Ogród zimowy

Marta Balcerowska
To przeszklone, przylegające do domu, zamknięte werandy. Choć są zazwyczaj przedłużeniem salonu, stanowią odrębną, zadaszoną konstrukcję.
Ogród zimowy
Ogród zimowy

Po co się je buduje
Zimowy ogród niewątpliwie urozmaica architekturę budynku. Powiększa też jego przestrzeń o przeszklony salon. Jednymz głównych założeń misterium projektowania szklanej oranżerii jest zapewnienie mieszkańcom przestronności, jak największej ilości naturalnego światła, a przede wszystkim bliskości natury przez cały rok. Latem łączy wnętrze domu z zielenią ogrodu, nocą pozwala wypoczywać pod gwiazdami, a w czasie śnieżnej zimy można w cieple i otoczeniu roślin podziwiać z bliska jej uroki. Ogrody zimowe pełnią funkcję śluzy klimatycznej między wnętrzem domu a jego otoczeniem, stabilizują temperaturę i wilgotność powietrza oraz poprawiają bilans energetyczny budynku. 

Zimny lub ciepły

Ogród zimowy

Ogród zimowy może być nieogrzewany lub ogrzewany, a to zależy od funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli chcemy, aby był rodzajem letniej, przeszklonej oranżerii, a zimą jedynie miejscem przechowywania roślin nieodpornych na mrozy, lepiej zdecydować się na nieogrzewane pomieszczenie sezonowe. Jest to wtedy znacznie tańsza i łatwiejsza do wykonania inwestycja.

Ogrodami zimowymi z prawdziwego zdarzenia są jednak oranżerie całoroczne - ogrzewane, wentylowane i o odpowiedniej konstrukcji. Takie pomieszczenie, z uroku którego możemy korzystać przez cały rok, a zwłaszcza zimą najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Trzeba bowiem zaopatrzyć je w instalację centralnego ogrzewania, najlepiej podłogowego, zapewniającego najkorzystniejszy rozkład temperatur. Można zastosować również grzejniki, choć trudno tu będzie osiągnąć korzystny efekt wizualny z grzejnikami na tle przeszklonych ścian. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ukrytych w podłodze grzejników kanałowych lub wąskich grzejników konwektorowych, polecanych do instalacji w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach.

Ogród zimowy

Konstrukcja
Szkielet ogrodu zimowego musi spełnić wysokie wymagania użytkowe. Ważne jest, aby był trwały, mocny i wytrzymały. Konstrukcja musi być wyjątkowo odporna na podmuchy wiatru, deszcz i grad, obciążenia zalegającego śniegu, a także odkształcenia pod wpływem niskich i wysokich temperatur. Musi być ponadto szczelna i odznaczać się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Ogrody zimowe konstruuje się z kształtowników aluminiowych. Jest to materiał, który spełnia wymienione wymagania. Jest ponadto lekki i łatwo daje się kształtować, nie pęka, nie rdzewieje, a odpowiednie zabezpieczenie jego powierzchni pozwala długo zachować profilom ładny wygląd. 

Całoroczne ogrody zimowe buduje się z profili aluminiowych z przegrodami termicznymi z materiałów syntetycznych. Zapewniają one dobrą izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia i zapobiegają kondensacji pary wodnej.

Producenci oferują także technologię łączącą aluminium z drewnem. Konstrukcję wykonuje się zazwyczaj z drewna sosnowego, świerkowego i mahoniowego, klejonego wielowarstwowo. Drewniane elementy malowane są farbami kryjącymi lub podkreślającymi naturalną strukturę drewna. Od zewnątrz chronią je przed czynnikami atmosferycznymi kształtowniki z aluminium, malowane proszkowo w kolorze drewna.

Dzięki  zaawansowanej technologii produkcji i możliwości gięcia zarówno profili jak i szyb, można budować szklane salony w różnorodnych kształtach. Od prostych form z dachem jedno- lub dwuspadowym, nachylonym pod dowolnym kątem, przez ogrody na planie wieloboków, aż po bryły wielopłaszczyznowe, także łukowe i w formie kopuły.

Dach
Dach ogrodu zimowego musi być szczególnie wytrzymały - usztywnia konstrukcję ogrodu i przejmuje największe obciążenia. Jego szkielet tworzą profile, których przekrój zależy od wymaganej nośności, a ta z kolei od rozmiaru dachu i rodzaju wypełnienia. W dachach o dużych rozpiętościach  profile są dodatkowo wzmacniane.

Połać dachu stanowi szkło i o ile to zastosowane na ściany nie musi spełnić jakichś specjalnych wymagań (stosuje szyby zespolone o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła), to szyby zastosowane na dachu muszą być wyjątkowo mocne i wytrzymałe.

Szyba zespolona stosowana na dach składa się z szyby hartowanej po zewnętrznej stronie oraz szyby bezpiecznej (laminowanej) po stronie wewnętrznej pomieszczenia. Konstrukcja ta jest na tyle wytrzymała, że można ją bezpiecznie myć, a w przypadku ewentualnego stłuczenia nie rozpryśnie się na kawałki i nie spadnie. Dobrze, jeśli szyba na dachu ma również właściwości samoczyszczące - utrzymanie dachu w czystości będzie wówczas łatwiejsze dzięki temu, że w obecności promieni UV zanieczyszczenia ulegną rozkładowi a deszcz je dokładnie spłucze. Dobrym rozwiązaniem są szyby z powłoką, która w zimie w dużym stopniu ogranicza przedostawanie się ciepła na zewnątrz, a w lecie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia.

Nie tylko szkło
Alternatywą dla szkła jest poliwęglan. Płyty z tego materiału mają lepszą (od szkła) izolacyjność cieplną, są bardzo wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, łatwo się je kształtuje. Poliwęglan dostępny jest w wersji przezroczystej, matowej i przyciemnionej. Trzeba jednak wiedzieć, że szybciej się brudzi, a w miejscach zacienionych zielenieje i trzeba go częściej niż szkło czyścić.

Dach ogrodu zimowego może mieć różny kąt nachylenia. Warto jednak pamiętać, że przez bardziej stromy dach wpada więcej promieni słonecznych, deszcz łatwiej spłukuje z niego brud, a w czasie zimy śnieg samoczynnie się zsuwa, nie obciąża więc go nadmiernie i nie zaciemnia wnętrza.

Producenci oferują do ogrodów zimowych specjalne, prawie niewidoczne systemy rynnowe. Rury spustowe są zazwyczaj umieszczane w pionowych profilach nośnych konstrukcji.

W dachach szklanych salonów montuje się często okna dachowe. Przypisuje się im funkcję wywietrzników odprowadzających w słoneczne dni nadmiar ciepłego powietrza z wnętrza.

Ogród zimowy warto wyposażyć też w żaluzje lub rolety, które latem chronią przed nagrzewaniem pomieszczenia i zapewniają przyjemny cień. Komfort użytkowania ogrodu zimowego podczas ciepłych miesięcy podniosą także ściany z funkcją rozsuwania - dzięki nim będziemy mogli nasz dom szeroko otworzyć na ogród.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl