Płytki włóknocementowe

Aleksandra Kuśmierczyk
Włóknocement jest trwały, wytrzymały i bezpieczny dla środowiska.
Włóknocement jest trwały, wytrzymały i bezpieczny dla środowiska. CREATON Polska
Są bezpieczne dla zdrowia i nie niszczą się po pierwszej zimie. Do tego nie kosztują zbyt wiele i estetycznie prezentują się na dachu lub na elewacji. Wyjaśniamy, czym są płytki i płyty z włóknocementu oraz jak i gdzie można je montować.

 

Do niedawna jednym ze składników włoknocementu był azbest. Obecnie jest to bezpieczny materiał wykonany z naturalnych surowców, takich jak piasek, woda i spoiwo cementowe. Płyty włoknocementowe mają wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych, nie ulegają korozji, są niepalne i wytrzymałe. Materiał ten jest wykorzystywany m.in. do krycia i wykańczania dachów, elewacji oraz ścian.

Co to jest włóknocement?

Materiał ten powstaje z naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia i środowiska surowców: cementu, który jest jego głównym składnikiem, przetworzonego włókna celulozowego i dodatków zbrojeniowych (zwykle są to kreda wapienna, krzemionka
i recyklingowy zmielony włóknocement) oraz wody. Nie należy go mylić z azbestem. W odróżnieniu od niego jest bezpieczny dla zdrowia. Ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i fizyczne, których nie traci nawet po latach. Jest trwały, odporny na działanie szkodników i grzybów. Nie koroduje, nie pali się i nie psuje pod wpływem deszczu, śniegu, promieni UV czy zmiennych warunków pogodowych. Jego atutem jest także to, że jest odporny na wilgoć. Włóknocement jest materiałem, który podlega recyklingowi, a jego przetwarzanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Najczęściej robi się z niego małoformatowe płytki i większe płyty faliste oraz płaskie.

Gdzie stosuje się włóknocement?

Materiał ten ma szerokie zastosowanie. Z płytek i płyt falistych robi się różnego rodzaju pokrycia dachowe i okładziny mansard, okapów, okien dachowych, zarówno na dachach płaskich jak i bardzo stromych, w domach jednorodzinnych, budynkach użytkowych, gospodarczych, inwentarskich i przemysłowych oraz na wiatach, garażach i domkach letniskowych, halach przemysłowych, obiektach sportowych i rolniczych.

Płyty faliste z włóknocementu można stosować w nowych obiektach i tych po renowacji (szczególnie jeśli inwestor ma w planach wykonanie nadbudowy budynku i zależy mu, by materiał był lekki). Płyty mogą również służyć jako zabudowy balkonowe. Coraz popularniejsze staje się użycie wielkoformatowych płyt z włóknocementu jako okładzin ścian zewnętrznych.

Jakie wymiary i kolory mają płyty z włóknocementu?

Płyty z włóknocementu są dostępne w różnej wielkości. Płyty faliste mają od 50 do 250 cm długości i od 90 do 135 cm szerokości, ich grubość to 8 i 12 mm. Płyty płaskie mogą mieć maksymalnie 150 x 310 cm. Największy wybór jest wśród małoformatowych płytek: mogą mieć kształt kwadratu o boku 20, 30, 40 cm lub prostokąta o wymiarach 30 x 60 cm. Ich grubość zwykle nie przekracza 4 m.  Płytki z włóknocementu mogą mieć kolor szary, wiśniowy, czerwony, brązowy, zielony, grafitowy i mieszany, np. niebiesko-czarny, mają odcienie pastelowe i nasycone. Dlatego łatwo dobrać je do elewacji i koloru budynku. Podczas produkcji wierzchnia warstwa jest barwiona pigmentem i pokrywana kolorową powłoką akrylową. Mogą być gładkie lub imitujące łupek, matowe lub kolorowe.

Płyty z włóknocementu mogą mieć różne kształty i kolory, dzięki temu atrakcyjnie wyglądają na elewacjach.
Płyty z włóknocementu mogą mieć różne kształty i kolory, dzięki temu atrakcyjnie wyglądają na elewacjach. CREATON Polska

Montaż płyt z włóknocementu: jak to wykonać i czego unikać

Nie polecamy samodzielnego układania ani pokryć dachowych, ani tym bardziej elewacyjnych. Chociaż z pozoru może to wyglądać na zadanie łatwe i dające się wykonać nawet przez mało wprawionego fachowca włóknocement na dachu i domach to materiał wymagający doświadczenia. Jeśli chcemy, żeby wyglądał efektownie, poszukajmy firm z doświadczeniem w tym zakresie oraz z certyfikatami z odpowiedniego szkolenia. Na dachach płyty faliste układa się na ruszcie drewnianym lub stalowym, mocuje wkrętami, śrubami lub hakami. Można też użyć gwoździ, nitów lub specjalnych zaczepów. Płytki układa się albo na pełnym deskowaniu z izolacją dachową, albo przybija do łat. Elementami mocującymi są gwoździe ze stali cynkowanej ogniowo, stali nierdzewnej lub miedzi. Nie trzeba mieć jednak specjalistycznych narzędzi – wystarczy mostek i młotek do łupka. Do wszystkich pokryć trzeba dokupić małe płytki uzupełniające i kształtki do wykańczania powierzchni wokół komina i koszy. Producenci oferują także wywietrzniki, przejścia antenowe oraz elementy mocujące. Wykonując elewację z płyt, należy  pamiętać o wentylacji: między płytami a izolacją cieplną pozostawia się wolną przestrzeń – specjalne wloty i wyloty powietrza. Czasami montuje się w nich siatki, na których ptaki mogą zakładać gniazda.

Podczas montażu płyt z włóknocementu należy unikać: 

  • nieodpowiednich zakładów bocznych i czołowych, gdyż powoduje to przeciekanie dachu,
  • stosowania nieocynkowanych wkrętów - grozi to ryzykiem odpadania płytek,
  • braku wentylacji konstrukcji, ponieważ prowadzi to do tworzenia się grzybów czy pleśni,
  • braku zabezpieczeń, tj. haki bezpieczeństwa.

Dlaczego warto stosować włóknocement? Zalety płyt włóknisto-cementowych

Stosowane obecnie płyty z włóknocementu są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Materiał ten posiada wiele zalet:

  • jest trwały, lekki, niepalny, nie pęka i nie kruszy się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych,
  • ekologiczny – powstają z naturalnych surowców,
  • bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska,
  • odporny na wahanie temperatury, deszcz, śnieg, grzyby, korozję i wilgoć,
  • nie trzeba go konserwować.
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl