Lekkie pokrycia dachowe

Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Obok najbardziej popularnych lekkich pokryć z gontów bitumicznych oraz blach, istnieje cała gama materiałów alternatywnych, stwarzających możliwości niebanalnego pokrycia dachu.

W standardowym budownictwie stosuje się standardowe i dobrze znane rozwiązania. Ściany budujemy wówczas z typowych materiałów, ocieplamy je styropianem lub wełną o grubości takiej samej jak zrobili to sąsiedzi. To samo dotyczy dachu – przykrywamy go dachówką lub blachą,
a poddasze ocieplamy izolacją o standardowej (zwykle niewystarczającej) grubości. Niewielu budujących bierze pod uwagę możliwości alternatywne uważając, że eksperymentowanie podczas nierzadko najważniejszej inwestycji w życiu, nie jest dobrym pomysłem. W dużej mierze jest to podejście błędne, gdyż ogranicza nam możliwość zbudowania  domu ekonomicznego i o indywidualnym charakterze wizualnym – oczywiście w granicach rozsądku – budynek musi komponować się z otoczeniem.

Pokrycie dachu potrafi poważnie wpłynąć na wygląd domu, więc zanim zostanie wykonane, jest jeszcze czas, by zdecydować się na inne . Nie wolno przy tym zapomnieć, że musi ono pozostać
w harmonii z elewacją i wywoływać podobne obciążenie na więźbę jak pokrycie przewidziane przez architekta. Są oczywiście budynki, w których pokrycie dachu typowym materiałem w ogóle nie wchodzi w grę – dom drewniany najlepiej prezentuje się pokryty trzciną, słomą lub gontem drewnianym.

Gonty drewniane
Gonty drewniane są wdzięcznym materiałem, który można ułożyć na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Najlepiej wyglądają na budynkach tradycyjnych, zbudowanych z drewna. Są lekkie - ich ciężar to około 7 kg/m².
Gonty mogą być cięte - wtedy mają gładką powierzchnię lub łupane - z nieregularną, chropowatą powierzchnią.  Gont łupany jest formowany zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna, jest więc trwalszy od ciętego. Gonty wykonuje się z drewna świerkowego, jodłowego, dębowego oraz modrzewia i cedru czerwonego. Drewno tych gatunków ze względu na swoją strukturę, jest szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie grzybów.
Pokrycie z gontów przybija się do poszycia z desek. Gonty są tak poprzesuwane względem siebie, że tylko ok. 1/3 długości klepki jest narażona na działanie warunków atmosferycznych. Do przybijania gontów należy używać gwoździ z płaskimi łebkami, karbowanych, ocynkowanych lub ze stali szlachetnej. Dobrze będzie, jeśli gonty przed ułożeniem zostaną zaimpregnowane, choć specjaliści twierdzą, że wykonane z dobrego jakościowo materiału i prawidłowo zamontowane będą mieć równie wysoką trwałość.

Faliste płyty bitumiczne i włóknocementowe
Płyty faliste produkuje się najczęściej z włóknocementu (waga około 15 kg/m²) lub włókien celulozowych nasycanych bitumem (waga około 4 kg/m²). Mają one kształt fali, tak jak stare pokrycia eternitowe. Ani włóknocement ani płyty bitumiczne
ie mają jednak z eternitem i azbestem nic wspólnego. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka i jego środowiska. Wykazują dosyć dużą elastyczność i trwałość koloru, łatwo się je obrabia, są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Płyty są niepalne, a bitumiczne występują dodatkowo w wersjach przeźroczystych, dzięki czemu można nimi doświetlić pomieszczenia pod dachem.

Dachówki i blachy aluminiowe
Aluminium to doskonały materiał na pokrycia dachowe. Jest bardzo odporne na ekstremalne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Nawet w bardzo niskich temperaturach pokrycia aluminiowe nie ulegają uszkodzeniom. Aluminium ma jeszcze inne cenne zalety – jest odporne na korozję a z biegiem czasu  wytwarza ochronną powłokę, także na zarysowaniach. Łączone z innymi metalami - z wyjątkiem miedzi - nie powoduje ich korozji (wiele metali wzajemnie się koroduje). Dachy, rynny i akcesoria dachowe z aluminium nie wymagają żadnej konserwacji ani malowania. Pokrycie wykonane z tego metalu jest jednocześnie bardzo lekkie – 1m² waży około 3 kg.
Na bazie aluminium wytwarza się dachówki i blachy płaskie. Wbrew temu co można by sądzić, produkowane są w różnych kolorach – umożliwia to powłoka lakiernicza. Dachówki montuje się na sztywnym poszyciu lub łatach. Różnorodność zastosowań pokryć aluminiowych i niespotykana trwałość tego materiału sprawia, że jest on doskonałym surowcem do krycia dachów obiektów standardowych, nowoczesnych czy wręcz futurystycznych a także renowacji pokryć budynków zabytkowych.
Dla wielu inwestorów zapewne ważną informacją będzie ta, że pokrycie aluminiowe jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż przy minimalnym nakładzie energii poddaje się w 100% recyklingowi.

Płyty z tworzyw sztucznych
Pokrycia z materiałów takich jak poliwęglany, żywice syntetyczne, PVC, poliestry i akryle znacznie rzadziej niż  wcześniej omówione wykorzystuje się do krycia dachów budynków mieszkalnych.
Są za to niezwykle praktycznym materiałem stosowanym do budowy i zadaszania ogrodów zimowych, altan, tarasów, basenów ogrodowych i wiat, gdyż są odporne na czynniki atmosferyczne
i uderzenia, a przy tym doskonale przepuszczają światło słoneczne. Mogą mieć budowę litą, kanalikową lub spienioną. Są znacznie bardziej wytrzymałe niż szkło – lite płyty z poliwęglanu mają odporność nawet dwieście razy od niego większą. Pokrycia z tworzyw sztucznych mogą mieć różne profile – od zupełnie płaskich i gładkich po formowane do kształtu fali. W zależności od potrzeb mogą być całkowicie przeźroczyste, przydymione lub w ogóle nieprzepuszczające światła. Oferta jest szeroka – wybór pokrycia i sposób jego wykorzystania zależą wyłącznie od nas.

Targi Mieszkań w Expo Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie