybiera drogę zawodową i decyduje się na zostanie dekarzem, swoje pierwsze kroki może skierować do cechu zrzeszającego pracodawców z tej branży. Tam trafi do mistrza, który ma kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne do tego, by prowadzić szkolenie. W tym momencie jest kilka rozwiązań – może zdecydować się na przykład na podjęcie nauki w zasadniczej szkole zawodowej i pracę jako dekarz. W zależności od szkoły i systemu kształcenia może być tak, że na początku cztery dni w tygodniu spędzał będzie w szkole, a jeden dzień – w firmie. Coraz popularniejszy jest system tygodniowy – tydzień nauki w ZSZ i tydzień pracy. Z pracownikiem młodocianym podpisywana jest umowa o pracę na 36 miesięcy, płacone są za niego składki na ZUS. NA świadectwie – oprócz ocen z przedmiotów szkolnych znajdzie się również ocena wystawiana przez pracodawcę, jeśli ta będzie negatywna – uczeń nie otrzyma promocji do następnej klasy. Po trzech latach uczeń kończy szkołę i ma wykształcenie zawodowe, ale nie ma kalifikacji do wykonywania zawodu dekarza. Musi zdać egzamin i  potwierdzić swoje umiejętności – tłumaczy Aneta Korybalska.

Trzeba zdać egzamin

W zależności od wcześniejszych wyborów zdaje egzamin w Izbie Rzemiosła i jeśli zda otrzymuje tytuł czeladnika. Może też zdawać egzamin przed komisją i otrzymać dyplom potwierdzający jego umiejętności. Dla wielu uczniów ważne jest to, że dokumenty poświadczające tytuł czeladnika honorowane są w Europie Zachodniej i otwierają możliwości podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Nie potrzeba w tym wypadku nostryfikacji dokumentów.

Klasy o profilu dekarskim?

Oczywiście możliwa jest również sytuacja, że szkolenie zawodowe – we własnych warsztatach – zapewnia szkoła. Najczęściej ma to miejsce w zespołach szkół budowlanych. O tym, w jaki sposób uczeń zaznajomi się z zawodem decyduje lokalna specyfika rynku edukacyjnego i propozycje kierunków nauczania. Niestety, dość często okazuje się, że nie udaje się skompletować tylu chętnych uczniów, by otworzyć klasę o profilu dekarskim.

Jak zostać mistrzem dekarskim

– Czeladnik może chcieć się dalej rozwijać zawodowo, wejść na wyższy poziom zawodu i zostać mistrzem. Jest to możliwe po kolejnych trzech latach spędzonych w zawodzie, posiadaniu minimum zawodowego wykształcenia i zdanym egzaminie. Mistrz – jeśli zyska również kwalifikacje pedagogiczne, będzie mógł w przyszłości samemu szkolić w zawodzie dekarza – wyjaśnia specjalistka.

Choć dekarze bardzo często są również blacharzami budowlanymi, to jednak są to dwie różne profesje. Dlatego, by mieć kwalifikacje zawodowe w obu tych specjalizacjach, trzeba zdać osobne egzaminy – czeladnicze czy mistrzowskie.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl