Blacha dachowa - błędy wykonawcze

Tomasz Dąbrowski, Katarzyna Laszczak
To, że blachę daje się kształtować, nie znaczy, że można to robić w dowolny sposób.
To, że blachę daje się kształtować, nie znaczy, że można to robić w dowolny sposób. Ireneusz Siczek
Z blachą dachową można rzeczywiście zrobić wszystko. To materiał elastyczny i trwały, daje się formować, jest idealny do obróbek dekarskich, nie łamie się i nie kruszy podczas pracy.

Wysoka elastyczność tego materiału staje się czasem jego przekleństwem. Niedouczeni lub niedokładni wykonawcy wykorzystują jego właściwości, przekraczając czasem granice wyobraźni i zdrowego rozsądku. Niektóre przykłady pozwalają przypuszczać, że wykonawcy nie mieli zielonego pojęcia, jak wykonać ten czy inny detal, tylko spontanicznie cięli i gięli blachę czym popadnie i patrzyli, co im z tego wychodzi.

Jeśli powstały dziury albo coś się rwało – to od czego jest silikon i lutownica? Wykwalifikowany, solidny dekarz nie liczy na przypadkowe efekty swojej pracy i dokładnie wie, jak postępować z materiałem, z którym pracuje.

Jak nie układać blachodachówki

Wykonawca chyba obawiał się, że będzie ciekło, więc ułożył blachę w dwóch, a miejscami nawet trzech warstwach. Dodatkowo w niektórych miejscach blacha zaczyna się łuszczyć, być może na skutek cięcia diaksem. Część arkuszy jest w innym kolorze.

Blachodachówka w stylu dowolnym
Blachodachówka w stylu dowolnym Ireneusz Siczek

Uwaga: do cięcia blachodachówki i innych blach powlekanych nie wolno używać szlifierek kątowych! Takie blachy tnie się wyłącznie "na zimno". Temperatura powstająca podczas cięcia szlifierką oraz rozgrzane opiłki, padające na pokrycie, uszkadzają warstwy zabezpieczające blachę. Stąd prosta droga do korozji i uszkodzeń pokrycia. Do cięcia blachodachówki używa się nożyc (ręcznych lub elektrycznych, tzw. niblerów).

Miedziane obróbki sprawią problemy

Klasyczny błąd – połączenie miedzi z innym metalem skończy się szybką korozją obydwu. To nie wszystko – woda z dachu wpłynie pod obróbkę blacharską zamiast do rynny.

Miedzi nie wolno łączyć z kilkoma innymi metalami.
Miedzi nie wolno łączyć z kilkoma innymi metalami. Ireneusz Siczek

Miedź jest stosunkowo drogim i ekskluzywnym materiałem. Jest jednak trwała i wygląda elegancko. Decydując się jednak na wykorzystanie tego metalu, trzeba wiedzieć, że wchodzi ona w reakcję z niektórymi innymi metalami, co kończy się korozją miedzi. W szczególności nie powinna ona mieć kontaktu z aluminium oraz cynkiem i jego stopami - w tym blachą tytanowo-cynkową oraz blachą stalową ocynkowaną. Bezpieczna dla miedzi jest stal nierdzewna i ołów.

Mocowanie blachy na sztywno

Sztywne połączenie blachy uniemożliwia jej swobodne ruchy powodowane rozszerzalnością termiczną – coś musiało wreszcie pęknąć.

Błędy przy układaniu blachy
Ireneusz Siczek

Łączenie arkuszy blachy najczęściej wykonuje się przez odpowiednie zaginanie stykających się krawędzi - jest to tzw. rąbek stojący. Ten rodzaj połączenia jest widoczny w górnej części zdjęcia.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl