Renowacja pokrycia dachowego - malowanie dachu z blachy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pokrycie dachu z blachy wymaga okresowego malowania.
Pokrycie dachu z blachy wymaga okresowego malowania. Katarzyna Laszczak
Pokrycia dachowe z blachy, szczególnie te starszej generacji, wymagają okresowego malowania.

Stan pokrycia dachu wpływa i na funkcjonowanie domu, i na jego estetykę. Zatem, jeśli dach z blachy jest w ogólnie dobrym stanie, ale powłoka zaczyna się łuszczyć – czas na malowanie dachu. Tym bardziej, że to pierwszy krok do rozwoju korozji i poważniejszego uszkodzenia pokrycia dachu.

UWAGA! Malowanie dachu to czynność sama w sobie niezbyt skomplikowana. Ale weźmy pod uwagę to, że powierzchnia najczęściej jest duża, a praca będzie wykonywana na wysokości. Zastanówmy się dobrze, czy jej podołamy – zatrudnienie ekipy, która pomaluje nasz dach może być lepszym rozwiązaniem.

Zanim pomalujesz dach – sprawdź prognozę pogody

Jeśli zmierzyliśmy siły na zamiary i uznaliśmy, że pomalujemy dach, zanim zaczniemy pracę, sprawdźmy… prognozę pogody. Ma to znaczenie i dla naszego bezpieczeństwa, i dla samego malowania.
Ze względów bezpieczeństwa nie malujmy dachu, kiedy wieje. Zwróćmy też uwagę na mgłę oraz zapowiadane opady. Mokra powierzchnia jest niebezpieczna, a poza tym – nie nadaje się do malowania (zwróćmy też uwagę na poranną rosę). Podczas malowania dachu, ważna jest także temperatura.
Prace malarskie powinno się prowadzić w temperaturze otoczenia od +10°C do +25 °C, zaś temperatura podłoża powinna wynosić pomiędzy +5 °C a +25ºC. Temperatura i warunki, w jakich będziemy malować, zadecydują o szybkości schnięcia każdej z warstw i końcowym efekcie – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT.

Wybieramy farbę do malowania dachu

Jeśli pokrycie dachu nie przecieka, ale na blasze są widoczne ślady korozji, warto wybrać gruntoemalię do metalu. Jest to specjalistyczna farba o właściwościach dekoracyjno-ochronnych. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając farbę do malowania dachu?
Przy jej wyborze zwracajmy uwagę na typ podłoża, a także na takie właściwości jak  trwałość koloru, odporność na zmienne warunki klimatyczne (w tym także promienie UV) oraz elastyczność. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, gdyż powłoki malarskie są narażone na rozszerzenie w lecie i kurczenie się zimą. Dodatkowo jeśli farba posiada środki antykorozyjne opóźni proces niszczenia powłoki – dodaje ekspert.

Przed malowaniem – przygotuj podłoże

W przypadku malowania każdej powierzchni, trzeba przygotować podłoże. Nie inaczej jest w przypadku dachu. Malowane podłoże musi być czyste, odtłuszczone i gładkie. Dlatego wcześniej należy dach umyć – używając specjalistycznego środka czyszczącego i miękkiej szczotki lub natrysku wysokociśnieniowego. Nie powinno się używać domowych środków czystości, mogą wpłynąć na przyczepność farby do podłoża. Po umyciu – blacha musi wyschnąć. Trzeba usunąć też luźne fragmenty starej powłoki malarskiej.
Jeśli na blasze są widoczne ogniska korozji, trzeba je oczyścić drucianą szczotką lub papierem ściernym. Finalnie - cała powierzchnia dachu powinna być sucha i gładka.

Malowanie dachu krok po kroku

Jeżeli farba nie ma dodatkowych właściwości ochronnych najpierw należy nałożyć preparat gruntujący, najlepiej tego samego producenta, co farba (można skorzystać też z farby typu 2w1). Następnie nakładamy farbę – zaleca się nałożenie dwóch warstw. Malując dach, przestrzegajmy zaleceń producenta farby, w tym czasu, który musi minąć przed nałożeniem drugiej warstwy.
Na rynku są dostępne gruntoemalie, które pozwalają wykonawcy nakładać kolejną warstwę farby już po 2 godzinach, co automatycznie skraca jego czas pracy nawet o cały dzień. Pamiętajmy, że każda warstwa powinna być czysta i sucha. Podczas malowania zwróćmy też uwagę, żeby unikać wielokrotnego pociągania pędzlem. Grudki farby mogą wpływać na jakość powłoki. Do malowania dachu można używać pędzla, wałka lub agregatu hydrodynamicznego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl