W wyniku obróbki makulatury w młynach powstają włókna celulozowe, które w celu zabezpieczenia ich przed ogniem oraz ochrony konstrukcji drewnianej przed gniciem i robactwem impregnowane są solami boru (podczas produkcji nie występują emisje do atmosfery, zużycie energii wynosi około 5 Wh/m³).


Thermofloc składa się w 90% z włókien celulozy i w 10% z nieszkodliwych, nie ulatniających się soli boru. Znakomicie nadaje się do wykonywania dociepleń różnego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie do stosowania w budownictwie szkieletowym i domach drewnianych jako pozbawione spoin i mostków termicznych, ekologiczne ocieplenie umożliwiające dyfuzje pary wodnej przez przegrody, tzw. oddychanie ścian. Materiał wdmuchiwany jest przy pomocy specjalnych maszyn w wolne przestrzenie w dachach, ścianach czy stropach.Granulat celulozowy znakomicie izoluje nie tylko zimą, ale również latem zapewnia przyjemny chłód - dzięki kilkakrotnie większej pojemności cieplnej od wełny mineralnej akumuluje duże ilości ciepła i nie przepuszcza go do wewnątrz. Thermofloc nie wymaga stosowania superszczelnych paroizolacji, które sprawiają, że nawet w drewnianym domu nie ma dobrego mikroklimatu. Ocieplając ściany granulatem celulozowym wystarczy zastosować paroprzepuszczalny regulator antykondensacyjny, aby cieszyć się zdrowym mikroklimatem w mieszkaniu, gdzie wymiana powietrza następuje w naturalny sposób przez ściany.
Zalety
- Docieplanie bez spoin. Z materiału Thermofloc powstaje warstwa izolacyjna bez spoin, dopasowana dokładnie do powierzchni, eliminująca mostki termiczne, w której nie ma strat materiału (brak konieczności docinania).
- Izolacja przeciwwiatrowa. Szczelne od wiatru konstrukcje dachowe i ścienne – to niezbędne warunki dla zminimalizowania strat ciepła i tworzenia przytulnego klimatu pomieszczeń.
- Dyfuzja. Thermofloc może wchłaniać do 30% wilgoci a następnie stopniowo wydalać ją na zewnątrz.
- Izolacja akustyczna. Zagęszczone włókna celulozy tworzą optymalna izolację dźwiękową.
- Zużycie energii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii w procesie produkcyjnym zużycie energii jest bardzo niskie.