Systemy rynnowe i ich wydajność

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Systemy rynnowe i ich wydajność

Na wydajność systemów rynnowych wpływa przede wszystkim ich rozmiar oraz odpowiednie umiejscowienie odpływu tj. elementu łączącego rynnę z rurą spustową.

Rynna Galeco STAL posiada głęboki profil tzw. kontynentalny, dzięki czemu jej wydajność jest wyższa niż wydajność systemów konkurencyjnych o tzw. profilu skandynawskim.

Dobrze dobrany rozmiar systemu rynnowego pozwoli na skuteczne odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu. By precyzyjnie dobrać rozmiar orynnowania należy obliczyć Efektywną Powierzchnię Dachu czyli powierzchnię z jakiej system rynnowy ma odprowadzić wodę (wzór oraz kalkulator do obliczania wydajności systemu dostępny na stronie producenta www.galeco.pl). Wynik obliczeń należy porównać z poszczególnymi wydajnościami systemów rynnowych, a następnie wybrać odpowiedni rozmiar orynnowania.

Systemy rynnowe i ich wydajność
Systemy rynnowe i ich wydajność

Ważne jest, by w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce, w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Na jego usytuowanie ma wpływ architektura budynku i dachu. Powinien być u umiejscowiony na środku systemu rynnowego ponieważ montaż w miejscu skrajnym wpływa na jego mniejszą wydajność. Podstawowa zasada: odpływ powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania, tak by woda swobodnie do niego spływała.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl