Z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że największą grupę poszkodowanych (około 39%) stanowią pracownicy nowi, dosłownie stawiający pierwsze kroki na rusztowaniu.
Wypadki w budownictwie w statystyce:
- upadki z wysokości - 37%,
- przygniecenie przez maszyny lub ich części -12 %
- wypadki drogowe w firmach budowlanych - 15%
Najczęstszymi przyczynami powstawania zagrożeń w budownictwie są: brak kwalifikacji, brak przeszkolenia w dziedzinie wykonywanych zadań, nie używanie sprzętu ochronnego, przy pracach na wysokości – brak zabezpieczenia stanowiska pracy zlokalizowanego w pobliżu krawędzi otwartych przestrzeni i otworów technologicznych, brak obarierowania, brak pomostów. Niestety, braki można mnożyć. Te wymienione to tylko wierzchołek góry lodowej.
Jako, że budownictwo przoduje w tzw. szarej strefie zatrudnienia ma to bezpośredni wpływ na “kulturę pracy” w tym resorcie. Na polskim rynku dominują małe i średnie firmy, które często skupiają się na minimalizowaniu kosztów, wszelkimi dostępnymi sposobami, co często w efekcie prowadzi do niezamierzonego ich zwielokrotnienia. Drastyczne obcinanie kosztów owocuje niewykorzystaniem dostępnych na rynku polskim nowoczesnych rozwiązań, które poprawiają efektywność pracy i bezpieczeństwo pracowników.
Rusztowania Dimos
Podwieszane rusztowania, które produkuje francuska firma, stanowią rewolucję na rynku dekarskim. Podstawową zaletą tego typu rusztowań jest fakt, że pracujących na wysokości dekarzy nie ogranicza wysokość zakupionego rusztowania. Rusztowanie umieszczone jest tam gdzie jest niezbędne, umożliwiając prowadzenie prac dekarskich i jednocześnie zabezpieczając dekarzy przed upadkiem z wysokości.
W ofercie rusztowań podwieszanych, obok standardowych zestawów ze stali, znajdują się równie wytrzymałe, a jednak znacznie lżejsze rusztowania skonstruowane z aluminium.
Podstawową zaletą aluminiowej konstrukcji jest jej bardzo łatwy montaż. Dzięki niewielkiej wadze elementów rusztowania, dekarze mogą przeprowadzać wstępne prace instalacyjne używając jedynie jednej ręki podczas gdy druga służy im do asekuracji.
Rusztowania stalowe i aluminiowe, można montować wzdłuż całej elewacji, bez konieczności budowania całej konstrukcji od dołu, zajmując chodnik czy niejednokrotnie drogę, a jedynie w miejscu, w którym aktualnie prowadzi się prace.
Rusztowania podwieszane mogą być z ramą o podstawie trójkątnej lub kwadratowej. Rusztowania oparte na ramie kwadratowej dają nam możliwość zamontowania konstrukcji na powierzchni ściany i w zależności od potrzeby, montażu pomostu roboczego bądź na niższym lub wyższym poziomie ramy. Należy jednak pamiętać, że praca na dwóch pomostach jednocześnie jest niemożliwa. Z kolei rusztowania oparte na bazie ramy trójkątnej, stanowią swoistą innowację, ponieważ umożliwiają montaż nie tylko na powierzchni ściany, ale również na powierzchni pochyłej, np. bezpośrednio na połaci dachu.
Kolejnym typem rusztowania jest zestaw montowany na krokwi. W tym typie konstrukcji zastosowano rozwiązanie polegające na zainstalowaniu liny wokół płatwi oraz przymocowania
rusztowania za pomocą jarzma do krokwi dachu.
W ofercie znajdują się również z rusztowania w których użyto mocowania przez mur. Tego typu rozwiązanie oprócz podwyższonej stabilności, daje możliwość zwiększenia obciążenia rusztowania i pozwala na jednoczesną pracę kilku dekarzy na tym samym pomoście. Rusztowania oparte na bazie ramy trójkątnej możemy istalować do muru o grubości do 100 cm, a rusztowania o ramie kwadratowej można montować do muru o grubości do 30 cm. Powyższy system mocowań jest przeznaczony do demontażu i daje możliwość zainstalowania w nowym miejscu.
W przypadku , gdy wybraliśmy zestaw montowany na okapie, sama instalacja jest możliwa dzięki zamocowaniu liny wokół płatwi. Z kolei użycie sworzni zabezpieczających pozwala wyregulować położenie oraz mocowanie zaczepu liny. Dzięki temu rozwiązaniu można prowadzić prace dekarskie w tak ciężko dostępnym miejscu jakim jest okap.
Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie prac bezpośrednio na dachu, możemy skorzystać z rusztowania montowanego na połaci dachowej. Linę mocującą instalujemy wokoł płatwi. Dzięki zastosowaniu sworznia, klina i spinki mamy pewność, że liny się nie przemieszczą. Dodatkowym umocowaniem rusztowania jest przytwierdzenie konstrukcji, za pomocą jarzma do krokwi dachu.
W pracach o charakterze cyklicznym, najlepiej sprawdza się zastosowanie rusztowań z mocowaniem typu MG3 przez mur albo do kotwy. W przypadku mocowania do kotwy, montaż jest możliwy za pomocą kotwy mechanicznej lub chemicznej (Spit lub Hilti). Obie kotwy mogą być wykorzystane jako zamocowanie stałe lub zostać zdemontowane po zakończeniu prac (pozostanie wówczas jedynie tuleja Spit lub Hilti , zabezpieczona plastikową zaślepką). Z kolei, jeżeli zastosuje się zestaw stalowy MG3 z mocowaniem przez mur należy pamiętać, że jest to możliwe w przypadku, gdy grubość muru jest niższa niż 44 cm.
Zaprezentowane rusztowania produkowane są z materiałów o wysokiej jakości. Jakość przekłada się na stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo dekarzy pracujących na dachach i rusztowaniach. Rusztowania dzięki aluminiowym pomostom teleskopowym, mogą być montowane z rozstawem ram do 3 m. Maksymalne obciążenie, któremu mogą być poddane ramy rusztowania wynosi 300 kg,
z zaznaczeniem, że konstrukcje montowane do muru wykazują większą nośność wynoszącą 450 kg na ramę. Maksymalne obciążenie rozsuwanego pomostu teleskopowego w jego środkowej części wynosi 365 kg, zapewniając bezpieczną komunikację i pracę dekarzy.
Niezależnie od zaprezentowanych zalet samych rusztowań, należy pamiętać o zamontowaniu akcesoriów zabezpieczających - siatki czy poręczy ochronnych, ponieważ tylko w takiej formie rusztowanie jest w stanie zagwarantować maksimum bezpieczeństwa . Zabezpieczenie krawędzi bocznych za pomocą poręczy ochronnych czy siatek jest niezbędne w świetle obowiązujących przepisów.