Odzież BHP dla dekarzy. Wyposażenie i koszty

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wyposażenie dekarza powinno zapewniać bezpieczną i wygodną pracę na dachu.
Wyposażenie dekarza powinno zapewniać bezpieczną i wygodną pracę na dachu. Alluregrapic Design - pixabay.com
O wyposażeniu ekipy dekarskiej w środki ochrony decyduje właściciel firmy. Producenci akcesoriów i odzieży dla dekarzy prześcigają się w propozycjach, a z dostępem do najlepszej klasy sprzętu nie ma żadnego problemu.

Kompletne wyposażenie nie jest tanie, a część sprzętu, na przykład linki, mają z góry określoną żywotność i po upłynięciu tego czasu (w ich wypadku to pięć lat), trzeba je wymienić na nowe. Część materiałów z kolei z definicji jest jednorazowego użytku i za każdym razem trzeba stosować je od nowa. Właściciel firmy może na wyposażenie jednego człowieka bez trudu wydać 1000 złotych, choć oczywiście „zmieści się” w dużo niższej sumie.

Odzież i akcesoria zapewniające bezpieczeństwo

Bardzo ważna jest odzież ochronna w przypadku pracy z dachem azbestowym, co w naszej rzeczywistości nie jest wcale rzadkością. Dekarz musi być zaopatrzony w maskę z filtrem i jednorazowy kombinezon, który po wykonaniu pracy trafia do utylizacji (jego koszt to około 30-70 złotych).

Niezwykle istotne jest bezpieczeństwo dekarza w czasie jego pracy na wysokości. Chodzi o zabezpieczenie przed upadkiem jak i odpowiednie zorganizowanie przestrzeni na niezbędne do pracy na dachu narzędzia. Kluczowe są dobre, odporne i wyposażone w antypoślizgową podeszwę buty – te kupić można w przedziale od 90 do 250 złotych. Do tego dochodzą specjalne szelki zabezpieczające (100-300 złotych), amortyzator z linką bezpieczeństwa (około 100 złotych), rękawice i okulary.

Specjalne pasy dekarskie umożliwiają szybki dostęp do narzędzi zatkniętych na pasie biodrowym. Konieczny jest również hełm, który zabezpiecza głowę dekarza. W zależności od firmy, jakości i właściwości kosztuje od 30 do 80 złotych.

Wygodna i funkcjonalna odzież do pracy

Dedykowane dekarzom są również specjalne kurtki. Nie tylko chronią przed wiatrem i deszczem, ale muszą umożliwiać swobodę ruchu nawet wtedy, gdy trzeba będzie energicznie ruszać rękoma. Mocne szwy, zabezpieczenie przed przecieraniem się, łatwość czyszczenia i wiele praktycznych kieszeni, w których zmieści się na przykład telefon komórkowy to oczywiste atuty takiej odzieży.

Podobnie sytuacja wygląda ze spodniami BHP dla dekarzy. Te muszą być tak uszyte, by zapewniały swobodę ruchów podczas wchodzenia na dach, poruszania się po nim czy klękania (wszyte wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne nakolanniki). Materiał powinien być na tyle trwały i mocny, by wytrzymywał kontakt z ostrymi przedmiotami, a jednocześnie chronił właściciela przed skutkami takiego kontaktu. Nie zaszkodzi, by w spodniach znalazły się różne uchwyty na przykład na młotek czy telefon komórkowy.

To co musi charakteryzować odzież BHP dla dekarzy to maksymalna funkcjonalność i wygoda, co jednak nie wyklucza nowoczesnego wzornictwa i ciekawej kolorystyki. Warto pamiętać, że odzież dekarza jest nie tylko gwarancją komfortu jego pracy, ale staje się poniekąd wizytówką firmy, która go zatrudnia. Oczywiście sprzęt BHP dla dekarzy musi posiadać numer Polskiej Normy i odpowiednie certyfikaty.

Elementy zapewniające bezpieczną pracę na dachu

O ile to możliwe jednak, środki ochrony indywidualnej, takie jak szelki i amortyzatory, powinny być stosowane przez dekarzy w ostateczności. Znacznie lepsze i bezpieczniejsze dla pracowników są bowiem rozwiązania takie jak pomosty zabezpieczające, siatki bezpieczeństwa czy barierki. Ochrona indywidualna powinna być stosowana wtedy, gdy użycie środków ochrony zbiorowej jest niemożliwe. Ale tak jak pisaliśmy na początku – to zwykle właściciel firmy wybiera z palety dostępnych środków ochrony takie, które łatwiej (a więc i taniej) mu zastosować. Zwykle oznacza to środki ochrony indywidualnej, dlatego tak ważne jest, by były one sprawdzone i dobrej jakości. Od tego zależeć może zdrowie, a nawet życie pracowników. Nie bez powodu bowiem upadki z wysokości stanowią ponad połowę wszystkich wypadków przy pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl