Kominy systemowe są coraz bardziej popularne. Ich montaż nie jest skomplikowany, są trwałe, bezpieczne i zajmują mniej miejsca niż tradycyjne kominy murowane. Komin systemowy składa się z elementów tworzących rurę spalinową oraz właśnie pustaków, które stanowią jej obudowę. Systemy zawierają także dodatkowe elementy umożliwiające budowę komina i jego poprawne działanie. Każda z części, która tworzy komin musi mieć odpowiednie cechy użytkowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku części wewnętrznej, która musi być dopasowana do specyfiki pracy urządzenia grzewczego i odprowadzanych spalin. Jednak w przypadku pustaków tworzących obudowę, jest pewien wybór materiałów.
Tradycyjne pustaki kominowe
Pustaki kominowe najczęściej wykonuje się z keramzytobetonu. Jest to materiał produkowany na bazie betonu i keramzytu. Keramzyt to kruszywo ceramiczne – kuleczki wypalane ze specjalnie dobranej gliny. Ponieważ zawierają dużo powietrza, są lekkie i dobrze izolują termicznie. Poza tym keramzyt jest niepalny, odporny na mróz i mało nasiąkliwy. Nie zagraża mu także korozja biologiczna, czy szkodniki. Materiały produkowane z keramzytobetonu są dobrym izolatorem termicznym i cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Wszystko to sprawia, że są stosowane w budownictwie – również jako materiały ścienne i stropowe. Specjalnie formowane pustaki służą także jako obudowa kominów systemowych.
Pomimo że keramzytobeton ma dobre właściwości termoizolacyjne, stosując pustaki kominowe, trzeba pamiętać o warstwie izolacji cieplnej. Używa się do tego celu specjalnej wełny mineralnej, umieszczanej między rurą spalinową, a obudową (niektórzy producenci zapewniają ją w zestawie).
Pustaki kominowe z perlitu
Alternatywą dla kominowych pustaków keramzytobetonowych są od niedawna pustaki produkowane na bazie perlitu ekspandowanego. Perlit jest rodzajem szkliwa wulkanicznego. Po odpowiedniej obróbce powstaje perlit ekspandowany, stosowany m.in. w budownictwie. Wyróżnia się on między innymi małą masą i bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Jest także niepalny, jak również odporny na korozję biologiczną i chemiczną. Te cechy sprawiają, że perlit zaczęto wykorzystywać do produkcji pustaków kominowych. Są one lżejsze od keramzytobetonowych (o 30-50%), co ma znaczenie podczas budowy i dla przygotowania fundamentu pod komin. Poza tym pustaki perlitowe zapewniają na tyle dobrą izolację cieplną, że nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie z wełny. Ułatwia to pracę i przyspiesza ją.
Kominowe pustaki perlitowe będą dostępne w sprzedaży na początku 2018 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Seksbomba PRL-u. Figura świętuje urodziny. Jak zmieniała się przez lata?
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE