Lekkie pokrycia dachowe

Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Obok najbardziej popularnych lekkich pokryć z gontów bitumicznych oraz blach, istnieje cała gama materiałów alternatywnych, stwarzających możliwości niebanalnego pokrycia dachu.

W standardowym budownictwie stosuje się standardowe i dobrze znane rozwiązania. Ściany budujemy wówczas z typowych materiałów, ocieplamy je styropianem lub wełną o grubości takiej samej jak zrobili to sąsiedzi. To samo dotyczy dachu – przykrywamy go dachówką lub blachą,
a poddasze ocieplamy izolacją o standardowej (zwykle niewystarczającej) grubości. Niewielu budujących bierze pod uwagę możliwości alternatywne uważając, że eksperymentowanie podczas nierzadko najważniejszej inwestycji w życiu, nie jest dobrym pomysłem. W dużej mierze jest to podejście błędne, gdyż ogranicza nam możliwość zbudowania  domu ekonomicznego i o indywidualnym charakterze wizualnym – oczywiście w granicach rozsądku – budynek musi komponować się z otoczeniem.

Pokrycie dachu potrafi poważnie wpłynąć na wygląd domu, więc zanim zostanie wykonane, jest jeszcze czas, by zdecydować się na inne . Nie wolno przy tym zapomnieć, że musi ono pozostać
w harmonii z elewacją i wywoływać podobne obciążenie na więźbę jak pokrycie przewidziane przez architekta. Są oczywiście budynki, w których pokrycie dachu typowym materiałem w ogóle nie wchodzi w grę – dom drewniany najlepiej prezentuje się pokryty trzciną, słomą lub gontem drewnianym.

Gonty drewniane
Gonty drewniane są wdzięcznym materiałem, który można ułożyć na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Najlepiej wyglądają na budynkach tradycyjnych, zbudowanych z drewna. Są lekkie - ich ciężar to około 7 kg/m².
Gonty mogą być cięte - wtedy mają gładką powierzchnię lub łupane - z nieregularną, chropowatą powierzchnią.  Gont łupany jest formowany zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna, jest więc trwalszy od ciętego. Gonty wykonuje się z drewna świerkowego, jodłowego, dębowego oraz modrzewia i cedru czerwonego. Drewno tych gatunków ze względu na swoją strukturę, jest szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie grzybów.
Pokrycie z gontów przybija się do poszycia z desek. Gonty są tak poprzesuwane względem siebie, że tylko ok. 1/3 długości klepki jest narażona na działanie warunków atmosferycznych. Do przybijania gontów należy używać gwoździ z płaskimi łebkami, karbowanych, ocynkowanych lub ze stali szlachetnej. Dobrze będzie, jeśli gonty przed ułożeniem zostaną zaimpregnowane, choć specjaliści twierdzą, że wykonane z dobrego jakościowo materiału i prawidłowo zamontowane będą mieć równie wysoką trwałość.

Faliste płyty bitumiczne i włóknocementowe
Płyty faliste produkuje się najczęściej z włóknocementu (waga około 15 kg/m²) lub włókien celulozowych nasycanych bitumem (waga około 4 kg/m²). Mają one kształt fali, tak jak stare pokrycia eternitowe. Ani włóknocement ani płyty bitumiczne
ie mają jednak z eternitem i azbestem nic wspólnego. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka i jego środowiska. Wykazują dosyć dużą elastyczność i trwałość koloru, łatwo się je obrabia, są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Płyty są niepalne, a bitumiczne występują dodatkowo w wersjach przeźroczystych, dzięki czemu można nimi doświetlić pomieszczenia pod dachem.

Dachówki i blachy aluminiowe
Aluminium to doskonały materiał na pokrycia dachowe. Jest bardzo odporne na ekstremalne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Nawet w bardzo niskich temperaturach pokrycia aluminiowe nie ulegają uszkodzeniom. Aluminium ma jeszcze inne cenne zalety – jest odporne na korozję a z biegiem czasu  wytwarza ochronną powłokę, także na zarysowaniach. Łączone z innymi metalami - z wyjątkiem miedzi - nie powoduje ich korozji (wiele metali wzajemnie się koroduje). Dachy, rynny i akcesoria dachowe z aluminium nie wymagają żadnej konserwacji ani malowania. Pokrycie wykonane z tego metalu jest jednocześnie bardzo lekkie – 1m² waży około 3 kg.
Na bazie aluminium wytwarza się dachówki i blachy płaskie. Wbrew temu co można by sądzić, produkowane są w różnych kolorach – umożliwia to powłoka lakiernicza. Dachówki montuje się na sztywnym poszyciu lub łatach. Różnorodność zastosowań pokryć aluminiowych i niespotykana trwałość tego materiału sprawia, że jest on doskonałym surowcem do krycia dachów obiektów standardowych, nowoczesnych czy wręcz futurystycznych a także renowacji pokryć budynków zabytkowych.
Dla wielu inwestorów zapewne ważną informacją będzie ta, że pokrycie aluminiowe jest bardzo przyjazne dla środowiska, gdyż przy minimalnym nakładzie energii poddaje się w 100% recyklingowi.

Płyty z tworzyw sztucznych
Pokrycia z materiałów takich jak poliwęglany, żywice syntetyczne, PVC, poliestry i akryle znacznie rzadziej niż  wcześniej omówione wykorzystuje się do krycia dachów budynków mieszkalnych.
Są za to niezwykle praktycznym materiałem stosowanym do budowy i zadaszania ogrodów zimowych, altan, tarasów, basenów ogrodowych i wiat, gdyż są odporne na czynniki atmosferyczne
i uderzenia, a przy tym doskonale przepuszczają światło słoneczne. Mogą mieć budowę litą, kanalikową lub spienioną. Są znacznie bardziej wytrzymałe niż szkło – lite płyty z poliwęglanu mają odporność nawet dwieście razy od niego większą. Pokrycia z tworzyw sztucznych mogą mieć różne profile – od zupełnie płaskich i gładkich po formowane do kształtu fali. W zależności od potrzeb mogą być całkowicie przeźroczyste, przydymione lub w ogóle nieprzepuszczające światła. Oferta jest szeroka – wybór pokrycia i sposób jego wykorzystania zależą wyłącznie od nas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl