Remont dachu - pozwolenie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Jeśli planujemy remont dachu, warto dowiedzieć się, z jakimi to wiąże się formalnościami.

Jeżeli pokrycie dachu chcemy poddać jedynie drobnym zabiegom konserwacyjnym, czyli np. naprawić drobne uszkodzenia powodujące przeciekanie dachu, wówczas nie musimy uzgadniać tego z urzędem i spełniać żadnych formalności. Poważniejszy remont dachu podlega kontroli urzędniczej.

Remont dachu - pozwolenie
Remont dachu - pozwolenie

Remont dachu - wymagane zgłoszenie w starostwie

Wymogi prawa budowlanego narzucają konieczność oceny stanu technicznego konstrukcji nośnej dachu przez rzeczoznawcę budowlanego, przed przystąpieniem do wymiany jego pokrycia. Sam remont dachu jesteśmy zobligowani zgłosić w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem prac.
- Określamy tu dokładnie zakres, rodzaj, a także sposób wykonania robót, a także podajemy termin ich rozpoczęcia. Wymagane jest także złożenie oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane - mówi Bogdan Kalinowski, finalista programu Superdekarz.
Kwestii formalnych nie musimy się obawiać. Jeżeli źle coś wypełnimy, bądź nasz formularz będzie zawierał jakieś braki, urząd zobowiąże nas do uzupełnienia informacji. Co ważne, jeżeli minie 30 dni od daty doręczenia do właściwego organu i ten nie wniesie w drodze decyzji sprzeciwu, możemy rozpocząć prace budowlane. Mamy jednak na to nie więcej niż dwa lata licząc od daty, jaką podaliśmy za termin rozpoczęcia inwestycji.

Remont dachu - kiedy urząd się sprzeciwia?

Jeśli inwestor będzie chciał wykonać prace wymagające uzyskania pozwolenia na budowę, omijając tę kwestię, zgłaszając jedynie rozpoczęcie prac, wówczas urząd wyśle swój sp

Remont dachu - pozwolenie

rzeciw do zgłoszeniai inwestor nie będzie mógł rozpocząć planowanych prac budowlanych. Chodzi tu głównie o przebudowę dachu, na którą należy uzyskać pozwolenie na budowę, ale i także o przypadek, kiedy to budowa lub prace budowlane ujęte w zgłoszeniu naruszają np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też inne przepisy.
Urząd nadzoru budowlanego dba o bezpieczeństwo, w związku z tym zapewne zobowiąże nas do uzyskania właściwego pozwolenia na budowę, jeżeli ta może stwarzać zagrożenie, czy też pogorszyć warunki sanitarno-zdrowotne bądź stan środowiska. Zrobi to także w przypadku, gdy prowadzona budowa może być uciążliwa dla terenów sąsiednich czy ograniczać je w jakiś sposób.

Remont dachu - budynek wpisany do rejestru zabytków

W przypadku remontu prowadzonego w budynku wpisanym do rejestru zabytków jesteśmy zobligowani do uzyskania wcześniej pozwolenia na budowę. I nie ma odstępstw od tej kwestii. Dodatkową kwestią jest tu także działanie w porozumieniu i za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Kiedy wykonujemy jakiekolwiek prace w budynku zabytkowym, wpisanym do rejestru, a także w jego otoczeniu, musimy je przeprowadzać uwzględniając dokładnie zalecenia konserwatora. Co ważne, wszelkie prace mogą wykonywać jedynie osoby o odpowiednich kwalifikacjach i praktyką w konserwacji zabytków. Nie wszyscy także wiedzą, że zatrudniając kierownika budowy do obiektu wpisanego w rejestr zabytków, musi on mieć, oprócz właściwych uprawnień budowlanych, także minimum dwuletnią praktykę pracy przy tego typu budynku - mówi Bogdan Kalinowski.

Przebudowa, adaptacja poddasza

Prawo budowlane jest dość restrykcyjne i jeżeli chodzi o wszelkiego typu przebudowy czy rozbudowy, nie zezwala na niekoordynowane przez siebie działania. I tak, planując adaptację poddasza albo jego przebudowę jesteśmy zobligowani do uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. I to niezależnie od tego, czy jest to zwykły budynek, czy też wpisany do rejestru zabytków. Musimy także uzyskać wcześniej decyzję o warunkach zabudowy, w przypadku gdy budynek jest umiejscowiony na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pamiętajmy, że kiedy adaptujemy poddasze, wniosek, który składamy o pozwolenie na budowę musi również zawierać informację o zmianie sposobu użytkowania, a nie tylko samą adaptację.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl