Thermofloc - docieplenie z celulozy

Aleksandra Tempczyk
Materiał termoizolacyjny z włókien celulozowych Thermofloc, produkuje się z wysokogatunkowego papieru gazetowego z dodatkiem soli borowych.

W wyniku obróbki makulatury w młynach powstają włókna celulozowe, które w celu zabezpieczenia ich przed ogniem oraz ochrony konstrukcji drewnianej przed gniciem i robactwem impregnowane są solami boru (podczas produkcji nie występują emisje do atmosfery, zużycie energii wynosi około 5 Wh/m³).

Thermofloc - docieplenie z celulozy
Thermofloc - docieplenie z celulozy

Thermofloc składa się w 90% z włókien celulozy i w 10% z nieszkodliwych, nie ulatniających się soli boru. Znakomicie nadaje się do wykonywania dociepleń różnego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie do stosowania w budownictwie szkieletowym i domach drewnianych jako pozbawione spoin i mostków termicznych, ekologiczne ocieplenie umożliwiające dyfuzje pary wodnej przez przegrody, tzw. oddychanie ścian. Materiał wdmuchiwany jest przy pomocy specjalnych maszyn w wolne przestrzenie w dachach, ścianach czy stropach.Granulat celulozowy znakomicie izoluje nie tylko zimą, ale również latem zapewnia przyjemny chłód - dzięki kilkakrotnie większej pojemności cieplnej od wełny mineralnej akumuluje duże ilości ciepła i nie przepuszcza go do wewnątrz. Thermofloc nie wymaga stosowania superszczelnych paroizolacji, które sprawiają, że nawet w drewnianym domu nie ma dobrego mikroklimatu. Ocieplając ściany granulatem celulozowym wystarczy zastosować paroprzepuszczalny regulator antykondensacyjny, aby cieszyć się zdrowym mikroklimatem w mieszkaniu, gdzie wymiana powietrza następuje w naturalny sposób przez ściany.

Zalety

 • Docieplanie bez spoin. Z materiału Thermofloc powstaje warstwa izolacyjna bez spoin, dopasowana dokładnie do powierzchni, eliminująca mostki termiczne, w której nie ma strat materiału (brak konieczności docinania).
 • Izolacja przeciwwiatrowa. Szczelne od wiatru konstrukcje dachowe i ścienne – to niezbędne warunki dla zminimalizowania strat ciepła i tworzenia przytulnego klimatu pomieszczeń.
 • Dyfuzja. Thermofloc może wchłaniać do 30% wilgoci a następnie stopniowo wydalać ją na zewnątrz.
 • Izolacja akustyczna. Zagęszczone włókna celulozy tworzą optymalna izolację dźwiękową.
 • Zużycie energii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii w procesie produkcyjnym zużycie energii jest bardzo niskie.

Tylko fachowa aplikacja materiału przez specjalistyczne firmy gwarantuje długą żywotność i trwałość izolacji.

Zastosowanie
Thermofloc używany jest w domkach jednorodzinnych, osiedlach jak również w budynkach przedszkolnych i szkolnych.

 • Ściany. Dzięki swoim znakomitym właściwościom dyfuzyjnym znakomicie nadaje się zarówno do ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych.
 • Podłogi. Zapewnia optymalną ochronę akustyczną dzięki swoim znakomitym właściwościom izolacyjnym.
 • Dach. Szczególnie przy ocieplaniu stropodachu wentylowanego chętnie korzysta się
  z materiału izolacyjnego, jakim jest celuloza. Na łatwo dostępnych poddaszach można
  po prostu pokryć ich powierzchnie metodą swobodnego nadmuchu.

Thermofloc to materiał izolacyjny z celulozy, dopuszczony do eksploatacji przez Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie (Z-23.11-1140). Kontrolę nad jakością sprawuje Zakład Badań Materiałowych – MPA w Dortmundzie.

Wykonywanie termoizolacji

Thermofloc - docieplenie z celulozy

Nadmuchiwanie na sucho. W większości przypadków włókna celulozowe są wdmuchiwane na sucho. Thermofloc jest wdmuchiwany za pomocą specjalnej maszyny w wolne przestrzenie przewidziane do wypełnienia. Powstaje przy tym tak wysokie nadciśnienie, że nie występuje już później osiadanie materiału i wypełnione zostają spoiny i szczeliny. Jako szalunek wewnętrzny lub zewnętrzny może służyć bardzo wiele materiałów budowlanych jak na przykład folie paroizolacyjne, płyty wiórowe, OSB płyty, deskowanie, płyty gipsowo-kartonowe, płyty Heraklith i wiele innych. Ważne jest aby paroizolacja była odpowiednio przyklejona, aby uniknąć kondensacji pary wodnej w przegrodzie – ta sama zasada obowiązuje w praktyce również przy zastosowaniu innych materiałów termoizolacyjnych (na przykład wełna mineralna, wełna szklana itd.). Stopień zagęszczenia włókien celulozowych zależy od rodzaju przegrody, która ma być ocieplona (dach, ściana, strop, podłoga). Stopień zagęszczenia materiału waha się od 30 do 65 kg/m³.

Thermofloc - docieplenie z celulozy

Na stropach nieużytkowych poddaszy i wentylowanych stropodachów Thermofloc może być nakładany metodą swobodnego nadmuchu. Grubość warstwy materiału zależy od wymaganej wartości współczynnika U. Stopień zagęszczenia materiału przy nadmuchu swobodnym wynosi 30-35 kg/m³.

Natryskiwanie na mokro. Metoda natryskiwania na mokro stosowana jest przede wszystkim na otwartych powierzchniach ścian, gdzie warstwa okładzinowa (na przykład panele boazerii) montowana będzie dopiero później. Thermofloc jest w tej metodzie lekko zwilżany, natryskiwany na ściany i już po krótkiej chwili tworzy stabilną i zamkniętą warstwę termoizolacyjną. Następnie montowane są płyty stanowiące okładzinę wewnętrzną konstrukcji.

Dane techniczne

Współczynnik przewodzenia ciepłaλ = 0,040 W/(m·K)
Pojemność cieplnac = 1944 J/kg/K
Klasyfikacja ogniowaB2 i B1 (Austria), B2 (Niemcy), BKZ 5.3 (Szwajcaria),
NRO (Polska)
Opór dyfuzyjny pary wodnejλ = 1-2
Odpowiednia gęstość materiału umożliwiająca osiadanie35-60 kg (gęstość przy docieplaniu stropodachów wentylowanych - swobodny nadmuch – około 35 kg/m³, przy konstrukcjach szkieletowych - ściany i dachy – około 45-60 kg/m³)
Odpornośćmateriał odporny na pleśń, grzyby, robactwo i szkodniki

Tolerancja przez środowisko naturalne
Thermofloc - docieplenie z celulozy

 • Thermofloc nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska i można go ponownie przetwarzać,
 • nie zawiera cząstek włókien drażniących płuca i nie drażni skóry przy zetknięciu,
 • nie tworzy szkodliwych substancji,
 • materiał sorpcyjny,
 • regulujący wilgotność,
 • bezzapachowy, brak toksycznych wyziewów,
 • elektrostatycznie i elektrycznie neutralny.
Thermofloc - docieplenie z celulozy

Gotowy produkt pakowany jest w 14 kg worki PE.

Thermofloc odznacza się optymalnymi właściwościami jeśli chodzi o biologię budowli i ekologię.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl